Metamorfoza meblościanki. Inspirujemy!

Metamorfoza meblościanki. Inspirujemy!

Meblościanki to dla wielu z nas relikt PRL-u. Kojarzą się z niechlubnymi czasami o których wolelibyśmy zapomnieć. Masywne, kanciaste, nieeleganckie, odpychające - to najczęściej spotykane określenia i skojarzenia jakie przywołuje na myśl słowo "meblościanka". Nic więc dziwnego, że przy nadarzającej się okazji pozbywamy się ich z ulgą i zastępujemy je, lekkimi, nowoczesnymi i designerskimi meblami modułowymi.

A gdyby tak pokusić się o metamorfozę starej meblościanki? Oczyścić, pomalować, zmienić nóżki i uchwyty, sprawić by z nudnych mebli zamieniła się w ozdobę salonu? Jeśli wydaje Ci się to niemożliwe i całkowicie nierealne, jesteś w błędzie. Metamorfozy starych mebli są modnym trendem wnętrzarskim, chętnie wykorzystywanym przez stylistów i dekoratorów wnętrz. Odświeżone stają się ozdoba i wizytówką niejednego wnętrza. Co więcej, zabieg ten nie jest ani trudny, ani drogi, a efekt jaki dają potrafi zwalić z nóg.

Jak odnowić starą meblościankę? Podpowiadamy!

Metamorfoza starej meblościanki

Metamorfoza starej meblościanki - krótki poradnik

Zanim podejmiesz decyzję o odnowieniu meblościanki w pokoju dziennym lub salonie, zastanów się jaki efekt chcesz osiągnąć. W jakim stylu i kolorystyce mają być nowe meble? To ważne by już na wstępie mieć gotowy pomysł i projekt całego przedsięwzięcia. Możliwości masz naprawdę wiele. Warto w tym miejscy wspomnieć o tych najczęściej i najchętniej wykorzystywanych. W jaki sposób możesz odnowić stary mebel? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Meblościanka przed renowacją

Malowanie - sposób na szybką metamorfozę

Od lat najczęściej wykorzystywaną techniką renowacji starych mebli jest - malowanie. Metoda ta pozwala na całkowitą zmianę wyglądu: komodyszafyregałupółki czy biurka - jednym słowem wszystkich tych elementów, które wchodzą w skład meblościanki. Jest jednak pewien ważny warunek. Meble muszą być wykonane z drewna. Malowanie okleiny może skończyć się katastrofą. Do renowacji tego typu mebli mamy inne rozwiązanie, ale o tym za chwilę.

Do metamorfozy drewnianych mebli będą Ci potrzebne: papier ścierny lub szlifierka, farba do drewna, lakier, nowe uchwyty i ewentualnie nowe nóżki.

Zacznij od podzielenia meblościanki na poszczególne elementy. Prawdopodobnie będziesz musiał rozkręcić i oddzielić od siebie szafy, półki, biurko, komodę i regały. Kiedy całość podzielisz na pojedyncze moduły, postaraj się każdy z nich rozkręcić na jak najmniejsze elementy. Na przykład w komodzie: wyjmij szuflady, usuń uchwyty, zdemontuj drzwiczki, wyjmij półki odkręć nóżki. Po co to robić? Po to, by ułatwić sobie pracę. Każdy element musisz oszlifować i zmatowić, by przygotować jego powierzchnię do malowania. Najlepiej sprawdzi się tu szlifierka. Jeśli jej nie posiadasz użyj drobnoziarnistego papieru ściernego. Przetrzyj powierzchnię danego elementu tak, by ją zmatowić. Nie musisz ścierać całej warstwy starej farby. Dobrze jest pozbyć się lakieru, tak przygotowana powierzchnia, będzie dobrze chłonęła i trzymała nową farbę.

malowana komoda

Teraz jest też moment na uzupełnienie ewentualnych ubytków i uszkodzeń powstałych podczas użytkowania. Do naprawy użyj specjalnej szpachli do drewna. Z jej pomocą wyrównasz i naprawisz mniejsze i większe uszkodzenia powstałe na powierzchni.

Po oszlifowaniu i uzupełnieniu ubytków na wszystkich elementach przetrzyj je benzyną ekstrakcyjną, która odtłuści oczyści i przygotuje meble do malowania.

Czym malować drewniane meble? Farbami do drewna! Wybór w tym zakresie jest naprawdę imponujący. Możesz wybierać w szerokiej gamie kolorystycznej, zarówno matowej, jak i w połysku. Tu wybór zależny wyłącznie od Ciebie, twojego projektu i pomysłu.

