Jak powinno być ustawione łóżko w sypialni?

Jak powinno być ustawione łóżko w sypialni?

Funkcjonalna i piękna sypialnia? Takie połączenie jest możliwe! Odpowiednie ustawienie łóżka, szaf, stolików nocnych, komód i innego wyposażenia sprawi, że sypialnia będzie miejscem odpowiednim do wypoczynku, a do tego atrakcyjnym wizualnie. Dzięki prawidłowemu ułożeniu mebli możesz zyskać też sporo dodatkowej przestrzeni, a wygląd sypialni zachwyci każdego.

Podczas układania wyposażenia w sypialni zdecydowanie warto zastosować się do zasad feng shui oraz dopasować ustawienie pojedynczych elementów do drzwi i okien. Najważniejszym meblem w każdej sypialni będzie niezaprzeczalnie łóżko, zatem na tym elemencie w poniższym artykule skupimy się najmocniej. Zobacz, jakie ustawienie łóżka względem okna i drzwi będzie najkorzystniejsze, sprawdź razem z nami jak wstawić łóżko do małej sypialni lub wąskiej sypialni, a także jak dopasować wyposażenie, by przestrzeń była funkcjonalna i atrakcyjna.

Jeśli nie wiesz, jak ustawić łóżko, dowiesz się tego bez problemu z tego artykułu.

Jak ustawić łóżko zgodnie z zasadami feng shui?

Zasady feng shui odnośnie do ustawiania łóżka w sypialni są bardzo proste — mebel powinien stać tyłem do ściany, ale nie tak, by znajdował się naprzeciwko drzwi. Według filozofii feng shui łóżko nie powinno stać też bezpośrednio pod oknem.

Ustawienie łóżka ma stworzyć przestrzeń wygodną i atrakcyjną. Zastosowanie się do zasad feng shui pozwoli nie tylko stworzyć wygodną i wyciszającą sypialnię, ale też pomieszczenie, które będzie po prostu funkcjonalne.

Ustawienie łóżka naprzeciwko drzwi to zły pomysł nie tylko ze względu na feng shui — widoczne z korytarza łóżko zmniejszy zakres prywatności, a przecież sypialnia to wyjątkowo intymne miejsce. Jeśli chcesz ustawić łóżko w pomieszczeniu, pamiętaj, że jakość snu to też zapewnienie odpowiedniej prywatności i intymności śpiącym osobom.

Co feng shui mówi o przestrzeni w domu?

Zasady feng shui są coraz częściej wykorzystywane w aranżacji pomieszczeń mieszkalnych. Atrakcyjna filozofia feng shui stworzona została po to, by tworzyć miejsca wygodne do życia, w których będziesz mógł odpocząć od stresu i codziennej bieganiny. Wedle zasad feng shui możesz też zaaranżować sypialnię, umiejętnie ustawiając w niej swoje meble. Zasadami kierować można się nie tylko w kwestii ustawienia łóżka, ale też w przypadku wstawiania szafy lub komody.

Umiejętne ułożenie wyposażenia według zasad feng shui może sprowadzić pomyślność na dom, pomóc w sprawach rodzinnych oraz zapewnić dobrobyt. Nieodpowiednie wstawienie mebli może przynieść całkowicie odwrotne skutki.

Gdzie powinna znajdować się sypialnia?

Według zasad feng shui, a także ze względu na komfort spania, sypialnia powinna znajdować się w południowo-zachodniej części domu. Aranżując przestrzeń w sypialni, warto wziąć pod uwagę ten fakt.

Zasady urządzania sypialni są różne, często zależą nie tylko od feng shui, ale również od tego, w jakim stylu zaaranżowana jest sypialnia. To, gdzie należy ustawiać łóżka, może też zatem być determinowane przez styl wnętrzarski oraz oczywiście indywidualne preferencje użytkowników.

Jak ustawić łóżko względem kierunków świata?

Łóżko warto ustawić nie tylko według zasad feng shui, ale też pamiętając o tym, by odpowiednio ustawić meble według kierunków świata. Z uwagi na to, że Ziemia ma swoje pole magnetyczne, dobre ustawienie łóżka zgodne z tym polem oraz zasadami feng shui zapewni lepszy wypoczynek i spokojniejszy sen.

Łóżko należy zatem ustawić tak, by górna część łóżka skierowana była na północ, a dolna — na południe. Dzięki temu głowa będzie kierowała się ku północy, a nogi ku południowi. Takie ułożenie sprawia, że pole magnetyczne ciała śpiącej osoby i pole magnetyczne Ziemi są odpowiednie, współpracują ze sobą i zapewniają lepszy sen.

Najlepiej zatem przy północnej ścianie ustawić łóżko tak, by wezgłowie było dostawione do tej ściany. Pamiętaj, że jeśli chcesz dobrze ustawić łóżko, powinieneś też dobrze ustawić wezgłowie łóżka względem ściany. Nie dostawiaj go za bardzo do ściany, lepiej nieco odsunąć mebel, aby nie uszkodzić ani nie pobrudzić ścian.

Jakie ustawienie łóżka względem okna będzie najlepsze?

