Organizacja biurka - jak to zrobić?

Organizacja biurka - jak to zrobić?

W ciągu kilku miesięcy światowa pandemia zmusiła wielu z nas do pracy zdalnej. Musieliśmy przeorganizować swój planu dnia i zmienić dotychczasowy styl życia. W domu i mieszkaniu stworzyliśmy stanowiska do pracy i nauki. Nasze pokoje, a w szczególności biurka potrzebują zatem reorganizacji i funkcjonalnego zaaranżowania.

Czy wiesz, że uporządkowana przestrzeń w pracy poprawia koncentrację? A dzięki temu zwiększa się Twoja produktywność i poprawia się samopoczucie! Koniec z poszukiwaniem długopisu, koniec z poplątanymi kablami i porozrzucanymi dokumentami. Mamy dla Ciebie ciekawy artykuł, który podpowie jak powinna wyglądać dobra organizacja biurka! Stoły, blaty i szafki, regały i półki już zawsze będą idealnie uporządkowane.

7 pomysłów, które ułatwią organizację domowego biura

Przegródki w szufladach biurka

Organizacja biurka i szuflad pomaga utrzymać w porządku akcesoria papiernicze. Jednym z ciekawych i bardzo funkcjonalnych gadżetów są  przezroczyste organizery z pleksi. Organizer posiada liczne przegródki umożliwiające segregację długopisów, zszywek, spinaczy, karteczek, pieczątek.

Pojemniki z przegródkami ułatwią przechowywanie wszystkich drobiazgów, z których korzystasz podczas pracy. Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu możesz mieć pewność, że wszystkie elementy znajdują się w jednym miejscu. Koniec z bałaganem na biurku i długim szukaniem spinaczy, kleju, nożyczek, długopisów czy ołówków. Teraz wszystko jest pod ręką -idealnie ułożone. Takie akcesoria do mebli są absolutnym hitem!

organizer na ołówki

Tablice za biurkiem

Doskonale sprawdzą się także małe karteczki, na których stworzysz swoją własną listę "to do" lub zapiszesz datę ważnego spotkania. Dzięki tym kolorowym kartkom nic nie umknie Twojej pamięci! Istnieją także tablice korkowe, kredowe i magnetyczne. To, którą z nich wybierzesz zależy od indywidualnych potrzeb. Wybierając jedną z powyższych warto pamiętać o jej montażu. Chociaż do każdej zakupionej tablicy dołączany jest odpowiedni zestaw montażowy, to bywają one różne – w zależności od wielkości i ciężaru tablicy. Przed zamontowaniem tablicy trzeba nie tylko wybrać odpowiednie miejsce, ale także zaopatrzyć się w pomocne do montażu tablic akcesoria.

Ułożenie dokumentów - organizacja biurka

Organizacja biurka to także porządkowanie papierów. Szybka i efektywna inwentaryzacja oraz archiwizacja najważniejszych informacji. Nie wystarczy jedynie odpowiednio posegregować dokumenty. Ważne jest ich ułożenie i przechowywanie, tak aby zawsze łatwo móc znaleźć konkretne pismo, którego akurat szukasz. Koniecznie zaopatrz się w:

 • teczki, segregatory.
 • kartonowe pudełka np. po butach,
 • klipsy i spinacze do dokumentów,
 • naklejki/etykiety samoprzylepne,
 • markery i długopis,
 • koszulki na dokumenty,
 • zszywacz, zszywki,
 • dziurkacz,
 • żółte karteczki samoprzylepne,

Na koniec opisz segregatory i teczki – przyklej na nie naklejki/etykiety albo samoprzylepne karteczki i podpisz. Taka organizacja usprawni poszukiwanie konkretnych dokumentów.