Maluj każdy element z osobna nakładając dwie warstwy farby. Gdy wszystko wyschnie, możesz dodatkowo zabezpieczyć całość lakierem. Kolejny krok to mocowanie uchwytów i nóżek. W sklepach meblowych znajdziesz szeroki wybór tych elementów. Do metamorfozy możesz wybrać nowoczesne i designerskie elementy, które nadadzą meblościance nowoczesny wygląd.

Ostatnim etapem jest ponowne skręcenie wszystkich elementów. Pamiętaj jednak, żeby nie robić tego, dopóki farba i lakier nie wyschnie.

Oklejenie - designerski pomysł na odświeżenie meblościanki

Renowacja mebla wykonanego ze sklejki i wykończonego okleiną wymaga zastosowania innej techniki. Może nią być oklejanie. Technika renowacji jest bardzo prosta i jednocześnie tania. Materiały jakie będą Ci potrzebne dostaniesz od ręki w każdym sklepie budowlanym.

Czym oklejać meble? Masz dwie możliwości - specjalna okleina samoprzylepna lub ozdobna tapeta. Druga metoda - naszym zdaniem - jest dużo bardziej efektowna i daje większe możliwości. Dziś tapety mają najróżniejsze wzory, kolory i faktury. Z ich pomocą możesz stworzyć naprawdę nietuzinkowy mebel. Meblościanka odnowiona techniką oklejania może stać się największą ozdobą wnętrza. Jeśli masz wątpliwości zerknij na zdjęcie poniżej.

Metamorfoza mebla - oklejanie

Jak przebiega proces oklejania? Jest prosty, choć wymagający cierpliwości i dokładności.

Zbierz wymiary z poszczególnych elementów danego modułu, a następnie przenieś je na tapetę lub okleinę. Wytnij dokładnie każdy element. Zanim przystąpisz do oklejania usuń uchwyty, rączki i ozdobne elementy, oczyść i odtłuść powierzchnię. Możesz do tego użyć benzyny ekstrakcyjnej. Oklejaj każdy element powoli i dokładnie. Nie jest to wcale trudne zadanie - minimum precyzji wystarczy by sobie z nim poradzić. Jeśli do oklejania używasz tapety możesz na koniec zabezpieczyć ją za pomocą lakieru. Tak wykonane nowe fronty będą trwalsze.

Naturalne drewno zawsze w modzie

Warto w tym miejscy powiedzieć kilka słów o meblach wykonanych z litego drewna. Antyki z duszą, znaleźć można w domach naszych babć i dziadków. Drewniane meble, choć wykonane lata temu często są w doskonałym stanie, dlatego ich odnawianie jest absolutnych hitem.

Jeśli masz taki piękny zabytkowy mebel, zastanów się dwa razy, zanim pomalujesz go farbą. Może lepszym rozwiązaniem będzie oczyszczenie, oszlifowanie i wydobycie naturalnego piękna drewna? W takiej sytuacji wystarczy lakier lub bejca. Efekt bez wątpienia będzie zachwycający.

Odsłoń piekno naturalnego drewna

Metamorfoza meblościanki - a może technika decoupage?

Chcemy w tym miejscu powiedzieć o jeszcze jednej ciekawej technice, która może być świetnym sposobem na renowację meblościanki. Decoupage - bo o nim mowa - to technika polegająca na przyklejaniu serwetek, papierów decoupage bądź papierów ryżowych na powierzchnie drewniane, metalowe lub szklane. Nie jest to nowy trend, jednak dopiero od niedawna zyskuje na popularności.

Elementy zdobione techniką decoupage są niepowtarzalne i niezwykle urokliwe. Jeśli szukasz nietypowego pomysłu na renowację może warto wziąć pod uwagę właśnie tę metodę. Zwłaszcza że w internecie znajdziesz całą masę poradników i filmów instruktażowych, które pokażą Ci jak krok po kroku okleić mebel.

Komoda - szafki - decoupage - mebel po metamorfozie

Jeśli ostatecznie zdecydujesz, że z Twoja meblościanką nie da się już nic zrobić, ponieważ zniszczenia nie pozwalają na jej odnowienie, odwiedź sklep Abra Meble i wyposaż swój salon w nowe, eleganckie i funkcjonalne moduły. Mamy dla Ciebie naprawdę duży wybór mebli i akcesoriów dekoracyjnych, a nasi doradcy pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję. Zapraszamy na zakupy!