Według zasad feng shui łóżko nie powinno znajdować się tuż obok okna. Takie ustawienie nie tylko wpisuje się w motto filozofii feng shui, ale zapewni też wygodę i bezpieczeństwo. Otwieranie okna, pod którym nie stoi łóżko, będzie łatwiejsze. O bezpieczeństwo w kwestii ustawiania łóżka powinni zadbać też rodzice oraz właściciele zwierząt — zbyt bliskie ustawienie łóżka przy oknie może kończyć się nieprzyjemnymi wypadkami, lepiej zatem zapobiec im, odsuwając mebel.

Łóżko warto ustawić tak, by było dobrze oświetlone naturalnym światłem. Jeśli jednak nie przepadasz za bezpośrednimi promieniami słońca, możesz przestawić łóżko lub zaopatrzyć się w rolety albo zasłony.

Osoby, które lubią widok nieba za oknem, powinny ustawić łóżko tak, aby dobrze widzieć nocne lub poranne niebo.

Jak wstawić łóżko do wąskiej sypialni?

Zasady feng shui są ważne, jednak nie raz rzeczywistość mocno ogranicza możliwości mieszkańców. Ustawianie łóżka względem stron świata w nietypowych pomieszczeniach może być naprawdę kłopotliwe lub wręcz niemożliwe. Szczególnie skomplikowane może okazać się wstawienie łóżka do wąskiego pomieszczenia.

W wąskiej sypialni warto ustawić łóżko tak, by nie przeszkadzało w poruszaniu się po pomieszczeniu. Dobrą opcją jest wypełnienie jednej części pomieszczenia w całości — to opcja idealna zwłaszcza wtedy, gdy przy jednym końcu pokoju nie ma żadnego okna.

W wąskiej sypialni łóżko możesz też ustawić wzdłuż długiej ściany. Pamiętaj jednak, by zostawić co najmniej 60 cm przejścia między ścianą i łóżkiem i przestrzeni tej nie zastawiać żadnymi dodatkowymi meblami.

Kierunek ustawienia łóżka w nietypowej sypialni nie jest prostą sprawą. W czasie projektowania warto zastanowić się nad tym, czy nie zakupić łóżka na konkretne zamówienie, które np. idealnie dopasuje się do pokoju, wypełniając przestrzeń jednego końca pomieszczenia.

Jak wstawić łóżko do małego pomieszczenia?

Równie problematyczne może być wstawienie łóżka do małej sypialni. Niewielkie pomieszczenie będzie wydawało się zagracone i chaotyczne, gdy łóżko nie będzie odpowiednio wstawione. W małej sypialni łóżko warto ustawić na środku, dostawiając wezgłowie do ściany, ładnie przy tym wypełniając przestrzeń. W takiej sytuacji łóżko będzie dostępne z trzech stron. To opcja dobra zwłaszcza w przypadku dużego łóżka, mniejszy mebel jednoosobowy można z powodzeniem dostawić do ściany.

W dużej sypialni łóżko również warto umieścić w środkowej części pomieszczenia, dostawiając wezgłowie do ściany. Pamiętaj, by nie ustawiać łóżka naprzeciwko drzwi niezależnie od tego, jak duża jest sypialnia.

Jak ustawić łóżko małżeńskie, a jak łóżko pojedyncze?

Ustawienie łóżka wpływa nie tylko na estetykę, ale też na funkcjonalność. Jeśli zatem chcesz prawidłowo ustawić łóżko, pamiętaj, by zapewnić dostęp do łóżka jednoosobowego z co najmniej jednej strony, a dwuosobowego — z dwóch. Ta zasada dotyczy też dużej sypialni — łóżko powinno być dostępne, a użytkowanie mebla nie powinno sprawiać żadnych trudności.

Aranżacja sypialni ma zachwycać, ale nie można zapominać o tym, że przestrzeń ma być wygodna przede wszystkim dla właściciela domu lub mieszkania. Dobrze ustawione łóżko zagwarantuje spokojniejszy sen, ale jeśli czujesz, że zasady feng shui Ci nie leżą, dostosuj sypialnię do własnych potrzeb i preferencji.

Jakie ustawienie mebli w sypialni będzie najkorzystniejsze?

To, gdzie powinno stać łóżko, jest jedną kwestią, równie ważne jest ustawienie pozostałych elementów wyposażenia. Aranżacja sypialni to przecież nie tylko łóżko, ale też szafki nocne, szafy, komody oraz toaletki. Ważne będzie zatem nie tylko to, jak umieścić łóżko, ale też to, jak rozplanować inne meble.

Szafki nocne zwyczajowo umieszcza się w górnej części łóżka tam, gdzie znajduje się wezgłowie łóżka. Po obu stronach łóżka warto, oprócz szafek nocnych, ustawić też lampy lub lampki nocne. Miejsca ustawienia łóżka nie warto otaczać zbyt dużą ilością mebli, szafy lub komody ustaw zatem po przeciwnej stronie pomieszczenia. Dobre ustawienie łóżka w sypialni względem okna oraz drzwi pozwoli Ci uzyskać przestrzeń odpowiednią także na te inne meble.