Prwidłowa organizacja biurka

Poskromione kable na biurku

Splątane kable to częsty problem wielu biur. Zabierają one wolną przestrzeń i wprowadzają chaos. Komputer, monitor, ładowarki, drukarka - wiele urządzeń i akcesoriów wymaga podłączenia do prądu. Zamiast kłębić je pod biurkiem, skorzystaj z wolnej przestrzeni na nogi i wykorzystaj inny patent. Maskowanie kabli umożliwi otwór w biurku, przez który można przełożyć kabel od monitora lub lampki. Dzięki temu nie będzie on zabierał miejsca na blacie. Warto zdecydować się na taki model biurka, który pod otworem w blacie ma niewielką półkę, na której można ustawić przedłużacz.

Do podwieszenia kabli można wykorzystać także blat, opaski zaciskowe i taśmy klejące. Popularność zdobywają gotowe rozwiązania tj. organizery i maskownice. Producenci dostosowują biurka, które umożliwiają maskowanie kabli i ich uporządkowanie. Organizacja biurka staję się łatwiejsza.

Podstawka pod dodatkowy monitor

Utrzymuje ekran na wysokości oczu, dzięki czemu siedzisz prosto i poczujesz się bardziej komfortowo. Podniesienie ekranu pomoże zmniejszyć napięcie karku i pleców. Miejsce pod monitorem, może służyć jako przestrzeń do odłożenia, np. dokumentów. Specjaliści twierdzą, że w pozycji wyprostowanej jesteśmy w stanie nabrać więcej powietrza, co przekłada się na lepsze dotlenienie organizmu. Mózg działa wtedy sprawniej, a uczucie zmęczenia przestaje być tak uciążliwe.

Gadżety na biurka:

 • Podstawka na telefon -  pozwoli wygodnie umieścić Twój smartfon w taki sposób, by jego ekran był dobrze widoczny, co znacznie ułatwi oglądanie filmów czy zdjęć. Dodatkowo wyposażone są w opcję ładowania.
 • Podkładka pod laptopa pozwala na korektę mojej postawy. Posiada opcję ładowania i wentylacji co eliminuje ryzyko jego przegrzania. Zniwelujesz złą postawę i unikniesz bólu w odcinku szyjnym.
 • Stojak na słuchawki umożliwiają wygodne zawieszenie słuchawek na specjalnym uchwycie. Dzięki temu mój sprzęt jest nie tylko świetnie eksponowany, ale i się nie niszczy. Słuchawki zawieszane na dedykowanym stojaku zużywają się o wiele wolniej niż te rzucone niedbale.
 • Lampka na biurko pozwala na odpowiednie doświetlenie miejsca pracy. Główne światło sufitowe niestety nie zawsze jest wystarczające. Pomagają skupić się na wykonywanej pracy i dbają o komfort oczu. Dla pracujących przy monitorze komputera dobrze sprawdzą się lampki nocne. Często w nich jest możliwość regulacji natężenia światła, dzięki temu możemy dowolnie rozjaśniać i ściemniać światło, np. gdy potrzebujemy obejrzeć jakiś materiał wideo lub przeczytać dłuższy tekst.
 • Zegar na biurko: to osobisty gadżet z grawerem, który jest piękną dekoracją na blacie biurka.
 • Podkład pod biurko na szybkie notatki z kalendarzem – to osobisty szybki brudnopis, ułatwia zapisywanie ,,złotych myśli’, a kalendarz pozwala na zaznaczanie ważnych dat.

Akcesotia biurowe

Podsumowanie

GOTOWE! Na Twoim biurku panuje ład i porządek, a organizacja biurowych sprzętów jest na wysokim poziomie. Czyste i uporządkowane biurko to podstawa; daje Ci to możliwość skupienia i skoncentrowania na zadaniach w pracy. Szufladę w końcu otworzysz bez problemu a Twoja pozycja przy biurku będzie odpowiednia. Postaraj się zorganizować trochę czasu a porządek ,,ugasi"" nie jeden pożar w poszukiwaniu ważnych dokumentów. Przemyślana organizacja biurka odmieni Twoją pracę.