Fototapety – dodatkowe możliwości dekoracji ściany

Fototapety – dodatkowe możliwości dekoracji ściany

Urządzanie współczesnych mieszkań to nie tylko dobór odpowiednich mebli, ale również modne dodatki i dekoracje, także ścienne. Jednym z najnowocześniejszych sposobów na ozdobienie ściany są fototapety. Na co zwracać uwagę podczas ich zakupu? Podpowiadamy!

Czym różnią się fototapety od tak popularnych w latach 90. tradycyjnych tapet? Pozornie wyglądają tak samo – są to długie pasy specjalnych materiałów z nadrukiem. O ile jednak tapety zazwyczaj zdobione są deseniami typu kropki, paski czy kwiaty, o tyle fototapety – jak sama nazwa wskazuje – to fotografie na podkładzie, które pokrywają całą wybraną ścianę. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik produkcji prezentują określony kadr, nadają wnętrzu przestrzeni oraz wprowadzają do niego poczucie trójwymiarowości.

Rodzaje fototapet

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów fototapet, a do najpopularniejszych zaliczają się fototapety ścienne:

  • fototapety winylowe – wykonuje się je z materiału winylowego na podkładzie papierowym, mogą być gładkie lub przypominać w dotyku piasek, są wytrzymałe, dobrze maskują niedoskonałości ścian, są odporne na wilgoć, więc sprawdzają się w tak wymagających wnętrzach, jak kuchnie czy łazienki,

  • fototapety lateksowe – to połączenie syntetycznego papieru z lateksem, są wyjątkowo proste w klejeniu oraz bardzo lekkie, można je nakładać na gładzie, tynki oraz płyty kartonowo-gipsowe, są proste w utrzymaniu w czystości,

  • fototapety flizelinowe – flizelina to najgrubszy materiał wykorzystywany do produkcji fototapet, idealnie pokrywający nawet pęknięcia ścian, a jednocześnie przepuszczający powietrze, dzięki czemu ściana oddycha i nie wilgotnieje, są odporne na zadrapania i blaknięcie, ich błyszczące wykończenie sprawia, że mają bardzo realistyczną jakość zadruku.

Fototapety do salonu i innych wnętrz

Fototapety znajdują zastosowanie w dekorowaniu właściwie wszystkich wnętrz w mieszkaniu, a wybór odpowiedniej zależy jedynie od indywidualnych gustów, ogólnej aranżacji pomieszczenia oraz efektu, jaki chce się uzyskać. Fototapety do kuchni mogą przedstawiać zachwycające żywymi kolorami warzywa i owoce, ziarna lub filiżanki kawy, kuchenne naczynia czy akcesoria. Jako fototapety do sypialni chętnie wybierane są rozmaite pejzaże: górskie, pustynne oraz afrykańskie. Z kolei w łazienkach świetnie wyglądają fototapety przedstawiające morza, oceany, jeziora oraz wodospady.

Fototapety dla dzieci? To bezpieczne!

Wiele osób zastanawia się, czy bezpieczne jest umieszczenie fototapety w pokoju dziecięcym. Uspokajamy – fototapety co do zasady w żaden sposób nie szkodzą zdrowiu, są bezwonne i nie uczulają (oczywiście jeśli kupimy je w sprawdzonym sklepie, a one same będą posiadały wszystkie niezbędne certyfikaty). Mają przy tym duże walory praktyczne. Po pierwsze fototapety można w łatwy sposób zmieniać, a tym samym dostosowywać aranżację do wieku dziecka, a po drugie – łatwo jest je wyczyścić. W większości przypadków wystarczy delikatnie przetrzeć je lekko zwilżoną ściereczką. Co więcej, ich przepuszczalność powietrza sprawia, że ściany nie wilgotnieją i nie rozwijają się na nich szkodliwe drobnoustroje.

Zobacz inne nasze produkty z kategorii "dekoracje": lampydywany, wycieraczki, panele tapicerowane.