Kratki kominkowe

Kratki kominkowe

Kratki kominkowe są niezbędne do prawidłowego działania kominka. Zapewniają one prawidłową wentylację, ułatwiają rozprowadzanie ciepła oraz wymianę powietrza w domu czy mieszkaniu. Duży wybór produktów sprawia, że wybierając kratkę do kominka, możesz idealnie dobrać model do stylistyki pomieszczeń.

Kratki do kominków – korzyści z ich stosowania

W zależności od twoich potrzeb kratki kominkowe dzieli się na wlotowe oraz wylotowe. Wlotowe służą do wtłaczania powietrza do paleniska, co umożliwia proces spalania, a następnie produkcję ciepła. Kratki wlotowe zakłada się na otwory wentylacyjne.

Kratki wentylacyjne z przeznaczeniem do kominka powinny zostać zainstalowane w każdej instalacji kominkowej ze względu na bezpieczeństwo. Przepływ powietrza zachodzący pomiędzy wlotową i wylotową kratką sprawia, że kominek nie ulega przegrzewaniu, zachowując temperaturę wewnątrz stale na właściwym poziomie. Kominkiem można podgrzać wnętrze, a nawet cały dom. Odpowiednia instalacja z kratką kominkową zapobiega wybuchowi oraz pożarowi. Kratka kominkowa wentylacyjna to bardzo ważny element instalacji. Gorące powietrze unosi się do góry i przedostaje do wnętrza, nagrzewając je. Schładzając się, wraca w okolice kominka, a tam ponownie dochodzi do jego podgrzania. Aby mogła stale i w sposób ciągły zachodzić taka cyrkulacja potrzebna jest właśnie kratka kominkowa. Aby mechanizm w kominku działał odpowiednio przez długie lata i zachowana została gwarancja producenta, niezwykle ważne jest regularne jej czyszczenie oraz sprawdzanie jej stanu technicznego.

Kratki kominkowe pozwalają na dowolne sterowanie uzyskiwanym podczas działania kominka nawiewem ciepłego powietrza. Odpowiednie rozłożenie otworów wentylacji pozwala na doprowadzenie ciepła do wybranego przez Ciebie miejsca. Kratka wentylacyjna ponadto może w estetyczny sposób zamaskować otwór w ścianie lub w suficie. Istnieją też kratki typu luft, zapewniające ciągły, niski poziom nawiewu.

Niektóre modele kratek wyposażone są w żaluzje będące dodatkowym elementem umożliwiającym regulację przepływu powietrza. Pozwoli to zapewnić Ci odpowiedni komfort cieplny.

Materiał wykonania kratki

Kratki kominkowe wykonane mogą być z przeróżnych materiałów. Oczywiście produkty muszą cechować się wyjątkową odpornością na wysokie temperatury. Najczęściej jest to stal albo jakiś inny stop. Producenci używają mosiądzu, stali inox, żeliwa, blachy oraz aluminium do tworzenia tego typu produktów. Zróżnicowane kolorystycznie, często ozdobne kratki pozwolą Ci wyposażyć wnętrze nie tylko wyjątkowo praktycznie, ale też zgodnie z zamysłem aranżacyjnym. W ofercie, jaką posiada nasz sklep, znajdziesz produkty, które z pewnością Cię zainteresują.

Kratki kominkowe — różne rozmiary, kształty i kolory

Wentylacja z użyciem kratek kominkowych nie tylko zapobiega przegrzewaniu się kominka w pomieszczeniu, ale zapewnia też wyjątkowo elegancką osłonę wylotu nagrzanego powietrza. Dostępne są one w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach.

Najpopularniejsze kształty dostępnych kratek kominkowych to modele kwadratowe, prostokątne oraz niekiedy okrągłe. Wśród najpopularniejszych kolorów kratek znajdują się złote matowe i z połyskiem, w kolorze błyszczącego lub matowego chromu. Modne są też modele stylizowanych na stary mosiądz lub czarne. Uniwersalne i popularne kratki kominkowe są w kolorze białym.