Kolorowy i szalony – zgodny z prawami młodości, czy może stonowany i harmonijny – przygotowujący do dorosłego życia? Urządzenie pokoju dla nastolatka otwiera całą gamę interesujących możliwości aranżacyjnych.

 

     Dla dorastającego dziecka własny pokój będzie miejscem zabawy, nauki, odpoczynku oraz spotkań z rówieśnikami. Kolory i kształty w takim pomieszczeniu będą wyrażały indywidualizm i niezależność – cechy istotne dla każdego młodego człowieka. Jednocześnie pamiętać należy o kontroli nad setką drobiazgów, gadżetów … i o obowiązkach obecnych w życiu każdego nastolatka.

 

Odpowiedni podział

     Rozkład mebli w pokoju powinien odpowiadać wydzielonym (choćby domyślnie) strefom: nauki, rekreacji i odpoczynku. Podczas aranżacji nie unikniemy zatem wyboru „podstawowych” mebli: łóżka, biurka, szafy na ubrania i regału na książki: niezależnie od tego, czy pokój należy do chłopaka, czy dziewczyny. Diabeł tkwi w szczegółach.

 

Biurko do zadań specjalnych

     Jak urządzić miejsce do nauki? Oczywiście przede wszystkim powinniśmy pomyśleć o kupnie biurka. Idealnie, jeśli będzie wyposażone w dużą liczbę schowków i szuflad, dzięki czemu nie będzie pełniło wyłącznie funkcji „podstawki” pod komputer. Dzięki biurkom narożnym możliwe jest stworzenie – dosłownie – kąta do nauki. Warto wziąć również pod uwagę (nie tylko podczas poszukiwań biurka) zainteresowania naszego nastolatka. Szeroki wybór mebli każdego rodzaju umożliwia dopasowanie wyglądu pokoju do ulubionych zajęć jego mieszkańca. Na przykład biurko z regulowanym blatem znakomicie posłuży młodemu rysownikowi lub początkującej projektantce odzieży. Przy umiejscowieniu biurka pamiętajmy o jeszcze jednym czynniku: naturalnym świetle. Starajmy się zatem postawić mebel jak najbliżej okna. 

 

Schowki, szafki i półki

     Czas omówić kwestię schowków, które pełnią niezwykle ważną funkcję w pokoju młodego człowieka. Półki oraz szafki służą do składowania nie tylko ubrań i książek, ale także ogromnej masy gadżetów oraz drobiazgów, nieodłącznie związanych z życiem nastolatków. Oczywiście mnogość dostępnych na rynku wariantów pozwala na dowolną konfigurację, która będzie pasowała do każdego pomieszczenia i najbardziej wyszukanego pomysłu. Regał na książki może zawisnąć na ścianie, stać osobno, bądź tworzyć zgraną całość z różnego rodzaju szafkami – jako ścianka meblowa. Ostatnia opcja znakomicie zaprezentuje się w wąskich albo w podłużnych pomieszczeniach. W zależności od potrzeb oraz posiadanego miejsca możemy zdecydować się na „mniejsze wersje” regałów i szaf, które uzupełnią „podstawowe” wersje mebli. Prosty i lekki design panelu z półkami będzie dobrze się prezentował niemal z każdym zestawieniem mebli. Z kolei niewielka komoda może służyć zarówno jako przestrzeń na garderobę, schowek na drobiazgi, jak i podstawka pod telewizor.

 

Uniwersalny wypoczynek (i nie tylko)

     Jak zorganizować miejsce odpoczynku? Jeszcze kilkanaście lat temu oczywistym wyborem było łóżko. Obecnie nie jest to takie oczywiste. Rozkładane kanapy, sofy i wersalki wszelkich kształtów święcą triumfy nie tylko w salonach, ale i w mniej eksponowanych wnętrzach. Podział na część nocną i dzienną pomieszczenia nie zanika, kiedy zamiast łóżka pojawi się inny mebel wypoczynkowy. Kanapa czy sofa świetnie łączą obie funkcje. Jeśli nastolatek dostrzeże ich elegancję i praktyczność z pewnością zapragnie posiadać taki mebel w pokoju. Oczywiście dobór kształtu i koloru zestawu wypoczynkowego zależy już tylko od ogólnej aranżacji pokoju … i fantazji.