Listwy przypodłogowe

Listwy przypodłogowe

Listwy przypodłogowe to jeden z najważniejszych elementów wykończenia podłogi. Decydują o jej eleganckim i stylowym wyglądzie. Niezależnie od tego, czy na podłodze w domu położone zostały panele podłogowe, deski czy płytki ceramiczne, aby całość nawierzchni wyglądała stylowo, konieczne jest użycie do wykończenia, listew przypodłogowych. Listwy przypodłogowe montowane są na linii łączącej podłogę ze ścianą, maskując szczelinę dylatacyjną. Stąd często określa się je jako listwy przyścienne. Na rynku dostępne są różne rodzaje listew. Do najpopularniejszych należą:

  • listwy przypodłogowe pcv

  • listwy przypodłogowe mdf

W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór listew do każdego rodzaju podłogi, ale też panele, podkłady pod panele, elementy do listew, profile schodowe oraz profile podłogowe.

Listwy wykończeniowe, które najlepsze?

Kluczowym parametrem, który decyduje o wyborze konkretnych listew przypodłogowych, jest materiał ich wykonania. Największą dostępną na rynku grupą są listwy przypodłogowe plastikowe, czyli modele wykonane z pcv, a także listwy mdf, listwy aluminiowe i listwy drewniane. Które najlepsze? To zależy od oczekiwań i możliwości finansowych klientów. Do podłóg drewnianych dobierane są zazwyczaj listwy wykonane z drewna. Do paneli podłogowych winylowych idealnie pasują listwy panelowe pcv. Choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby listwy plastikowe wykorzystać również do innych rodzajów podłogi.

Listwy aluminiowe to najczęściej profile aluminiowe wyrównujące oraz listwy na schody. Doskonale pasują do współczesnych, nowoczesnych i industrialnych wnętrz. Są trwałe i odporne na uszkodzenia. Bez problemu mogą posłużyć jako listwy progowe, np. listwy do płytek ceramicznych lub lakierowane listwy do paneli.

Listwy podłogowe i przypodłogowe - jakie pełnią funkcje?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, najważniejszą funkcją listew podłogowych jest maskowanie szczelin dylatacyjnych i estetyczne wykończenie podłogi. Dzięki listwom w szczelinach nie zbiera się kurz i brud. Listwy skutecznie zabezpieczają ściany i chronią je przed otarciami i drobnymi urazami mechanicznymi.

Nowoczesne listwy posiadają specjalne korytka i uchwyty, ułatwiające przeprowadzanie przez nie przewodów i kabli. Ostatnią, być może nie najważniejszą, ale istotną zaletą listew, jest ich funkcja estetyczna. 

Jakie zalety mają listwy i cokoły przypodłogowe?

Największą zaletą listew podłogowych pcv obok przystępnej ceny jest prosty montaż, który w większości przypadków możemy przeprowadzić samodzielnie. Na listwy plastikowe warto zdecydować się również w sytuacji, gdy ściany w domu lub pomieszczeniu nie są idealnie równe. Duża elastyczność listwy z pcf sprawia, że będą w stanie zamaskować drobne nierówności i idealnie przygną do ściany.

Białe listwy przypodłogowe

Prawdziwym hitem ostatnich lat są białe listwy podłogowe, które są dostępne w wersji okleinowej, lakierowanej i pcv. Listwy mdf białe nie żółkną, mają aksamitnie gładką i równą strukturę. Sprawdzają się jako estetyczny element wykończenia podłogi wykonanej z drewna, paneli lub płytek. Biała listwa przypodłogowa jest na tyle uniwersalna, że z powodzeniem będzie zdobić wnętrze w każdym stylu.