Biurko pod oknem - czy to dobry pomysł?

Biurko pod oknem - czy to dobry pomysł?

Nie ma nic ważniejszego niż dobra organizacja przestrzeni codziennej pracy i nauki. W dzisiejszych czasach, kiedy większość codziennych spraw, w tym również pracy i nauki, skupia się wokół domu, warto zadbać o to, aby przestrzeń dzienna była jak najlepiej zaaranżowana, a układ mebli zapewniał komfort zarówno do nauki dla dzieci, jak i pracy dla dorosłych. Meblem, bez którego trudno wyobrazić sobie ergonomiczną przestrzeń pracy, jest biurko. Prawidłowe ustawienie i właściwe usytuowanie stołu roboczego decyduje o komforcie i funkcjonalności całego wnętrza.

Planując aranżację pokoju, który ma służyć do pracy lub nauki, należy wziąć pod uwagę lokalizację biurka. Jednym z najczęściej wybieranych miejsc na jego ustawienie jest ściana pod oknem. To miejsce ma wiele zalet. Ma jednak również pewne wady, o których nie można zapominać.

Jeśli więc jesteś ciekawy jak prawidłowo ustawić biurko, przeczytaj koniecznie nasz artykuł. Staramy się odpowiedzieć na pytania: czy biurko pod oknem to dobre rozwiązanie?, jak ciekawie i funkcjonalnie zorganizować przestrzeń wokół niej?, o czym pamiętać i na co zwrócić szczególną uwagę?

Jak ustawić biurko względem okna?

Aby zaaranżować optymalne i ergonomiczne miejsce do pracy i nauki, biurko musi stanąć w odpowiednim miejscu. Idealne miejsce do nauki powinno być odpowiednio oświetlone, dlatego warto rozważyć ustawieniu stolika przy oknie. Miejsce pod oknem zawsze wydaje się tym najlepszym. W rzeczywistości nie jest to jednak tak proste i oczywiste, jak się wydaje. Dlaczego? Już tłumaczymy.

Okna naszych domów znajdują się na różnych ścianach i dlatego wychodzą na różne części świata. Jeśli na ustawienie biurka wybierzemy ścianę z oknem po stronie południowej, może się zdarzyć, że słońce przez większą część dnia będzie padało bezpośrednio na twarz osoby pracującej lub uczącej się przy tym biurku. Najlepszym miejscem na biurko jest ściana północna lub wschodnia. Ustawiając biurko przy oknie takiej ściany, zyskujesz pewność, że promienie słońca nie będą raziły osoby siedzącej przy biurku. Z pewnością poprawi to komfort pracy i sprawi, że strefa robocza będzie odpowiednio przystosowana do potrzeb użytkownika.

Jak ustawić biurko pod oknem?

Zanim zdecydujesz się umieścić meble pod oknem na wybranej ścianie, upewnij się, że jest to dobre rozwiązanie. Umiejscowienie stolika pod oknem nie musi koniecznie oznaczać, że powinien być on ustawiony równolegle do ściany, na której znajduje się okno. Możesz również ustawić stół roboczy bokiem do okna, tyłem do łóżka, sofy lub szafy. To bardzo ciekawy sposób na aranżację wnętrza i trzeba przyznać, że często i chętnie wykorzystywany przez stylistów wnętrz. Biurko bokiem do okna to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy w jednym pomieszczeniu muszą zmieścić się dwa biurka. Ustawiając biurka prostopadle do ściany pod oknem, tworzymy z jednej strony dużą powierzchnię użytkową, a z drugiej oddzielamy funkcjonalnie dwie strefy, co jest szczególnie ważne w przypadku rodzeństwa.

Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, upewnij się, że pomieszczenie z meblami jest wystarczająco duże i czy taki układ nie zagłusza dekoracji. Może się zdarzyć, że stoły ustawione prostopadle do okna zajmują zbyt dużo miejsca.

 biurko przy oknie

Ustawienie biurka — czego warto unikać?

To, czego bezwzględnie należy unikać w aranżacji wnętrza z wykorzystaniem biurka, to ustawiane go tyłem do okna. Choć pamiętamy czasy, kiedy był to dość popularny trend, chętnie wprowadzany do aranżacji biur i gabinetów. Niestety w praktyce rozwiązanie to okazywało się często zupełnie nietrafione i niepraktyczne. Biurko ustawione tyłem do okna sprawiało, że światło wpadające do wnętrza przez okno odbijało się bezpośrednio w monitorze komputera lub laptopa, a to bardzo utrudniało pracę i naukę. Oczywiście jest prosty sposób na rozwiązanie tego problemu — wystarczy montaż żaluzji lub rolet na oknie. Pojawia się jednak pytanie, czy praca w pomieszczeniu bez dostępu światła dziennego będzie przyjemna i ergonomiczna? Czasem warto zrezygnować z pewnych założeń, jak chociażby usytuowanie biurka, by w zamian zyskać coś znacznie ważniejszego. Dobrze zorganizowane miejsce pracy często wymaga kompromisów.

