Aneks kuchenny. Jak go zaaranżować?

Aneks kuchenny. Jak go zaaranżować?

Kuchnia otwarta na salon lub salon z aneksem kuchennym - to dwa proste i praktyczne sposoby łączenia pomieszczeń w jedną funkcjonalną całość. Aneks kuchenny jest doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie ze względów powierzchniowych, stworzenie samodzielnej kuchni jest niemożliwe. Jest to również nowoczesny i designerski sposób na aranżację modnego wnętrza, w którym królują otwarte przestrzenie. Jeszcze całkiem niedawno, aneksy kuchenne były popularnym rozwiązaniem w małych mieszkaniach w starych blokach. Dziś, coraz częściej pojawiają się w luksusowych apartamentach i domach jednorodzinnych.

Nie zależnie od tego z jakich względów decydujesz się na zaaranżowanie aneksu kuchennego, podpowiemy Ci, jak to zrobić by powstałe wnętrze było nie tylko praktyczne, ale również stylowe.

Kuchnia w rogu salonu - pomysł na funkcjonalny aneks

 

Aneks kuchenny, co to takiego?

Aneks kuchenny to wydzielona w obrębie jednego pomieszczenia przestrzeń, która pełni funkcję kuchni. Często łączona z salonem, pokojem dziennym lub jadalnią.

Aneksy kuchenne, to rozwiązania bardzo cenione i chętnie wybierane zwłaszcza wśród młodych, poszukujących nowoczesnych aranżacji. Ich główną zaletą jest oszczędność miejsca w domu lub mieszkaniu, ale również możliwość jednoczesnego przygotowywania posiłków i prowadzenia rozmowy z przyjaciółmi i rodziną, która znajduje się tuż obok - najczęściej w przyległym salonie.

Aneks kuchenny - który pełni rolę kuchni - powinien umożliwiać komfortową i wygodną pracę – sprawne przygotowywanie posiłków, ale również swobodny relaks w salonie. Decydując się na łączenie tych dwóch pomieszczeń należy pamiętać, że podczas gotowania zapachy z kuchni będą odczuwalny w salonie, dlatego najważniejszym elementem organizacji otwartej przestrzeni jest jej funkcjonalność. Co to oznacza? Głównie to, że aneks kuchenny w salonie, powinien posiadać wydajny okap. Równie ważne jest prawidłowe rozmieszczenie blatów roboczych oraz sprzętów AGD. O tym za chwilę.

 

Aneks kuchenny w salonie -funkcjonalne kuchnie.

Jak funkcjonalnie urządzić aneks kuchenny

Praktyczne zorganizowanie kuchennej przestrzeni to nieodzowny element każdej aranżacji. Nie tylko elegancki, designerski wygląd, ale również mądre rozplanowanie sprawią, że korzystne z aneksu będzie wygodne i przyjemne. Jak praktycznie urządzić aneks kuchenny? Na co warto zwrócić uwagę?

Funkcjonalność w kuchni to przede wszystkim odpowiedni układ szafek i rozplanowanie stref roboczych. W idealnej kuchni koniecznie z wykorzystaniem zasady trójkąta roboczego. Ta prosta zasada sprawia, że wszystkie sprzęty AGD oraz akcesoria kuchenne usytuowane są w takiej odległości, która znacząco poprawia komfort pracy i zmniejsza ilość kroków wykonywanych podczas przygotowywania posiłku.

Odległości między urządzeniami w trójkącie roboczym powinny mieścić się w następujących przedziałach:

  • 120-210 cm między lodówką a zlewozmywakiem;
  • 120-210 cm między zlewozmywakiem a kuchenką;
  • 120-270 cm między lodówką a kuchenką.

Skumulowanie powierzchni przeznaczonej do przygotowania posiłków i przeniesienie funkcji wspólnego spędzania czasu i konsumpcji do pokoju dziennego zapoczątkowało trend na kuchnie otwarte na salon.

Wskazówka! Łącząc aneks kuchenny z salonem postaw na funkcjonalność. Wybierz takie zestawy mebli kuchennych, które z jednej strony zaspokoją Twoje oczekiwania estetyczne i wizualne, a z drugiej dadzą Ci 100% komfort pracy i gotowania. Skomponuj odpowiednio szafki kuchenne wiszące i szafki kuchenne stojące, wybierz dobrej jakości blaty kuchenne i pamiętaj by w miarę możliwości ich powierzchnia była jak najdłuższa - to bardzo ułatwi Ci prace w kuchni.

