Szafka pod zlewozmywak - wymiary. Jak je policzyć? Sprawdź.

Szafka pod zlewozmywak - wymiary. Jak je policzyć? Sprawdź.

Zlewozmywak i szafka pod zlewozmywak kuchenny powinny tworzyć zgrany duet. Dzięki temu całość efektownie dopełni aranżację kuchni, a poszczególne prace w strefie zmywania będą przebiegały sprawnie. Wyjaśniamy, na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie szafki pod zlewozmywak, abyśmy byli zadowoleni z dokonanego wyboru.

źródło: www.abra-meble.pl, szafka kuchenna vigo hg 80zl 2f bb 4

Gdzie można umieścić zlew w kuchni? Jaki ma to wpływ na typ szafki?

Podczas projektowania kuchni pamiętajmy o tym, aby zapewnić swobodny dostęp do zlewozmywaka. Korzystamy przecież z niego wiele razy w ciągu dnia - służy nam szybkiego ręcznego mycia naczyń (nawet gdy mamy zmywarkę), a także do oczyszczenia i przygotowywania produktów spożywczych, potrzebnych do przyrządzania posiłków. Poza tym aranżując kuchnię, najlepiej umieścić zlewozmywak między chłodziarką a kuchenką. Jest to jedna z zasad ergonomii, czyli prawidłowego rozplanowania zabudowy kuchennej. Powstaje w ten sposób tzw. trójkąt roboczy - blat zlokalizowany pomiędzy sprzętami umożliwia wygodne rozłożenie żywności i jej dalszą obróbkę. Zachowaniu trójkąta roboczego sprzyja zabudowa szafek kuchennych w kształcie litery L, U i G. W takim układzie zlew i szafka pod zlew mogą znaleźć się w ciągu prostej zabudowy lub w jej narożu. W obu przypadkach potrzebne będą szafki kuchenne bez tylnej ścianki.

Analogiczna sytuacja ma miejsce, gdy zlew umieszczamy w ciągu zabudowy pod oknem. Natomiast w dużych przestronnych pomieszczeniach można zaaranżować wyspę kuchenną ze strefą zmywania. Na wyspie razem ze zlewem często montuje się też zmywarkę. Oznacza to zakup szafek wolno stojących wraz z blatem o odpowiedniej długości (pod nim musi zmieścić się zmywarka o szerokości 40 lub 60 cm).

Zaletą zabudowy zlewu w prostym ciągu szafek oraz na wyspie jest to, że mogą z niego korzystać dwie osoby jednocześnie. Z kolei szafka narożna ze zlewem pozwala optymalnie wykorzystać przestrzeń w niedużej kuchni. Przy takim zlewie może wygodnie pracować tylko jedna osoba.

Czy sposób montażu zlewu ma wpływ na rodzaj szafki pod zlewozmywak?

W zależności od tego, jaki mamy projekt kuchni i jaki model zlewozmywaka jest przewidziany - nakładany czy wpuszczany - stosuje się różne sposoby montażu.

Zlewozmywak nakładany na szafkę

Takie rozwiązanie wybierają użytkownicy, dla których ważnym atutem jest tani i prosty montaż. Wystarczy kupić standardową szafkę bez blatu dopasowaną do wymiarów wybranego zlewu (jego komora lub komory muszą się zmieścić między ściankami szafki). Zlew nakłada się od góry na szafkę, aby stabilnie oparł się o jej krawędzie. A jeśli jest to zlewozmywak z ociekaczem, to wielkość ociekacza nie jest istotna, gdyż nie wchodzi on do wnętrza szafki, tylko opiera się na blacie.

Zlewozmywak wpuszczany

Tego typu zlew może być mocowany w blacie kuchennym tak, aby jego krawędzie wystawały nieco ponad poziom blatu lub znajdowały się na równi z blatem. W obu przypadkach trzeba najpierw wyciąć otwór w blacie. Najczęściej producenci załączają wraz z instrukcją montażu szablon, który ułatwia precyzyjne wycięcie wymaganego kształtu otworu. Jeśli zlew będzie wystawał nieznacznie ponad blatem, należy wewnętrzne krawędzie otworu zabezpieczyć przed wilgocią za pomocą silikonu sanitarnego. Warto wiedzieć, że ten sposób montażu można przeprowadzić w każdym blacie, niezależnie od tego, z jakiego materiału został wykonany.