Dobra organizacja przestrzeni, w której na co dzień uczymy się lub pracujemy, przekłada się bezpośrednio na naszą efektywność. Niewłaściwe ułożenie stołu roboczego może przyćmić zalety najlepiej dobranego mebla, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy aranżacji przestrzeni roboczej.

Biurko tyłem do okna.

Czy biurko w pokoju dziecka powinno stać pod oknem?

Szukając odpowiedniego miejsca na biurko dla dzieci, punktem odniesienia powinno być źródło światła. Biurko młodzieżowe nie powinno znajdować się w rogu pokoju najdalej od okna. W tym celu konieczne jest ciągłe używanie sztucznego źródła światła, o którym wiadomo, że nie jest zdrowe dla oczu. Zadbaj o swoje dziecko i komfort nauki, znajdź bezpieczne i wygodne miejsce. Jeśli okna pokoju dziecięcego wychodzą na północ lub zachód, umieść meble bezpośrednio pod oknem. Światło słoneczne stwarza dziecku optymalne warunki do nauki i zabawy. Światło dzienne jest zdrowsze dla oczu niż światło sztuczne, a widok za oknem daje młodym ludziom możliwość oderwania wzroku od książek czy ekranu komputera podczas odrabiania lekcji i chwili relaksu.

Nikt nie zna dziecka tak dobrze, jak jego rodzice i to oni ponoszą ciężar optymalizacji miejsca pracy zgodnie z potrzebami dziecka. Warto podkreślić, że każde dziecko jest inne i każdy potrzebuje własnej przestrzeni. Jest to szczególnie ważne, jeśli Twoje dziecko jest na przykład leworęczne. Dla dzieci praworęcznych lewa strona stołu powinna być zwrócona w stronę okna, a dla dzieci leworęcznych prawa strona powinna być zwrócona w stronę okna. Takie ustawienie zapewnia, że ??uczeń nie blokuje naturalnego światła wpadającego do pokoju przez okno podczas pisania. Jeśli nie możesz ustawić biurka prostopadle do okna, wybierz opcję równoległą.

Ustawienie biurka przodem do okna?

Jak wspomnieliśmy w powyższych rozważaniach, osoba pracująca przy biurku nie powinna siedzieć plecami do okna. Takie usytuowanie sprawia, że osoba pracująca sama zasłania sobie światło dzienne wpadające przez okno. To z kolei wpływa na komfort pracy i nauki. Dużo praktyczniejszym rozwiązaniem będzie dosunięcie biurka do ściany i przystawienie krzesła lub fotela do okna. Jeśli planujesz pracować głównie wieczorami, nie zapomnij o dobrym dodatkowym oświetleniu blatu roboczego. Wybierając lampę biurkową, stosujemy te same zasady, co do światła naturalnego — czyli im jaśniej, tym lepiej. Poszukaj lampy stołowej lub zainstaluj reflektory, które dobrze oświetlają całą powierzchnię stołu.

Biurko przy oknie

Blat pod oknem jako biurko – pomysły na aranżację gabinetu

Jeśli marzysz o tym, by zaaranżować idealne miejsce do codziennej pracy, pamiętaj o wszystkich możliwościach. Praca przy biurku powinna być wygodna, zwłaszcza jeśli spędzasz za nim kilka godzin dziennie. Czy wiesz, że nie musisz kupować dużego i niepraktycznego biurka, aby mieć wygodne miejsce pracy? Sam blat idealnie komponuje się pod oknem. To wspaniałe rozwiązanie. Blat można postawić w dwóch niskich szafkach, przymocować do ściany specjalną konstrukcją lub postawić na nogach, które można kupić w salonach meblowych. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość regulacji długości blatu i dostosowania go do wielkości konkretnego pomieszczenia. Stół daje Ci i innym, którzy z niego korzystają, znacznie więcej miejsca do pracy i nauki. Dodatkowo blat stołu to znacznie tańsze rozwiązanie. Pozwala na modyfikację i rozbudowę, m.in. można kupić szafkę zamykaną na klucz, a także półki lub regały na książki. Jeśli pomieszczenie nie ma okna na całej ścianie, po jego bokach warto zawiesić kilka półek lub szafek na książki i niezbędne akcesoria. Jeśli do pracy potrzebujesz dużo miejsca, rozważ zamontowanie wygodnych i praktycznych półek aż do sufitu. Tak przygotowane miejsce pracy staje się jeszcze bardziej komfortowe i funkcjonalne. Nie polecamy wieszania głęboko zamkniętych szafek po bokach okna nad stołem — mogą one sprawić, że pomieszczenie będzie mniej jasne. Blat umieszczony pod oknem jako biurko to idealne rozwiązanie do pokoju z kilkorgiem dzieci lub biura, gdzie jest mało miejsca i musi pomieścić kilka osób.

Gdzie ustawić biurko do pracy?

