Kabina prysznicowa z brodzikiem czy bez?

Kabina prysznicowa z brodzikiem czy bez?

Jak gustownie i praktycznie urządzić łazienkę? Kabina prysznicowa z brodzikiem to tradycyjne rozwiązanie, które cieszy się niesłabnącą popularnością przy aranżacji łazienki. Jest wygodne i funkcjonalne, a szeroki wybór brodzików oraz kabin prysznicowych sprawia, że kabina z brodzikiem nie wychodzi z mody. 

Jednak coraz większe zainteresowanie wśród urządzających łazienki zyskuje także kabina prysznicowa bez brodzika, która posiada odpływ liniowy; zamiast brodzika używa się po prostu łazienkowych płytek podłogowych. W naszym artykule podpowiadamy, jakie kabiny prysznicowe sprawdzą się w Twojej przestrzeni łazienkowej oraz co wziąć pod uwagę, by Twoja łazienka była jak najbardziej funkcjonalna. Przedstawimy zalety i wady obu propozycji. Z nami z pewnością wybierzesz kabinę idealnie dostosowaną do swoich potrzeb, która zapewni komfort podczas kąpieli.

Dla kogo tradycyjna kabina prysznicowa z brodzikiem...

Przy wyborze kabiny prysznicowej zwróć uwagę przede wszystkim na komfort podczas kąpieli — swój oraz pozostałych domowników. Kabina z brodzikiem to wybór sprawdzony. Brodzik może  mieć kształt półokrągły, kwadratowy lub prostokątny, na rynku dostępne są również  brodziki o asymetrycznym kształcie, popularnością cieszy się brodzik narożny, który świetnie pasuje do małej łazienki. Klient ma do wyboru wiele modeli brodzików, często w zestawie z kabinami, ich montaż również nie stanowi najmniejszego problemu. Brodzik może mieć grubość dopasowaną do potrzeb klienta. Jeśli więc na przykład nie posiadasz wanny, a masz w domu małe dziecko, jego kąpiel łatwiejsza będzie w kabinie prysznicowej z grubszym brodzikiem. Brodzik ma jednak wymiary, które niekiedy trudno dopasować do wnętrza łazienki. Nie jest to duży problem przy obecnym wyborze tego typu zestawów o bardzo zróżnicowanej długości i szerokości, jednak czasami się zdarza. Jeśli posiadasz łazienkę o specyficznych wymiarach, pomyśl o kabinie bez brodzika.

...dla kogo prysznic walk-in bez brodzika? Wady i zalety

Nowoczesnym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa bez brodzika, czyli posiadająca odpływ liniowy kabina walk-in. Pasuje ona szczególnie do dużej przestrzeni łazienkowej. Zamiast brodzika układa się zazwyczaj bezpieczne, antypoślizgowe płytki. Odpływ liniowy, dzięki któremu płytki na dłużej zachowują bardzo dobry stan, stosuje się właśnie przy montażu kabiny prysznicowej bez brodzika. Takie rozwiązanie bywa nieco droższe niż tradycyjna kabina prysznicowa z brodzikiem, jednak posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest bardzo bezpieczna i umożliwia łatwe użytkowanie prysznica osobom z niepełnosprawnością ruchową, które do takiej kabiny powinny bez problemu wejść i wjechać wózkiem. Z tego samego powodu odpowiednia będzie dla osób starszych. Przy wyborze kabiny prysznicowej dobrze jest też zwrócić uwagę na wystrój wnętrza. Tutaj prysznic bez brodzika ostatnimi czasy wiedzie prym, łatwo również montuje się ścianki kabiny. Tego rodzaju prysznic jest minimalistyczny i nowoczesny, sprawdza się także dobrze w większych przestrzeniach. Niestety kabiny prysznicowe bez brodzika trudno zainstalować w mieszkaniach w bloku ze względów czysto technicznych, powodują ona też, iż w całej łazience może być więcej wilgoci, gdyż kabiny typu walk-in rzadko są tak szczelne, jak te tradycyjne. Przy kabinie walk-in masz również większy wybór, jeśli chodzi o miejsce aranżacji strefy natryskowej, trzeba jednak zatrudnić profesjonalną ekipę do montażu.

Wybór drzwi kabiny oraz brodzika

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kabinę prysznicową z brodzikiem, czy jednak w twojej łazience pojawi się kabina bez brodzika, warto pomyśleć o detalach. Kiedy przemyślisz już wady i zalety konkretnych kabin prysznicowych, czas na inne elementy. Kształt brodzika dopasuj tak, by w Twojej łazience zachowało się jak najwięcej miejsca. Pomyśl także o powłoce hydrofobowej na kabinie, która zapobiega niszczeniu dzięki odpychaniu wody. Do małych łazienek często wybierane są popularne brodziki — i tym samym kabiny — narożne, które zajmują względnie mało miejsca. Kabiny prysznicowe z brodzikiem często posiadają drzwi przesuwane, choć coraz częściej stosuje się również te szklane. Kabiny prysznicowe czyści się szybciej, gdy posiadają mniej elementów. Brodzik może być stalowy, akrylowy lub konglomeratowy. Akrylowy brodzik jest najpopularniejszy i chętnie stosowany dzięki  długiemu utrzymywaniu odpowiedniej dla użytkownika temperatury oraz lekkości, stalowy brodzik natomiast, choć ciężki, jest wyjątkowo trwały i odporny. Brodzik konglomeratowy to natomiast model efektowny, może mieć różne barwy i bardzo często zapobiega poślizgowi.

Kabina bez brodzika — o czym warto pamiętać, jeśli w Twojej łazience brak brodzika?

Jeśli zdecydujesz, ze do Twojej łazienki najlepiej pasuje prysznic, któremu brak brodzika, pomyśl o dobrej jakości podłożu. Zastosowanie odpływu liniowego sprawi, że Twój prysznic będzie funkcjonalny. Pomyśl o odpornych na wilgoć fugach oraz takich samych płytkach, najlepiej antypoślizgowych. Drzwi kabiny prysznica są przestronne i szklane, powłoka hydrofobowa, chroniąca drzwi, podłogi i ściany, sprawdzi się więc tutaj świetnie. Przy wyborze kabiny i podłoża masz wiele możliwości, z których warto korzystać. Weź pod uwagę nie tylko wygląd i styl pomieszczenia (który również jest ważny!), lecz także jego wymiary, a przede wszystkim funkcjonalność — dostosowanie łazienki do potrzeb wszystkich domowników powinno być priorytetem.

Łazienka idealna. Polecamy nasze produkty!

Utrzymanie czystości podłogi kabiny bez brodzika nie jest trudne, z reguły czyści się ją łatwiej niż sam brodzik, zakup tylko odpowiednie preparaty. Odpływ liniowy powinien też skutecznie zminimalizować rozpryskiwanie się wody po płytkach i zapewnić dobry stan podłogi. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu tego rodzaju odpływu, a Twoja łazienka zyska na funkcjonalności i będzie pięknie się prezentować. Prysznic bez brodzika potrafi być wyjątkowo praktyczny i zapewnia wiele możliwości. Polecamy również nasze inne produkty, które sprawdzą się w Twojej łazience i całym domu. U nas kupisz na przykład praktyczne szafki łazienkowe, umywalki, natryski czy drzwi prysznicowe. Jeśli natomiast zamiast prysznica wolisz wannę, nasze wanny sprawdzą się doskonale. Polecamy także zestawy prysznicowe i akcesoria!