Jak odnowić krzesło? Sprawdź!

Jak odnowić krzesło? Sprawdź!

Renowacja starych mebli to doskonały sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i nadanie wnętrzu niepowtarzalnego uroku. Wbrew pozorom do wymiany tapicerki, odświeżenia stelaża i montażu krzesła czy fotela na nowo nie potrzeba specjalistycznych narzędzi ani szczególnych umiejętności. Wystarczą chęci, żyłka majsterkowicza oraz odrobina cierpliwości. Jak złożyć krzesło samodzielnie, minimalnym nakładem środków?

Jakie krzesła można odnowić?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak złożyć krzesło, zastanówmy się, jakie krzesła czy fotele można samodzielnie odnowić. Najbardziej wdzięczne do renowacji są krzesła do jadalni - zwykle mają stosunkowo prosty kształt i tapicerkę jedynie na siedzisku i ewentualnie oparciu. Prostokątne i owalne, wysokie lub niskie - wszystkie mogą zostać samodzielnie odnowione za pomocą narzędzi dostępnych praktycznie w każdym domu.

Najczęściej zastanawiamy się, czy odnowić i jak złożyć krzesło mające dla nas lub naszych domowników wartość sentymentalną. Nie chcemy wymieniać ich na nowe, ale z upływem lat oparcia i siedziska tracą swój atrakcyjny wygląd, wychodzą z mody lub po prostu nam się nudzą.

Warte odnowienia są krzesła i fotele z wysokiej jakości surowca, np. litego drewna dębowego czy sosnowego. Konstrukcja powinna zachować swój kształt - zewnętrzną warstwę można zeszlifować i na nowo polakierować, jednak uszkodzenia samego stelaża nie zawsze są możliwe do naprawienia.

Odrestaurowane stoły z krzesłami do kuchni i inne meble to nie tylko sposób na oszczędzanie, ale też synonim pomysłowości i dobrego smaku. Złożone na nowo krzesło jest eko - zamiast wylądować na śmietniku, zyskuje drugie życie i służy domownikom jeszcze przez długi czas. Właśnie dlatego warto znaleźć odpowiedź na pytanie, jak złożyć krzesło samodzielnie we własnym domu!

Przygotowanie do złożenia krzesła

Zanim zaczniemy zastanawiać się, jak złożyć krzesło, musimy je... rozłożyć. Wcześniej jednak zgromadźmy wszystkie niezbędne narzędzia i materiały. Potrzebny będzie przede wszystkim nowy materiał na obicie krzeseł. Musi to być mocna tkanina tapicerska - taka, która nie przetrze się w czasie intensywnego użytkowania ani nie straci koloru pod wpływem różnych codziennych czynników.

Pewne zapotrzebowania mogą pojawić się już podczas prac. Dotyczy to m.in. gąbki, z której wykonane zostało siedzisko. Jeśli nasze krzesło wewnątrz jest zniszczone, a gąbka pokruszona lub podarta, trzeba będzie dokupić te elementy. Najlepsza gąbka tapicerska to ta o gęstości T30.

Do obicia krzesła potrzebujemy:

  • niewielkiego kawałka mocnego materiału
  • gąbki do wypełnienia siedziska (opcjonalnie)
  • nożyczek
  • kombinerek
  • śrubokręta krzyżakowego lub prostego
  • młotka
  • zszywacza (tapera)
  • gwoździków tapicerskich
  • kleju tapicerskiego (opcjonalnie)

Gdy już mamy zgromadzone wszystkie potrzebne elementy, przejdźmy do odpowiedzi na pytanie, jak złożyć krzesło.

Jak rozłożyć krzesło?

Na wstępie demontujemy oparcie oraz siedzisko. Postarajmy się dobrze zapamiętać układ obecnych wkrętów - dzięki temu nie będziemy zbyt długo przypominać sobie, jak złożyć krzesło ponownie. Podczas demontażu uważajmy, aby nie zostało uszkodzone np. śrubokrętem.

Siedzisko, oparcie i ewentualnie pozostałe elementy tapicerowane musimy ostrożnie pozbawić starego obicia. Wystarczy delikatnie podważyć mocowania obecnego materiału tapicerskiego. W tym celu warto użyć np. śrubokręta, kombinerek lub innego narzędzia.

Zanim zaczniemy zastanawiać się, jak złożyć krzesło ponownie, zadbajmy o dokładne wyczyszczenie stelaża. Jeśli jest w dobrym stanie, a jego kolor wciąż nam odpowiada, nie musimy szlifować i malować drewna. Jednak z pewnością trzeba je porządnie umyć. Krzesło ma wiele zakamarków, które trudno doczyścić w jego złożonej postaci lub po prostu przez lata nie przyszło nam do głowy, aby zadbać o higienę dobrze ukrytych elementów.

