Jaki blat do kuchni wybrać, by stworzyć modne i nowoczesne wnętrze?

Jaki blat do kuchni wybrać, by stworzyć modne i nowoczesne wnętrze?

Nowoczesne blaty kuchenne to produkty, które decydują o charakterze aranżacji kuchni nie mniej, niż szafki kuchenne lub dodatki. Z tego względu warto się pochylić nad tematem ich wyboru tak, by zakupić produkt, który będzie pasował do modnej kuchni. Blaty kuchenne, które podkreślą charakter aranżacji, zaprezentują się naprawdę wyjątkowo i będą ciekawym elementem w pomieszczeniu.

Wybór blatu kuchennego może okazać się skomplikowany. Pod uwagę należy wziąć nie tylko kolor i wzór blatów, ale również materiał, z jakiego wykonane są produkty. Kompleksowa ocena właściwości blatów oraz estetyczne dopasowanie ich do mebli, ścian i ogólnej aranżacji to gwarancja stworzenia ciekawego, modnego i nowoczesnego pomieszczenia.

blat kuchenny drewniany

Jaki blat kuchenny będzie najlepszy do nowoczesnej kuchni?

Blat kuchenny w nowoczesnych kuchniach powinien wyróżniać się między innymi wytrzymałością, trwałością i funkcjonalnością, a także wysoką estetyką. Kolor i wzór blatu powinien być dobrany tak, by pasował do pozostałych elementów (mebli, płytek ceramicznych i dodatków), dzięki czemu całość będzie mogła prezentować się naprawdę atrakcyjnie. Cenione są trwałe modele i wysokiej jakości produkty oraz zaskakujące rozwiązania.

Ważny zatem będzie zarówno kolor blatu kuchennego, jak i rodzaj blatu ze względu na materiał wykonania.

 

Jakie blaty kuchenne możesz zakupić?

Jednym z najpopularniejszych rodzajów blatów kuchennych są blaty laminowane. Blaty kuchenne laminowane wykonane są z płyty wiórowej, która jednak jest nieco grubsza niż w przypadku płyty meblowej. Płyta pokryta jest wytrzymałym laminatem, który pozwala na wykończenie całego blatu zarówno w macie, jak i na wysoki połysk. Blaty laminowane cenione są za stosunkowo niską cenę i dużą wytrzymałość. Należy jednak uważać, gdyż w momencie zbytniego uszkodzenia blatu woda może wnikać do środka blatu i powodować trwałe zniekształcenia.

Różne rodzaje blatów kuchennych mogą być też wykonane z naturalnych materiałów. Popularne będą blaty drewniane. Blat drewniany do kuchni wprowadzi wyjątkowy nastrój i ociepli aranżację. Drewno jest też przyjemnym dla oka materiałem o dużej wytrzymałości. Należy jednak odpowiednio zabezpieczyć taki blat przed wilgocią, gdyż jej nadmiar może powodować nieestetyczne odkształcenia. Drewniane blaty kuchenne dostępne są w różnych odcieniach, zwykle jednak zachowuje się kolor i wzór naturalnego drewna. Stosowane jest zarówno drewno egzotyczne, jak i rodzime, a także drewno klejone.

Blaty kuchenne wykonuje się też z naturalnego kamienia. Są ciężkie, ale bardzo wytrzymałe, zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na wysokie temperatury, środki chemiczne oraz inne, szkodliwe czynniki. Blaty z kamienia naturalnego mogą mieć różne odcienie i być wykończone zarówno na wysoki połysk, jak i w macie. To szczególnie ciekawa opcja do Twojej kuchni. Blaty kamienne będą jednak zdecydowanie droższe niż poprzednie opcje, jednak kamienne blaty kuchenne mają wciąż wielu zwolenników.

Oprócz tego zakupić można blaty z konglomeratu kwarcowego, kamienia syntetycznego lub blaty kompozytowe. Coraz większą popularnością cieszy się też blat kompozytowy oraz blat szklany.

blaty do kuchni z kamienia

Czy blat drewniany to dobry wybór do modnej kuchni?

