Jaki narożnik do spania?

Jaki narożnik do spania?

Sen to jedna z najważniejszych czynności człowieka. Od jego jakości zależy nasze zdrowie, samopoczucie, wydajność w życiu codziennym i w pracy. Zdrowy sen to podstawa a zdrowy sen zapewni wygoda i komfort. Komfort spania to dobrze dobrany materac i łóżko. Niestety nie każdy ma ten luksus posiadania sypialni z ogromnym, wygodnym łóżkiem i komfortowym materacem. Mnóstwo ludzi posiada małe mieszkania lub kawalerki gdzie każdy metr przestrzeni ma ogromne znaczenie. Jeden większy pokój spełnia rolę zarówno sypialni, salonu, jadalni jak i czasami pokoju dla gości.

Narożnik z funkcją spania

Wielofunkcyjność jednego pokoju wymusza dobranie i zastosowanie wielofunkcyjnych mebli i wyposażenia. Narożniki z funkcją spania pozwalają na zastosowanie takiego rozwiązania w salonie gdzie narożnik jako mebel będzie pełnić kilka ról. Narożnik z funkcją spania musi być jednak dobrany do naszych specyficznych potrzeb. Jeśli przyjmiemy, że najważniejszą funkcją będzie funkcja spania codziennego i najbardziej zależy nam na komforcie snu to narożnik powinien być wygodny. Do wielu modeli bardzo łatwo można dobrać dodatkowy materac nawierzchniowy, który wyrówna powierzchnię spania i dodatkowo wyposaży narożnik. Spełni on też duża funkcję kiedy w przypadku narożników bogato wyposażonych w guziki i dekoracje. Ważnym jest też jaką powierzchnię spania potrzebujemy i dla ilu osób będzie przeznaczony.

Jak wybrac narożnik

Narożnik z funkcją spania

Należy przyjąć iż najmniejszą szerokością do spania jest 60 cm, a długość 20 cm większa od wzrostu najwyższego użytkownika, tak więc musimy wybrać narożnik, który musi być dopasowany do nas. Meble przeznaczone do spania codziennego to wybór na lata, decyzja o nim nie może być pochopna bo narożnik z funkcją spania musi być wygodny i funkcjonalny. Jeśli nie zmierzymy i dokładnie nie zaplanujemy miejsca przeznaczenia narożnika, albo skupimy się tylko na tym jak wygląda złożony to problemową kwestią stanie się moment rozkładania go i jego wymiary. Rozłożony mebel zajmie o wiele więcej miejsca i powinniśmy być na to gotowi. Najlepiej zmierzyć wymiary kąta lub miejsca, w którym będzie stała sofa. Można to zrobić mierząc po prostu metrem tą przestrzeń. Można też okleić ją na przykład taśmą malarską dokładnie określając miejsce przeznaczenia mebla i wtedy zrobić pomiar. Określenie miejsca przeznaczenia narożnika jest najważniejsze. Zdarza się iż miejsce, w którym zamierzamy postawić narożnik jest nieodpowiednie i po wniesieniu mebla zmieni on lokalizację dlatego też musimy być gotowi również na taką ewentualność. Przy zakupie narożnika musimy także zdecydować czy chcemy zakupić komplet mebli. W ofercie bowiem może być fotel, pufy lub podnóżki i planując przestrzeń powinniśmy wziąć po uwagę czy mamy na to miejsce w pokoju, zwłaszcza po rozłożeniu mebla do funkcji spania.

System rozkładania

Narożnik z funkcją spania codziennego

Narożnik jak sama nazwa wskazuje przeznaczony jest do postawienia go w rogu salonu, pokoju ale jak pokazuje dzisiejsza moda i styl wyposażenia wnętrz, nie jest to już regułą. Meble mają spełniać swoją funkcję ale też pasować do naszego stylu i pomysłu na wnętrze.

Jednakowo ważny jest też jaki jest system rozkładania mebla. Wybrany model powinien być łatwy w obsłudze a po rozłożeniu zmienić się w wygodne łóżko, którego wymiary spełnią nasze oczekiwania. Narożnik może też rozkładać się tylko w części i swobodnie skorzysta z niego jedna osoba. Niezwykle ważnym jest czy mebel posiada pojemnik na pościel i jakiej wielkości. Narożniki pełnią kilka funkcji w wyposażeniu salonu dlatego też w pojemnikach narożnika często przechowujemy nie tylko pościel ale też inne wyposażenia czy dekoracje dla domu. Ważnym elementem może stać się zagłówek narożnika. Wielkość i ruchomość zagłówków mogą pomóc zdecydować jaki narożnik wybrać. Aby odpocząć zagłówki dopasowujemy do siebie i swoich potrzeb. Natomiast na co dzień mogę one być złożone i przez to nawet niewidoczne.

Narożnik z funkcją spania na co dzień również muszą spełniać kilka ról. Salon, w którym stoi taka sofa pełni również rolę jadalni i miejsca przyjmowania gości. Dlatego też odpoczynek na siedząco również musi być komfortowy. Wyposażeniem narożnika powinny być wtedy wygodne, szerokie siedziska, wyższe zagłówki, podnóżki, szerokie oparcia. Obecnie na rynku jest tak duży dostęp i wybór narożników, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Jaki narożnik z funkcją spania wybrać?

Meble te muszą poza funkcją spania charakteryzować się wygodą codziennego korzystania z nich. Łatwość w rozłożeniu mebla, jego wymiary, odpowiedni model i wielkość to kwestia wyboru mebla i dopasowania do naszych warunków mieszkaniowych. Narożnik z funkcją spania ma jednak spełniać też inne funkcje. Wysokość siedziska po złożeniu powinien być dopasowany do osób najczęściej z niego korzystających. Wygoda siedzenia i wielkość powierzchni do relaksu pozwoli na dodatkowy komfort wypoczynku zarówno domowników jak i gości. Wybór narożnika do spania to wybór na lata, to również wybór dopasowany do stylu pomieszczenia, w którym będzie stał. Równie ważna jest powierzchnia jaką będzie zajmował w domu zarówno złożony jak i później rozkładany. Dużą rolę pełni też stelaż i wypełnienie sofy. Wygodne siedzisko w narożniku to duże ułatwienie i wygoda wstawania i codziennego korzystania z mebla. Tkaniny obiciowe to równie ważny element wyposażenia narożnika i całego domu. Kolor tkaniny powinien współgrać z wyposażeniem salonu i być dopasowanym do stylu pokoju i miejsca, w którym jest. Mebel może mieć inny kolor siedziska a inny zagłówka przez co będzie zwracał uwagę i stanie się centrum pokoju. Narożnik może też być w neutralnej barwie, zwłaszcza jeśli jest duży a wtedy takie model nie będzie posiadał funkcji dekoracyjnej a użytkową. Często w wyposażeniu narożników są dodatkowe pufy lub podnóżki, które posłużą jako dodatkowe siedzisko lub samodzielne meble do wykorzystania w innych pomieszczeniach.

Wybór miejsca, w którym postawimy sofę ma ogromne znaczenie w korzystaniu z mebla. Nie powinniśmy ani zagracać pomieszczenia ani ograniczać przestrzeni. Należy zwrócić uwagę na dostęp do okien, drzwi balkonowych, szaf i mebli.