Jak odnowić krzesło?

Aby pytanie, jak złożyć krzesło i odpowiednio położyć nowe obicie, nie nastręczało zbyt wielu wątpliwości, wykorzystajmy zdjęty materiał. Posłuży on za wzornik do wycięcia odpowiedniego kawałka nowej tkaniny. Warto przy tym zostawić 2-centymetrowy margines, aby przypadkiem nie zabrakło nam materiału na nowe obicie.

W następnej kolejności przykładamy wycięty kawałek gąbki do naszego materiału. Najlepiej zrobić to na podłodze - najpierw kładziemy materiał częścią zewnętrzną do dołu, potem gąbkę, a na końcu siedzisko. Brzeg tkaniny musimy złożyć do środka, dość mocno naciągnąć, a następnie przymocować gwoździkami tapicerskimi lub zszywkami. Jak złożyć krzesło, by materiał równomiernie się na nim rozprowadził? Najlepiej zacząć od dopasowania go z czterech stron, a dopiero na końcu wyrównać na rogach. Materiał drapujemy metodą na zakładkę, tak by nasz fotel był z każdej strony równomiernie obity. Na koniec nożyczkami obcinamy nadmiar tkaniny.

Jak złożyć krzesło?

W podobny sposób obijamy opacie. W tym wypadku jednak warto jeszcze przed demontażem przyjrzeć się, w jaki sposób nasze krzesło zostało pierwotnie wykonane. W niektórych modelach wymaga to zszycia materiału w formie tunelu, a następnie naciągnięcia go na oparcie krzesła czy fotela.

Krzesła do jadalni zwykle nie posiadają podłokietników. Właśnie dlatego uznawane są za najprostsze do renowacji. A jak złożyć krzesło, które posiada podłokietniki? Na przykład krzesła ogrodowe, krzesło obrotowe czy fotele i krzesła biurowe? Metoda jest w zasadzie identyczna. Zastanawiając się, jak złożyć krzesło obrotowe czy fotel tego typu, musimy pamiętać o mocowaniu tkaniny nie do czterech, a do trzech boków. Jeden z dłuższych boków skierowany do siedziska fotela będzie służył do zszycia materiału. Wystającą część tkaniny naciągamy, poprawiamy ewentualne nierówności, zawijamy i w część środkowej mocujemy przy użyciu tapera.

A jak złożyć krzesło, by gąbka nie przesuwała się pod materiałem? Wystarczy użyć kleju tapicerskiego w sprayu. Spryskujemy nim gąbkę, a następnie przykładamy siedzisko, oparcie lub podłokietniki. Uważajmy jednak, by nie użyć go za dużo. W innym wypadku nasze krzesło czy fotel będzie miało nieestetyczne plamy.

Aby nasz fotel, krzesło obrotowe czy zwykłe krzesło jadalniane zyskało ostateczny, nowy kształt, musimy oczywiście ponownie przymocować stelaż. Jak złożyć krzesło umiejętnie, by nie zniszczyć delikatnego drewna? Zwróćmy uwagę na elementy, które wcześniej zdemontowaliśmy (wkręty itp.) - ich rozmiar, szerokość itp. Aby krzesło zyskało taką samą stabilność jak wcześniej, powinniśmy użyć takich samych akcesoriów.

Piękno odnowionych foteli

Odpowiedź na pytanie, jak złożyć krzesło czy fotele, okazała się całkiem prosta. Oczywiście nie wszystkie meble będą tak samo łatwe do montażu. Krzesło obrotowe w samym tapicerowaniu zapewne będzie podobne, jednak złożenie konstrukcji nierzadko okazuje się już nieco bardziej skomplikowane. Podobnie jak duże fotele o wymyślnym kształcie czy pufy do siedzenia. Trzeba też wziąć pod uwagę, że nie każdy mebel uda nam się złożyć samodzielnie.

Jak złożyć krzesło tapicerowane w całości? Co zrobić w przypadku trudnych konstrukcji foteli? Jeśli nie chcemy zniszczyć naszych ukochanych mebli, być może warto tę pracę powierzyć specjaliście.

Samodzielnej renowacji możemy poddać też stoły ogrodowe i wiele innych mebli w domu i ogrodzie. Taka praca daje mnóstwo satysfakcji i pozwala cieszyć się widokiem ukochanego krzesła, fotela, stolika czy innego mebla na bardzo długi czas. Gdy znaleźliśmy już odpowiedź na pytanie, jak złożyć krzesło, inne meble okażą się równie łatwe do odnowienia!