Jak zaaranżować salon w fińskim stylu?

Jak zaaranżować salon w fińskim stylu?

Aranżacja wnętrz w fińskim stylu to subtelna, funkcjonalna i harmonijna estetyka, która nawiązuje do natury i skandynawskiej tradycji. Styl fiński to jedna z odmian skandynawskiego stylu, zatem minimalizm w aranżacji wnętrz i jasne kolory będą tutaj wszechobecne. Czym jednak wyróżnia się styl fiński? Przede wszystkim większą ilością natury oraz wprowadzaniem kontrastów.

W tym artykule omówimy, jak stworzyć salon w fińskim stylu, zachowując przy tym neutralność i funkcjonalność, które są charakterystyczne dla tej estetyki. Wnętrza urządzone w stylu fińskim potrafią zachwycić, a pokój dzienny w takim stylu to idealne rozwiązanie zwłaszcza dla niewielkich i zwykle zaciemnionych pomieszczeń. Fiński styl w urządzaniu wnętrz zachwyca, a my postaramy się przybliżyć Ci ten temat.

Salon w fińskim stylu

Jak wygląda fiński styl w aranżacji wnętrz?

Fiński styl wnętrz opiera się na kilku kluczowych zasadach, które warto uwzględnić, planując aranżację salonu. Wzorce fińskiego stylu są bardzo podobne do stylu skandynawskiego, zatem pojawią się tu na pewno jasne kolory i minimalizm. Co jeszcze jest ważne do tego, by stworzyć fiński design? Zobaczmy!

Jasne kolory a fiński styl w urządzaniu wnętrz

Fiński styl kładzie nacisk na jasne, stonowane kolory, takie jak biel, beż, jasny szary i błękit niebieskiego nieba. Im mniejsze wnętrze, tym jaśniejsze powinny być odcienie. Do bardzo małych pomieszczeń w fińskich domach stosuje się tylko odcienie bieli na ścianach. Jasne kolory optycznie powiększają pokoje, zatem biały salon będzie wydawał się większy niż tych samych rozmiarów pokój dzienny pomalowany na ciemno.

Nie tylko kolory są ważne, ale również materiały. By urządzić salon w stylu fińskim, zdecyduj się na materiały, które mocno zbliżają do natury. Stosowanie naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień i len, jest charakterystyczne dla fińskiego designu. Drewniane podłogi i meble stanowią ważny element tej estetyki. Odpowiednie wzorce fińskiego stylu są w tej kwestii bardzo rygorystyczne. Wnętrza urządzone w stylu fińskim to nie miejsce dla sztucznych elementów i tworzyw sztucznych. W czasie zakupu mebli stawiaj tylko na naturalne materiały.

Jak urządzić mieszkanie w stylu fińskim? Koniecznie postaw na minimalizm!

Fińczycy znani są z minimalistycznego podejścia do projektowania wnętrz. W małych wnętrzach często stosuje się zasadę: mniej znaczy więcej. Ogranicz zatem ilość dekoracji i mebli, pozostawiając przestrzeń na swobodne poruszanie się. Odległości między poszczególnymi elementami w aranżacji w stylu fińskim jest dość duża, a dodatkowe ozdobniki są mocno ograniczone. Często dekoracje mają za zadanie nie tylko ozdabiać wnętrze, ale pełnią też inną rolę, np. ozdobne wazony to miejsce na kwiaty, a w dekoracyjnych misach można schować klucze. Funkcjonalność jest tutaj niezwykle ważna.

Fiński styl często uwzględnia elementy natury w dekoracji. Rośliny doniczkowe, drewniane akcenty, kamień i tekstury nawiązujące do natury tworzą harmonijne wnętrze. Wzorów nie jest jednak zbyt wiele, tutaj też obowiązuje minimalizm w aranżacji wnętrz. Zwykle wybiera się jeden kolor dominujący i jeden wzór i to wokół nich aranżuje się całe pomieszczenie.

Funkcjonalność ponad wszystko, czyli praktyczna aranżacja salonu w stylu skandynawskim

Wnętrza fińskie są nie tylko estetyczne, ale także niezwykle funkcjonalne. Stawia się na meble o prostych, ergonomicznych kształtach oraz praktyczne rozwiązania, które ułatwiają codzienne życie. By urządzić salon w stylu fińskim, warto zatem wybrać wyposażenie o jasnych kolorach i ogromnej funkcjonalności. Świetnie sprawdzają się tutaj meble modułowe oraz meble wielofunkcyjne, np. narożniki do salonu z dodatkową funkcją spania.

Nie zapominaj o roli oświetlenia! Jasne oświetlenie jest kluczowe w fińskim stylu. Najważniejsze będzie oczywiście światło naturalne, skandynawski salon korzysta zatem z dużych okien i nie zasłania ich grubymi kotarami. Nie zapominaj jednak o sztucznym świetle. Wybieraj lampy o naturalnym świetle, które odbijają jasne barwy wnętrza.

Jak urządzić salon w fińskim stylu

Jak urządzić salon w stylu fińskim?

Teraz kiedy już poznałeś główne zasady fińskiego stylu, możesz przystąpić do aranżacji salonu. Skandynawski styl w fińskich domach jest naturalną odpowiedzią na długie zimy i krótkie dni, zatem najważniejsze będą jasne kolory i minimalizm.

Wykończenie zgodne z fińskim stylem

Wybierz jasną kolorystykę ścian, sprawdzą się kolory takie jak biel, beż lub jasny szary. Kolory te optycznie powiększą przestrzeń i nadadzą jej lekkości. Drewniana podłoga to kluczowy element fińskiego stylu. Wybierz jasne drewno o naturalnym wykończeniu, które wniesie ciepło do pomieszczenia. Wykończenie ścian i podłóg ma stworzyć jasne tło dla pozostałych elementów aranżacji.

Meble skandynawskie go fińskiego wnętrza

Ważne jest także wyposażenie. Postaw na meble o minimalistycznym designie. Jasne sofy i fotele, a także drewniane stoły i regały, będą pasować doskonale. Meble z funkcją przechowywania pomogą utrzymać porządek. Jak wspominaliśmy wyżej, dobrze w takich wnętrzach sprawdzą się meble modułowe oraz wielofunkcyjne. Urokliwie będą zwłaszcza wyglądały meble na wysokich nóżkach, które nadadzą całej aranżacji lekkości i wyjątkowego, fińskiego charakteru.

Jak zaaranżować styl fiński we wnętrzu? - dodatki

Koniecznie ogranicz ilość dekoracji. Wybieraj proste, naturalne dodatki, takie jak drewniane ramki na obrazy, tekstylia z lnu lub bawełny. Dobrze też będą wyglądały rośliny doniczkowe.

Koniecznie pozwól na dostateczne doświetlenie salonu. Unikaj ciężkich zasłon i rolet na rzecz lekkich firanek lub rolet rzymskich. Wybieraj lampy o delikatnym, naturalnym świetle. Lampa wisząca o minimalistycznym designie lub lampa stołowa na drewnianym stoliku to doskonałe wybory.

Dodaj też kilka miękkich poduszek i koców, które zapewnią ciepło i komfort podczas chłodniejszych dni.

Wnętrze w fińskim stylu emanuje spokojem i równowagą. To idealne miejsce do relaksu po dniu pełnym wrażeń. Pamiętaj, że kluczowym elementem fińskiego stylu jest łączenie estetyki z funkcjonalnością, co pozwoli ci cieszyć się pięknem wnętrza każdego dnia.