Natomiast umieszczenie zlewozmywaka na równi z blatem jest dość skomplikowane i lepiej tego typu prace powierzyć fachowcom, którzy mają odpowiednie narzędzia. Trzeba jednak przyznać, że szafki kuchenne z tak zamocowanym blatem prezentują się elegancko, dzięki jednolitej powierzchni blatu wraz ze zlewem.

Szafka pod zlew. Jak dopasować jej wymiar do rodzaju zlewu?

Zlewozmywaki kuchenne dostępne na rynku produkuje się w różnych rozmiarach i są one dostosowane do szerokości standardowych szafek - 40, 45, 50, 60, 80 i 85 cm. Głębokość tych szafek wynosi zwykle od 50 do 55 cm. Natomiast typowa szafka pod zlewozmywak narożny ma 90 lub 135 cm szerokości. Szafki kuchenne stojące/dolne (w tym szafkę pod zlewozmywak) oraz szafki kuchenne górne, można także wykonać na zamówienie w innych wymiarach.

źródło: www.abara-meble.pl, szafka kuchenna Wiktoria Chamonix/Legno 80ZL 2F BB

źródło: www.abara-meble.pl, szafka kuchenna sara lefkas 80zl 2f bb

Na wielkość szafek kuchennych pod zlew ma oczywiście wpływ rodzaj samego zlewu, który planujemy kupić. Jeśli ma to być szafka pod zlewozmywak jednokomorowy, to musi mieć szerokość 40 lub 50 cm. Z kolei szafka pod zlewozmywak półtorakomorowy nie może być mniejsza niż 60 cm, a szafka pod zlewozmywak dwukomorowy powinna "liczyć" minimum - 80 cm. Na wielkość szafki nie ma jednak znaczenia czy zlewozmywak będzie wykonany ze stali, czy z kompozytu.

Jak wykorzystać wnętrze szafki pod zlew?

Najczęściej spotykana głębokość szafki pod zlew wynosi 50-55 cm. Przestrzeń ta wystarcza, aby bez problemu zmieściły się w niej wszystkie niezbędne podłączenia hydrauliczne, w tym zmywarki (jeśli przewidziany jest jej montaż). Oprócz tego wnętrze tej szafki wykorzystuje się do przechowywania chemii gospodarczej (np. płynu do zmywania naczyń, tabletek do zmywarek). Stawiamy tu też zwykle kosz na śmieci.

Podsumowanie i kwestie praktyczne dotyczące szafek kuchennych

Szafka pod zlew może być prostokątna, ale może być też narożna. Zależy to od aranżacji kuchni i umieszczenia jej w zabudowie szafek kuchennych dolnych.

Szafki pod zlewozmywak mogą mieć standardowe drzwiczki uchylne - jedno- lub dwuskrzydłowe. To najpopularniejsza i najtańsza opcja. Bardziej praktyczne są jednak szafki z drzwiczkami uchylnymi lub wysuwanymi, które można otworzyć bez konieczności dotykania uchwytów. Funkcja ta przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy mamy brudne i/lub mokre ręce.

Fronty kuchenne do szafek, w tym szafek pod zlew, mogą być wykonane z różnych materiałów. Bardzo chętnie, ze względu na atrakcyjne wzornictwo i stosunkowo niewygórowaną cenę, wybierane są fronty z płyty MDF. Na rynku dostępne też fronty fornirowane, fronty z drewna oraz ze szkła.

Marzy Ci się modna kuchnia? Jeśli tak, to niezależnie od tego, czy urządzasz, czy remontujesz kuchnię w mieszkaniu bądź w domu, zapraszamy Cię do odwiedzenia strony www.abra-meble.pl. Znajdziesz tam zestawy mebli kuchennych w różnej stylistyce, a także baterie kuchenneokapy kuchenne i płytki kuchenne.