Lamele ścienne

Lamele ścienne

Lamele ścienne to elementy dekoracyjne, które coraz częściej zdobią nasze domy, biura oraz różnego rodzaju powierzchnie użytkowe. Pojawiają się jako ozdoba w pokoju dziennym, salonie, sypialni lub w przedpokoju, a coraz częściej również w biurowych gabinetach, galeriach handlowych lub wnętrzach instytucji kulturalnych. Ich popularność rośnie z każdym sezonem, dlatego warto rozważyć ich wykorzystanie do aranżacji domowych wnętrz.

 

Czym są lamele ścienne pionowe?

Lamele to efektowne listwy dekoracyjne wykonane z wysokiej jakości płyty MDF lub naturalnego drewna, wykorzystywane jako ozdoba ściany lub sufitu. Dostępne w wielu różnych wzorach, kolorach a niekiedy także rozmiarach, choć ten najbardziej popularny to 3 cm x 4 cm x 2,8 m.

Lamele sprawdzają się również w roli ażurowego przepierzenia wydzielającego różne strefy w obrębie danego wnętrza.

Lamele składają się z dwóch elementów: listwy montażowej oraz profilu pokrytego folią ozdobną. Listwy mocuje się do powierzchni ściany za pomocą odpowiedniego kleju montażowego (dobrze wykorzystać mocny klej montażowy) lub wkrętów, a do tak przygotowanego podłoża przytwierdza się dekoracyjne profile.

 

W jakim celu stosuje się lamele drewniane pionowe?

Lamele dekoracyjne pionowe pozwalają uzyskać efekt przestrzenności i głębi. Z ich pomocą można nie tylko ozdobić powierzchnię ściany, ale również optycznie powiększyć przestrzeń. Są jedną z najbardziej efektownych dekoracji wnętrz 3D. To prosty i stosunkowo niedrogi sposób na zmianę aranżacji na bardziej nowoczesną i designerską. Lamele zamontowane za szafką RTV będą nie tylko stylową aranżacją wnętrza, ale też wyróżnią strefę wypoczynkową. Z ich pomocą stworzysz eleganckie ścianki działowe, które wprowadzą do pomieszczenia modny design. Są idealne do aranżacji wnętrz w stylu loftowym, glamour, nowoczesnym i art deco.

 

Lamele - z jakich materiałów są wykonane?

Zdecydowanie najpopularniejsze są obecnie lamele drewniane. Wykonywane z drewna jesionowego i sosnowego, niekiedy również dębowego. Dlaczego akurat z tych gatunków? Ponieważ cechuje je wysoka trwałość, dlatego będą stanowić ciekawą i co ważne trwałą ozdobę wnętrza. Raz zamontowane będą cieszyć oczy przez długie lata. Lamele drewniane mają jeszcze tę zaletę, że można je odnawiać i malować, w przeciwieństwie do lameli wykonanych z płyty laminowanej. Jeśli więc zechcesz zmienić aranżację wnętrza, możesz z powodzeniem przemalować je na dowolny kolor, który nada pomieszczeniu wyjątkowego charakteru.

Lamele to materiał, nadający stylowego wyglądu każdemu pomieszczeniu i jednocześnie produkt o naprawdę szerokim zastosowaniu - do montażu na ścianie, suficie lub jako przezierne przepierzenie wydzielające część przestrzeni.