Właściciele dużych przestrzeni mogą pozwolić sobie na dużo większą swobodę aranżacyjną, ale muszą pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Nie stawiajmy nigdy biurka tyłem do drzwi wejściowych. Naukowcy potwierdzają, że siedzenie plecami do wejścia do pokoju budzi niepokój, niepewność i rozproszenie. Miejsce pracy w pomieszczeniu musi być zaaranżowane w taki sposób, abyśmy mieli możliwość kontrolowania sytuacji. W małych pomieszczeniach warto rozważyć ustawienie biurka w rogu pokoju, małe stoliki narożne są idealne do ograniczonej przestrzeni.

Na niewielkiej powierzchni możemy wykorzystać szeroki parapet jako przedłużenie blatu biurka, na którym umieszczamy część potrzebnych akcesoriów biurowych. Wtedy wystarczy małe biurko, aby zaoszczędzić cenne miejsce. Pamiętajmy przy tym, że wygodne biurko powinno mieć szerokość 80-90 cm i długość 120-160 cm, wysokość zależy od wzrostu osoby. Pod stołem musi być miejsce na nogi o szerokości co najmniej 70 cm i głębokości co najmniej 60 cm.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dziecko odrabiające pracę domową przy stole nie powinno siedzieć plecami do drzwi. To kolejny ważny element projektu, który należy wziąć pod uwagę przy aranżacji pokoju ucznia. Taka pozycja może wywołać w młodym człowieku niepokój i zdenerwowanie. Jak więc postawić biurko w pokoju dziecięcym? Najlepiej bokiem do drzwi. W ten sposób gwarantujesz uczniowi poczucie spokoju i umożliwiasz mu efektywną pracę. Może zastąpić blat szerokim parapetem. To świetny pomysł nie tylko na pokój ucznia, ale także na każde małe wnętrze, w którym każda wolna przestrzeń ma znaczenie. Ale najpierw muszą być spełnione pewne warunki: okno nie może być skierowane na południe, aby światło nie było zbyt ostre, musi być odpowiednio zabezpieczone, a blat — parapet musi być na tyle szeroki, aby pomieścić lampę, laptopa, skrzynkę, przybory biurowe itp. Odpowiednio zorganizowany blat stanie się z pewnością miejscem do nauki i kreatywnej zabawy.

Meble dla rodzeństwa – dwuosobowe biurko dla dzieci

Dzieci często dzielą pokój. Jak więc wybrać odpowiednie wyposażenie dla swojego rodzeństwa? Powinieneś wybrać podwójny stół. To rozwiązanie oszczędza miejsce i porządkuje przestrzeń, dzieląc wnętrze na strefy nauki i zabawy. Dwuosobowy stół nie powinien ograniczać indywidualności uczniów – niech udekorują swoje części według własnego uznania. Niech się rozdzielą. Dzieci mogą wybrać inne kolorowe akcesoria do umieszczenia na blacie roboczym, przybory trzymać w różnych skrzynkach narzędziowych i dobrać ulubiony kolor na lampkach. Dzięki temu czują, że każdy ma swój kącik nauki.

Odpowiednie krzesło dla dziecka

Prawidłowo dobrane krzesło to bardzo ważny mebel w pokoju ucznia. Ta, na której dziecko siedzi przy stole podczas nauki, powinna mieć specjalny certyfikat – zwróć na to uwagę, bo najważniejsze jest bezpieczeństwo Twojego dziecka i zdrowe plecy. W idealnym przypadku każda część krzesła powinna być regulowana. Dlatego wybierz mebel, który ma możliwość regulacji wysokości siedziska, położenia podłokietników oraz nachylenia oparcia. Przed ustawieniem krzesełka obok stolika dobierz odpowiednią wysokość – tak, aby stopy dziecka bez problemu dotykały podłogi.

Najlepsza lampka na biurko ucznia

Ważna jest również lampa, którą postawisz na stole. Powinna mieć szeroki klosz (dobrze, jeśli całkowicie zasłania żarówkę) i oświetlać większą część blatu. Dobrym rozwiązaniem jest lampa, którą można regulować na wysokość. A jeśli chodzi o światło, najlepszy jest ciepły odcień, przypominający naturalne światło dzienne. Zimne, niebieskawe światło szybciej męczy oczy. Lampka powinna znajdować się po lewej stronie stołu, jeśli dziecko jest praworęczne i odpowiednio po prawej stronie, jeśli uczeń jest leworęczny.

Dobre warunki do pracy w czasie upału

W upalne dni do wnętrza wpada promieniowanie słoneczne, powodując znaczny wzrost temperatury w mieszkaniu lub domu. Na rynku jest kilka rozwiązań, które pomagają w tej sytuacji: klimatyzatory, wentylatory, rolety wewnętrzne czy rolety, ale w większości przypadków nie zapewniają one wystarczającej pomocy. Dużo lepszym rozwiązaniem są daszki, czyli tzw. osłony zewnętrzne zatrzymujące promieniowanie cieplne pochodzące z zewnątrz okna, dzięki czemu powietrze w pomieszczeniu nie nagrzewa się. A to nie koniec korzyści! Wystarczy wspomnieć z jednej strony obniżenie rachunków za prąd za klimatyzację, a z drugiej za sztuczne światło. Do tego dochodzi ochrona przed owadami i ciekawskimi oczami.