Drewno to wciąż nietracący na popularności materiał. Wybiera się go zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacji. Ciepły kolor i ciekawy wzór drewna ożywiają atmosferę i sprawiają, że aranżacja jest przytulniejsza. Drewniany blat kuchenny to idealna opcja do klasycznej kuchni, ale równie ciekawie może wyglądać w nowoczesnym wydaniu.

Drewniany blat w kuchni wybrać warto do aranżacji w stylu skandynawskim, japandi lub prowansalskim, czyli takich, gdzie w wystroju wnętrza liczy się ciekawy, uniwersalny charakter i delikatne, ale zaznaczone ożywienie minimalizmu. Blat z drewna naturalnego będzie pasował zarówno do jasnych mebli, jak i do ciemniejszych modeli, np. brązowych mebli kuchennych.

Drewniane blaty mogą okazać się dla niektórych zbyt drogie, tańszą opcją będzie na pewno blat kuchenny laminowany. Blaty kuchenne laminowane występują w różnych odcieniach, można też zdecydować się na matowe blaty lub wykończone na wysoki połysk produkty. Są tańsze niż te z drewna naturalnego, cechuje je też łatwość czyszczenia, a dodatkowo dostępne są w szerokiej gamie kolorów.

 

Gdzie zdecydować się na blat kamienny?

Kamienne blaty to opcja, która będzie wyjątkowo wytrzymała. Blaty wykonane z naturalnego kamienia są szczególnie wytrzymałe na wysoką temperaturę, nie ma też zwykle problemów z ich odpornością na wilgoć i środki chemiczne. Możesz też łatwo dobrać kolor blatu do aranżacji, wybierając czarny blat, jasny blat, a nawet biały blat. Dostępne są opcje w jednolitym kolorze lub z widoczną siatką żyłek i zróżnicowanym wzorem.

Takie blaty będą wyglądały szczególnie dobrze tam, gdzie stosuje się minimalistyczne aranżacje. Blat z kamienia to dobra opcja do nowoczesnych aranżacji w stylu urban jungle. Efektownie będzie też wyglądał w przypadku kuchni glamour i kuchni minimalistycznych.

 

Czy kolor i wzór blatu mają znaczenie?

Warto skupić się nie tylko na materiale, ale również dobrać kolor blatu kuchennego tak, by produkt ładnie komponował się w całej aranżacji. Wybierając blat, możesz zdecydować się, by dopasować go do różnych elementów, pod uwagę brane są przede wszystkim meble kuchenne oraz wykończenie ściany nad szafkami stojącymi.

Ciemny blat to ciekawa opcja do jasnych mebli kuchennych. Taki kontrast doskonale sprawdzi się w minimalistycznej odmianie stylu glamour. Jeśli zastanawiasz się, jaki blat do kuchni wybrać, gdy meble kuchenne mają ciemny odcień, sprawdź koniecznie oferowane przez nasz sklep jasne blaty laminowane, które rozświetlą aranżację i stworzą ciekawy kontrast.

jaki blat kuchenny wybrać?

Jakie właściwości powinien mieć blat kuchenny?

Blat kuchenny jest widocznym elementem w aranżacji kuchni, dobrze jest zatem dopasować go do całości wyposażenia, ale nie należy zapominać o tym, że produkty te powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Blat kuchenny powinien być wytrzymały i trwały, bo to głównie na nim pracuje się, gotując i przygotowując potrawy. Jeśli zastanawiasz się, jaki blat kuchenny wybrać, zdecydowanie postaw na trwałe rozwiązania.

Blat kuchenny musi być odporny na wysokie temperatury oraz wilgoć, ze względu na to, że w kuchni jedzenie poddaje się obróbce termicznej, a woda używana jest zarówno do przygotowywania potraw, jak i późniejszego zmywania naczyń. W ciemnej lub jasnej kuchni blat kuchenny ma nie tylko atrakcyjne się zaprezentować, ale też dzięki swojej wytrzymałości oprzeć się niekorzystnym wpływom wielu czynników.

Temperatura i wilgoć to nie wszystko, co zagraża blatom. Dobry blat do kuchni powinien być też odporny na środki chemiczne (często używane do czyszczenia), na uszkodzenia mechaniczne oraz silne szorowanie. Taki blat do kuchni będzie naprawdę dobrym produktem o dużej funkcjonalności użytkowania i wysokiej estetyce.