Gdy przyjdzie jesień - wybieramy meble do przedpokoju!

Gdy przyjdzie jesień - wybieramy meble do przedpokoju!

Jest takie pomieszczenie w domu i mieszkaniu, które nabiera znaczenia właśnie w sezonie jesienno-zimowym, podczas gdy w sezonach letnich jest trochę zaniedbywane. To przedpokój. Przełom września i października jest najlepszym momentem, by przygotować to pomieszczenie na wyzwanie, jakim jest zapanowanie nad garderobą wierzchnią w zimie. 

Płaszcz, parasol, torba, buty – wszystko mokre od deszczu. Próbujemy je z siebie ściągnąć, ale będąc przemoczonym nasze ruchy są nieporadne. Nie pomagają również meble. Szafa z otwieranymi skrzydłami drzwiowymi zabiera miejsce w ciasnym przedpokoju, a brak odpowiedniej liczby wieszaków na ubrania, utrudnia powieszenie ciężkiego płaszcza. A przed nami jeszcze zdjęcie butów...

Wyżej opisana historia to prawdziwy klasyk jesiennych przebojów. Dopiero jesienią i zimą zdajemy sobie sprawę, jak ważny dla komfortu naszego życia jest przedpokój. W tym pomieszczeniu rozbieramy się z wierzchniej warstwy ubrań i przechodzimy dalej, do wnętrza domu. Jeżeli jest ono źle przemyślane, a meble źle dobrane, to skazujemy się na kilkumiesięczne walki z ciężką garderobą. Październik to ostatni dzwonek, by uporać się z tym problemem. 

Meble do przedpokoju

Przedpokój jest tym pomieszczeniem, w którym przechowujemy dużo rzeczy. Kurtki, płaszcze, parasolki, ale również przedmioty, których nie używamy na co dzień. Np. walizki czy sprzęt sportowy i turystyczny. Nie da się nad tym wszystkim zapanować, nie posiadając pojemnej szafy.  

Wybierając szafę do przedpokoju, przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na dostępną przestrzeń. Zazwyczaj, przynajmniej jedna strona przedpokoju ma pozostawione miejsce by ją ustawić. Standardowa głębokość szafy w przedpokoju to około 60 cm. Świetnie sprawdzi się np. model Maciej 180. W takim meblu powinny się zmieścić wszystkie potrzebne ubrania. W niektórych wnętrzach można również przemyśleć opcję z szafą narożną. Taki mebel może mieć nawet 90 cm głębokości. W szafie Smart SR4 przechowanie zimowych kurtek i płaszczy będzie bardzo wygodne. 

By ergonomia poruszania się po przedpokoju była jak najlepsza, ważne jest by szafa miała drzwi przesuwane, a nie rozwierane. Skrzydła mebla najczęściej zabierają miejsce, w tym i tak najczęściej ciasnym pomieszczeniu. Doskonale zrozumiemy to zapraszając do siebie gości, którzy będą chcieli zostawić kurtki w tym samym czasie. Posiadając szafę Karol 143, zapomnimy o uciążliwości otwierania drzwi i ekwilibrystyki z tym związnej.  

Jeżeli, długość przedpokoju to umożliwia, powinniśmy przemyśleć opcję z lustrem poprowadzonym przez całą wysokość szafy. Dzięki temu, będziemy mogli się w całości obejrzeć tuż przed wyjściem z domu. Wielu myśli, że taka opcja jest zarezerwowana jedynie podczas montażu mebli na zamówienie, a tak naprawdę w Abra Meble są liczne kolekcje szaf do przedpokoju, wyposażonych właśnie w takie lustro. Dobrym wyborem będzie gotowa szafa Karol 143 z dębowym fornirem. 

Niestety, przedpokoje zazwyczaj są również dość ciemnymi pomieszczeniami, dlatego dobrze je wyposażyć w dodatkowe oświetlenie. Jeżeli mamy obawy przed własnoręczną zabawą w elektryka, zawsze pozostaje możliwość zakupienia szafy z gotowym oświetleniem. Taką możliwość daje chociażby wybór szafy Marsylia 250, gdzie oświetlenie jest już standardzie. 

Szafki na buty

Przechowywanie garderoby nie kończy się jednak na płaszczach i kurtkach. W naszej szerokości geograficznej buty najczęściej się zdejmuje w przedpokoju. Przyda się więc szafka specjalnie na obuwie, ze specjalnymi półeczkami. Wybór modeli jest naprawdę duży. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, by podejść do sprawy tradycyjnie i kupić szafkę na buty typu MEZ 115. To klasyczny mebel z niewielkimi szufladami na buty i oddzielną przegródką na kalosze. Sprawdzi się praktycznie, w każdym przedpokoju. 

Możemy jednak popuścić wodze fantazji i wyposażyć przedpokój w szafkę stojącą pionowo przy ścianie. Jest to konstrukcja o niewielkiej głębokości, ale ze względu na wysokość i szerokość umożliwia schowanie kilkunastu par butów. Ponadto, główny front może zostać przyozdobiony atrakcyjną grafiką. Wśród proponowanych wzorów jest model Tancerka, z lekko onirycznym wizerunkiem damy, bądź Mostek, gdzie fototapeta umieszczona na froncie mebla przedstawia urokliwą przeprawę przez rzekę. Dla fanów przestrzeni, jak znalazł. 

Jeżeli natomiast w naszym domu są również osoby starsze, warto przemyśleć zakup szafki z siedziskiem. Taka skrzynia z siedziskiem, nie tylko skrywa buty, ale umożliwia również wygodną pozycję w trakcie ich zakładania. Seniorzy ze pewnością z takiego rozwiązania będą zadowoleni.

Zapoznaj się również z innymi meblami z kategorii „przedpokój”, jak chociażby komodywieszakiregałylustra do przedpokoju czy wycieraczki. Zapraszamy na zakupy!