Najlepsze sofy i wersalki do Twojego domu

Najlepsze sofy i wersalki do Twojego domu

Sofy i wersalki to nieodzowny element wyposażenia każdego domu. Bywają wykorzystywane jako meble wypoczynkowe, ale coraz częściej – zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach – zastępują tradycyjne łóżka. Dzięki naszym poradom zakup idealnej sofy i wersalki do Twojego domu nie sprawi żadnych kłopotów!

Na początek trochę historii. Pochodzenie sof sięga czasów starożytnych – według archeologów, prototypy współczesnych sof wykorzystywali już Rzymianie podczas swoich biesiad. Popularność zdobyły one jednak dopiero w XVIII wieku. Z kolei wersalka – której nazwa pochodzi od słowa „Wersal”, czyli siedziby dawnych francuskich królów, rozpowszechniła się w Europie w wieku XIX. Choć sformułowania „sofa” i „wersalka” obecnie używa się naprzemiennie, to jednak meble te nieco się różnią. Sofa ma bardziej zaokrąglony, ludwikowski kształt i rozkłada się ją poprzez wyciągnięcie szuflady, podniesienie siedziska i nałożenie go na szufladę. Z kolei wersalka to mebel o prostszym designie i innym sposobie rozkładania – siedzisko podnosi się jednym pociągnięciem do góry, co zwalnia utrzymujące je sprężyny.

Wersalki i sofy do salonu

Współcześnie sofy i wersalki najczęściej wykorzystuje się jako element umeblowania salonu – zwłaszcza wtedy, gdy wnętrze jest zbyt małe, by umieścić w nim nieco bardziej okazały narożnik. Oprócz dostępnej przestrzeni, wybór sofy do salonu powinien być podyktowany efektem aranżacyjnym, jaki chcemy osiągnąć. Do funkcjonalnych, inspirowanych naturą wnętrz w stylu skandynawskim pasować będą sofy o wyjątkowo estetycznym, szarym kolorze tapicerki. We wnętrzach angielskich sprawdzi się bladoróżowa sofa Rosa z kompletem dwóch poduszek dekoracyjnych, zdobionych motywem kwiatowym. Miłośnicy stylu retro docenią zaś nawiązującą do designu lat 50. sofę Sorento 3 – na wyższych, drewnianych nóżkach i z ozdobnymi guzikami w oparciu.

Sofy i wersalki młodzieżowe

Meble tego typu doskonale sprawdzają się także w pomieszczeniach zajmowanych przez dzieci – zarówno te młodsze, jak i starsze. Sofy i wersalki do spania, dzięki funkcji rozkładania oraz obecności skrzyni na pościel, doskonale zastępują tradycyjne łóżka. Podczas ich zakupu należy jednak wziąć pod uwagę również wiek dziecka. Maluchom z pewnością spodobają się sofy rozkładane utrzymane w żywej, niebieskiej lub różowej kolorystyce, których tapicerka zdobiona jest motywami zabawek. Nastolatki mogą już woleć bardziej „dorosłe” meble. Wówczas dobrym wyborem mogą okazać się nowoczesne wersalki rozkładane o stonowanych barwach – jak np. popielata sofa Bravo na chromowanych nóżkach.

A może kanapa?

Funkcjonalność wersalek oraz wyjątkową estetykę sof łączy w sobie kanapa, mebel o nieco większych gabarytach, zazwyczaj jednak rozkładany tak, jak wersalka. Połączenie to docenią np. osoby mieszkające w kawalerkach, gdzie jedno pomieszczenie pełni funkcję zarówno salonu, jak i sypialni czy jadalni. Kanapa posiada bowiem zarówno walory wizualne (w ciągu dnia pięknie prezentuje się jako miejsce do wypoczynku), jak i zapewnia niezbędny komfort snu w nocy. Jako przykład można podać tu serię kanap Kayla – z tapicerką w pastelowych odcieniach błękitu i różu lub bardziej stonowanych kolorach popielatym i beżowym – o klasycznej formie, z wygodnymi bocznymi oparciami oraz dodającymi stylu bukowymi nóżkami.

Jak widać, sofy i wersalki to meble o wielorakim zastosowaniu – ich zakup powinien być dobrze przemyślany, by trafiał zarówno w gusta, jak i potrzeby domowników!