Dobrze rozplanowana przestrzeń to taka, w której dostępne miejsce zostało optymalnie wykorzystane, a przy tym domownicy wciąż mogą wygodnie z niej korzystać. To wyzwanie szczególnie dla właścicieli małych mieszkań. Ile miejsca zajmuje stół z krzesłami? Na pytanie to warto sobie odpowiedzieć jeszcze przed zakupem mebli - duży stół nie zawsze jest praktyczny. Poznaj najkorzystniejsze rozwiązania to wnętrz o różnych rozmiarach!
Ile miejsca na krzesło przy stole?
Przy stole powinno znaleźć się miejsce dla każdego domownika. Jeśli w domu mieszka np. 5 osób, musimy znaleźć nieco większy nowoczesny stół do jadalni! Kupowanie mniejszego mebla z czterema krzesłami z nadzieją, że domownikom nie będzie przeszkadzało jedzenie posiłku "na zmianę" przyniesie tylko problemy i niezadowolenie. Z drugiej strony zakup dużego stołu z dużą liczbą krzeseł dla potencjalnych gości też nie jest najlepszym pomysłem - na takie meble do salonu potrzeba dużo wolnego miejsca. Do małej jadalni lepiej wybrać stół rozkładany.
Przyjmuje się, że dla każdej osoby potrzeba 60 cm szerokości na krzesło. Do tego przy stole jedna osoba zajmuje około 40 cm głębokości. Przy czym do małej przestrzeni lepiej wybrać proste nowoczesne krzesła do jadalni. Jeśli zależy nam na takich o obfitych kształtach, musimy pomyśleć o większej powierzchni stołu.
Na podstawie uzyskanych danych możemy w prosty sposób określić, jaki stół z krzesłami wybrać. Dla 4-osobowej rodziny potrzebujemy stołu o długości minimum 120 cm i szerokości minimum 80 cm.
Jaki stół z krzesłami wybrać od jadalni?
Oprócz długości i szerokości stołu, trzeba też wziąć pod uwagę wysokość blatu. Powinien mieć około 75 cm, przy czym siedzisko krzesła musi znajdować się 30 cm pod blatem, tak by zostało wystarczająco miejsca na nogi. Dobierając stół i krzesła, trzeba więc wziąć pod uwagę również ich stosunek do siebie.
Dobrym rozwiązaniem są gotowe zestawy - stół z krzesłami z tej samej kolekcji z pewnością będzie prezentował się stylowo i estetycznie. Jeśli przestrzeń naszej jadalni łączy się z kuchnią, design stołu z krzesłami powinien pasować do innych elementów wyposażenia, takich jak np. szafki kuchenne dolne. Jeśli łączy się z wnętrzem salonu - do znajdujących się w nim mebli itd.
Alternatywą dla tradycyjnego krzesła są hokery, krzesła barowe i taborety. Wysoki blat oddzielający wnętrza jadalni i kuchni z takimi siedziskami świetnie sprawdza się w małych mieszkaniach, gdzie nie ma wystarczająco miejsca na ustawienie stołu standardowej wielkości.
Ile miejsca potrzeba na stół z krzesłami?
Gdy już ustaliliśmy wymiary stołu oraz liczbę krzeseł, czas na określenie, ile miejsca potrzeba na te elementy wyposażenia. Dość częstym błędem osób aranżujących małe wnętrza jest ustawianie krawędzi stołu wzdłuż ściany. Taki zabieg pozornie ma oszczędzić miejsce - tak by w pomieszczeniu zmieściły się też inne meble. Okazuje się jednak, że tak ustawione stoły kuchenne są nie tylko niewygodne, ale też nieestetyczne wizualnie. Poza tym tracimy sporo przestrzeni, z której mogliby korzystać domownicy.
Aby zapewnić wszystkim wygodę użytkowania, trzeba ustawić stół tak, by z każdej strony było co najmniej 70 cm wolnej przestrzeni. Dzięki temu każda osoba - niezależnie od wieku i gabarytów - będzie mogła swobodnie korzystać z krzeseł i salonu.
Załóżmy, że planujemy umieścić w salonie kwadratowy stół o boku 100 cm i 4 krzesła. W takim wypadku musimy zabezpieczyć kwadrat przestrzeni o boku 240 cm. To wydaje się sporo miejsca na stół, jednak jest to niezbędne dla wygody i estetyki wnętrza.
Stoły: prostokątne, kwadratowe, okrągłe - jaki wybrać?
Dostępne w sklepach i marketach stoły różnią się nie tylko designem i materiałami użytymi do ich wykonania, ale też kształtem. Do wyboru mamy meble prostokątne, kwadratowe i okrągłe. Jaki stół i krzesła wybrać?
Stoły prostokątne i kwadratowe są najbardziej ustawne - nadają się nawet do małych kuchni i jadalni. Z powodzeniem można je umieścić np. we wnęce. Bez utraty przestrzeni do ruchu krzeseł, stół prostokątny można bliżej przysunąć do ściany. Tego typu meble do kuchni świetnie pasują do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym - w takich aranżacjach pożądane są proste linie i ostre krawędzie.
Stoły okrągłe to wybór do większego pomieszczenia. Wymagają bowiem więcej miejsca z każdej strony. Produkty tego typu nie za bardzo sprawdzają się we wnękach. Za to doskonale prezentują się jako centralny punkt w salonie czy jadalni. Okrągły stół i krzesła mają jednak wiele zalet - wprowadzają we wnętrzu poczucie harmonii i równości. Podczas posiłków widzimy tak samo dobrze wszystkich domowników i gości - w tym wypadku nie da się mówić o "lepszych" i "gorszych" miejscach.
Stół i krzesła - główny czy poboczny element aranżacji?
Planując odpowiednią ilość miejsca na stół, trzeba też wziąć pod uwagę całość aranżacji. Przede wszystkim zastanówmy się, co we wnętrzu będzie centralnym elementem wystroju. Jeśli stół z krzesłami ma być głównym punktem odniesienia, należy nieco zwiększyć odległość od jego krawędzi do innych mebli. To rozwiązanie nie tylko wygodne, ale też optymalne aranżacyjnie.
Jeśli centralnym elementem są inne meble, np. sofy i wersalki do salonu, stół i krzesła musimy rozplanować w odniesieniu do nich. Wyznaczenie odpowiedniego miejsca na stół będzie wymagało określenia wystarczająco dużej odległości od głównego punktu.
Oczywiście trzeba też pamiętać o wyznaczeniu nie tylko miejsca na stół, ale też przestrzeni na inne elementy - komody do salonu, zestawy mebli kuchennych itp. Warto przy tym kierować się zasadą minimalizmu - lepiej wybrać mniej rzeczy lub takie o mniejszych wymiarach, które będą wygodne i praktyczne, niż "zagracać" wnętrze niepotrzebnymi elementami. Tak urządzone mieszkanie z pewnością będzie funkcjonalne i stylowe!