Narożnik czy sofa – alternatywne rozwiązanie do salonu

Narożnik czy sofa – alternatywne rozwiązanie do salonu

Urządzenie salonu w taki sposób, by był wygodny i funkcjonalny to nie lada sztuka – zwłaszcza jeśli jest pomieszczeniem o mocno ograniczonym metrażu. Na szczęście istnieje mnóstwo nowoczesnych mebli, które zostały zaprojektowane tak, aby zajmować jak najmniej miejsca przy zachowaniu wszystkich walorów praktycznych. Są to m.in. sofy oraz narożniki. Podpowiadamy, czym się różnią i w jakich wnętrzach się sprawdzają.

Sofa do salonu czy narożniki? Oto jest pytanie…

A na pytanie to nie ma tak naprawdę jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od indywidualnych gustów, liczebności rodziny, dostępnego we wnętrzu miejsca, a nawet zasobności portfela. Można jednak wskazać kilka charakterystycznych dla każdego z tych mebli cech, co z pewnością pomoże podjąć odpowiednią decyzję.

I tak sofa to dość wysoki, zazwyczaj lekko zaokrąglony mebel bez bocznych oparć, choć nie jest to reguła. Większość modeli sof już na pierwszy rzut oka zachęca do tego, by na nich usiąść i odpocząć – są miękkie, wyposażone w komfortowe poduchy (oparciowe, boczne, dekoracyjne), mają doskonale wyprofilowane siedziska i oparcia. W zależności od rozmiarów, na sofie wygodnie usiądzie od dwóch do maksymalnie czterech-pięciu osób. Jeśli mamy więc liczną rodzinę lub często przyjmujemy gości, sofa może nie wystarczyć jako jedyny mebel wypoczynkowy w salonie. Wówczas sięgnąć trzeba również po fotele lub pufy.

Bardzo dużą funkcjonalnością cechują się również narożniki – z jednej strony, dzięki specjalnej konstrukcji, można je umieścić w rogu pokoju, co pozwala na znaczną oszczędność miejsca, z drugiej zaś – są to meble, na których wygodnie usiądzie nawet sześć-osiem osób.

Sofy i narożniki z funkcją spania

Decydując się zarówno na sofę, jak i na narożnik warto wybrać model z funkcją spania – jeśli mebel się rozkłada może stanowić zapasowe łóżko w przypadku konieczności przenocowania gości. Współczesne sofy oraz narożniki bardzo często posiadają siedziska i oparcia wypełnione sprężynami falistymi lub bonellowymi, przez co są równie wygodne, jak tradycyjne łóżko. Dodatkowo, wiele modeli posiada praktyczne skrzynie na pościel oraz automaty ułatwiające rozkładanie dla przykładu między innymi kanapa Lizbona.

Oczywiście nie można zapominać o tym, by sofa lub narożnik po prostu podobały się nam wizualnie. Dopiero wtedy odpoczynek na nich będzie prawdziwą przyjemnością!