Ościeżnice

Ościeżnice

Ościeżnica jest nieodzownym elementem drzwi. Zdobi i stabilizuje drzwi zewnętrzne i drzwi wewnętrzne. Ościeżnica to nieruchoma, montowana na stałe rama, osadzona bezpośrednio w otworze lub w murze. Do ościeżnicy za pomocą zawiasów montuje się skrzydło drzwiowe. Można więc śmiało stwierdzić, że bez futryny montaż drzwi nie byłby możliwy. Idealnie dobrana futryna do drzwi pokojowych i wejściowych sprawi, że całość będzie wyglądać estetycznie.

Rodzaje ościeżnic

Na rynku znaleźć można różne rodzaje i rozmiary ościeżnic, każda skrojona na miarę wybranego skrzydła drzwi. Ze względu na konstrukcję ościeżnice można podzielić na stałe i regulowane.

Ościeżnice stałe

Jak sama nazwa wskazuje, ościeżnice stałe wykonywane są przez producentów w standardowych rozmiarach, dopasowanych do rozmiarów drzwi. Ościeżnicy tego typu nie da się regulować i dopasować do przygotowanego otworu.

Ościeżnice regulowane

Ościeżnica regulowana to jeden z dwóch głównych rodzajów ościeżnic. Jest przeznaczona do pomieszczeń, których ściany mają nietypową grubość muru lub jeśli ściany nie są dobrze wypoziomowane. Ten model ościeżnicy pozwoli dopasować ją do każdych wymiarów. Ościeżnice regulowane można dopasować do wielu różnych rozmiarów otworów drzwiowych. Z powodzeniem można ją wykorzystać w przypadku gdy mury budynku mają nieregularną szerokość. Futryny regulowane pozwalają na dość elastyczne dopasowywanie ich do grubości ścian.

Ościeżnica regulowana czy stała – którą wybrać?

Wielu naszych klientów pyta, jaką ościeżnicę wybrać? Futryny stałe (o stałej szerokości) będą dobrym rozwiązaniem w nowym budownictwie, które charakteryzuje się typową grubością murów, plasującą się w przedziale pomiędzy 6 a 10 cm. Ściany w nowych budynkach są równe i lepiej wyprofilowane, co również przemawia za ościeżnica stałą. Mocowanie tego typu ościeżnic jest nieco trudniejsze niż w modelach regulowanych, warto skorzystać z usług fachowców.

Jeśli mieszkanie ma ściany o niestandardowych grubościach lub ściany nie są w nim idealnie wypoziomowane lepiej wybrać futryny regulowane, które pozwalają na regulację w zakresie +/- 2 cm.

Regulowane ościeżnice mają jeden wymóg techniczny. Mogą być mocowane na ścianie, która ma co najmniej 7,5 cm grubości. Jeżeli masz smykałkę do drobnych prac budowlanych, drzwi wewnętrzne lub drzwi wejściowe z ościeżnicą regulowaną możesz spróbować zamontować samodzielnie.

Do czego potrzebujesz ościeżnicy w domu?

Trudno osadzić drzwi bez odpowiedniej ramy i właśnie do tego potrzebna jest ościeżnica. Jej konstrukcja jest ramą, do której montuje się zaświaty a na nie drzwi pokojowe lub wejściowe. Dzięki ościeżnicy drzwi utrzymują odpowiednią wysokość, otwierają się swobodnie i zamykają bez problemu. W ościeżnicy montuje się również część zamka, która blokuje drzwi przed ich otwarciem.

Pamiętaj, że dobrze dobrana powinna pasować zarówno pod względem technicznym – do grubości muru, jak i estetycznym – do stylu wnętrza oraz wzoru i koloru skrzydła drzwiowego.

Jeśli masz wątpliwości, jaką ościeżnicę wybrać, sprawdź koniecznie asortyment naszego sklepu. Znajdziesz w nim produkty w różnych rozmiarach, rodzajach, wzorach i kolorach. W Abra Meble znajdziesz również opaski maskujące i zawiasy przeznaczone do montażu drzwi.

Sprawdź koniecznie naszą ofertę!