Sortuj

Czujniki czadu, gazu i dymu

Wybrane dla Ciebie
Obrazek Czujnik dymu SHS-05
Obrazek Czujnik gazu SHG-02
Obrazek Czujnik dymu ST-622-PLT
Obrazek Czujnik dymu SB5-INT
Filtruj produkty
Sortuj
Filtruj produkty
Zakres cenowy
Szerokość [cm]
Wysokość [cm]
  • Rodzaj asortymentu
Obrazek Czujnik dymu SHS-05
Obrazek Czujnik gazu SHG-02
Obrazek Czujnik dymu ST-622-PLT
Obrazek Czujnik dymu SB5-INT

Czujniki czadu i dymu

Czujnik czadu, dymu i gazu może zapewnić bezpieczeństwo całej Twojej rodzinie. Informują one o zagrożeniu w postaci ulatniających się gazów albo tlącego się ognia. W czujnik czadu i czujniki dymu powinni zaopatrzyć się Ci, którzy mieszkają w domach jednorodzinnych lub w mieszkaniach, gdzie wykorzystuje się gazowe podgrzewacze wody oraz kotły gazowe. Czujnik dymu powinien być również zamontowany w blokach i kamienicach ze wspólnie użytkowanym pionem wentylacyjnym.

Jak powstaje czad?

Tlenek węgla, który potocznie zwany jest czadem to bezbarwny, bezwonny, bezsmakowy i silnie trujący gaz. W urządzeniach grzewczych, podczas spalania wytwarzany jest dwutlenek węgla. Przy małej ilości tlenu w trakcie spalania, zamiast dwutlenku węgla, następuje powstanie czadu — tlenku węgla. Bardzo ważna jest odpowiednia konserwacja oraz eksploatacja urządzeń grzewczych w każdym domu i mieszkaniu, w którym są używane. Niezbędna jest też odpowiednia wentylacja pomieszczenia.

Dlaczego jest taki niebezpieczny?

Tlenek węgla, czyli czad wchłaniany jest przez drogi oddechowe i tym sposobem przedostaje się do płuc, gdzie szybko wiąże się z hemoglobiną. W organizmie powstaje w ten sposób karboksyhemoglobina lub hemoglobina tlenkowęglowa — HbCO, która jest niezdolna do rozprowadzania tlenu po komórkach organizmu. Zachodzą wówczas zaburzenia oddychania, prowadzące do niedotlenienia organizmu.

Śmierć może nastąpić przy stężeniu karboksyhemoglobiny rzędu około 60-70%. U osób starszych, lub mających problemy z układem naczyniowym, lub sercowym, objawy zatrucia mogą mieć dużo ostrzejszy przebieg.

Jakie są objawy zatruciem tlenkiem węgla?

W zależności od stężenia hemoglobiny tlenkowęglowej we krwi mogą występować objawy:

  • 0 - 9 % - brak objawów

  • 10 - 25 % - przymglenie świadomości, zaburzenia wzrokowe, niepamięć wsteczna, nudności, zawroty i bóle głowy, odurzenie

  • 26 - 50 % - przymglenie świadomości do utraty przytomności, wymioty, silny ból głowy, wzmożenie odruchów ze ścięgien, nadciśnienie tętnicze, hiperwentylacja

  • 51 - 100 % - uczucie lęku, napady drgawek, osłabienie mięśni, przyspieszenie oddechu, utrata przytomności, zaburzenia świadomości, zaburzenia rytmu serca, śpiączka, zwolnienie akcji serca, sinica

Jak działają czujnik gazu, dymu i czadu?

Czujnik gazu i czadu wyposażony jest w półprzewodnik, który przy zwiększonym stężeniu gazu w pomieszczeniu informuje o zagrożeniu i automatycznie włącza alarm optyczny — świeci się czerwona dioda led i dźwiękowy. Czujniki gazu i czadu wyposażone są w sensor elektrochemiczny. Zapewnia on energooszczędną, bezawaryjną pracę. Warto pamiętać o montażu czujnika, gdyż ulatniający się gaz ziemny jest zagrożeniem dla zdrowia domowników.

Urządzenie może posiadać jeden lub dwa niezależne czujniki umieszczone w jednej obudowie posiadającej niewielkie rozmiary — czujnik dymu oraz czujnik tlenku węgla. Jest to niezbędne urządzenie też w ochronie przeciwpożarowej. Wybierając odpowiedni typ alarmu, więcej informacji znajdziesz w opisie produktu, gdzie wypisane są jego najważniejsze cechy.

Jak prawidłowo instalować czujnik tlenku węgla i czujnik dymu?

Czujnik czadu i gazu należy instalować w każdym pomieszczeniu, gdzie jest zagrożenie wystąpienia niebezpiecznego dla zdrowia stężenia czadu. Należy pamiętać, aby urządzenie było zainstalowane w pomieszczeniach na wysokości głowy. Nie wolno umieszczać czujnika czadu w miejscach o zbyt dużej wilgotności powietrza, zbyt przewiewnych miejscach, w przeciągach, czy w martwych strefach. Martwa strefa jest to przestrzeń w każdym pomieszczeniu w górnej części sufitu. Czujników tlenku węgla i dymu nie wolno też umieszczać na zewnątrz budynków, w miejscach osłoniętych, w pobliżu odświeżaczy powietrza i w miejscach, gdzie temperatura powietrza przekracza wartości dozwolone dla bezawaryjnej pracy urządzenia. Wybierając odpowiednie miejsce na detektor, upewnij się, czy alarm dźwiękowy czujnika będzie wyraźnie słyszalny podczas przebywania w innej części budynku.

Zobacz więcej