Kuchnia otwarta na salon

Kuchnia otwarta na jadalnię lub salon to jedna z wielu możliwości aranżacyjnych z wykorzystaniem aneksu kuchennego. Zabudowa kuchenna w tego typu wnętrzach zlokalizowana jest pod jedną ze ścian, w układzie narożnym lub dodatkowo z funkcjonalną wyspą, która bardzo często stanowi granicę między aneksem a salonem lub jadalnią. Aneks kuchenny połączony z pokojem dziennym to wygoda, funkcjonalność i elegancja w jednym.

Już na etapie projektowania wystroju domu warto podjąć decyzję, czy wizualnie oddzielić aneks kuchenny, czy stworzyć jedną przestrzeń kulinarno-jadalnianą. Jeżeli chcemy wydzielić strefę relaksu i strefę kuchenną, możemy to zrobić stawiając barek, niską ściankę, wyspę kuchenną bądź stół. Każde z rozwiązań ma wiele zalet. Trudno doradzać, co będzie najlepsze. Wybór powinien być podyktowany konkretnymi oczekiwaniami oraz układem wnętrza.

Można również pomyśleć o ażurowym przepierzeniu. To bardzo modny i niezwykle stylowy element aranżacyjny. Wizualną granicę między kuchnią a pokojem dziennym może wyznaczyć inny kolor ścian bądź inny rodzaj podłogi.

Moda na takie łączenie pomieszczeń to wynik ewolucji podejścia do gotowania. Obecnie coraz chętniej gotujemy dla rodziny i przyjaciół. Lubimy czas w kuchni dzielić z najbliższymi. W myśl zasady - że nic nie łączy tak bardzo jak wspólnie przygotowywanie posiłków.

Kuchnia otwarta na pokój

Aneks kuchenny w salonie

Aneks kuchenny w salonie to nic innego jak wydzielona wewnątrz pokoju dziennego przestrzeń kuchenna. Łącząc kuchnie z pokojem dziennym warto wybrać meble do zabudowy sprzętu AGD. Takie rozwiązanie wprowadzi ład i elegancki minimalizm i sprawi, że salon nie będzie wizualnie "przytłoczony" ciężkimi kuchennymi sprzętami.

Jak najlepiej rozplanować kuchnię w salonie? Doskonałym sposobem jest urządzenie przestrzeni kulinarnej pod jedna ze ścian lub w rogu pomieszczenia. Przy pomocy mebli do kuchni można w prosty sposób oddzielić aneks od pokoju. Decydując się na kuchnię w salonie warto zwrócić uwagę na spójne połączenie mebli do kuchni i mebli do salonu. Wszystko musi tworzyć jedną aranżacyjną całość. Nie ryzykuj z łączeniem różnych stylów i faktur, chyba że masz w tym doświadczenie i duże wyczucie. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się klasyka.

Kuchnia w salonie.

Meble w aneksie kuchennym – jakie wybrać?

Od pewnego czasu trendy wnętrzarskie zachęcają do rezygnacji z wiszących szafek kuchennych i tworzenie rozbudowanej zabudowy dolnej. Czy w aneksie kuchennym takie rozwiązanie się sprawdzi? Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia i pomysłu na zorganizowanie i rozplanowanie strefy roboczej. szeroka oferta mebli modułowych daje dziś nieograniczone mozaikowości aranżacyjne. Dlatego tworząc kuchnię, można jej wystrój i układ dostosować do własnych potrzeb.

Kuchnia, która ma być funkcjonalna musi zostać wyposażona w odpowiednią ilość szafek, półek, szuflad i schowków. Pamiętaj elementach takich jak: odpowiednia szafka pod zlewozmywak, szafka do zabudowy kuchenki, zmywarki czy pralki, wygodny stół i krzesła, a do wyspy hokery.

Aneks, w którym znajdą się jedynie dolne szafki kuchenne i półki, a wiszące moduły zostaną zastąpione przez komody, będzie z pewnością większy optycznie niż pomieszczenie zabudowane do sufitu. Zmniejszy się jednak powierzchnia do przechowywania kuchennych akcesoriów i naczyń. Dlatego, zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie przemyśl dobrze, czy jest to efekt jakiego oczekujesz i czy kuchnia z wyłącznie dolną zabudową będzie wystarczająco funkcjonalna.

Jeśli szukasz eleganckich i funkcjonalnych mebli do kuchni, salonu lub jadalni odwiedź koniecznie nasz sklep Abra Meble. Z nami urządzisz piękne i funkcjonalne wnętrze.