Wybór materaca - praktyczne wskazówki

Wybór materaca - praktyczne wskazówki

Masz problemy ze snem? Budzisz się z uczuciem obolałego ciała, dyskomfortu i braku energii? Zmień materac!

Oto najważniejsze pytania, które pomogą Ci zastanowić się nad tym, jakiego modelu faktycznie potrzebujesz i na co zwrócić szczególną uwagę podczas podejmowania decyzji zakupowej.

W jakiej pozycji zazwyczaj śpisz?

Zastanów się, jaką pozycję najczęściej przyjmujesz podczas snu. Wybierając nowy materac wykonaj prosty test - połóż się, zachowując naturalne dla Ciebie ułożenie ciała i pozostań w nim przez około 5 minut. Doświadczenie uczucia relaksującego odprężenia będzie najlepszą rekomendacją. Jeśli podczas tego krótkiego testu poczujesz dyskomfort, potraktuj wybrany model jako nieodpowiedni i szukaj dalej.

Jeśli nie wiesz, w jaki sposób podejść do tego testu, kieruj się ogólnymi zasadami przeznaczenia poszczególnych rodzajów materaca do konkretnych pozycji:

- pozycja "na wznak" - materac piankowy

- pozycja "na boku" - materac kieszeniowy

- częste zmienianie pozycji - materac hybrydowy (wykonany z 3 rodzajów pianki dopasowuje się do każdej pozycji ciała)

Jaka jest Twoja budowa ciała?

To pytanie pomoże Ci przede wszystkim dostosować stopień twardości. Osobom, których masa ciała nie przekracza 80 kg, poleca się materace o stopniu twardości H2. Osoby w przedziale wagowym od 80 do 100 kg powinny wybrać materac o stopniu twardości H3, a powyżej tej wagi - H4. Jeżeli materac ma służyć dwóm osobom jednocześnie, a partnerzy różnią się znacząco budową ciała, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór materaca podzielonego na dwie części - o dwóch różnych wkładach.

Jesteś alergikiem?

Informacja ta jest istotna przede wszystkim w kontekście wyboru pokrowca. Najlepszym rozwiązaniem dla osób cierpiących na alergię będzie zakup materaca ze specjalnym, zdejmowanym pokrowcem wykonanym z przepuszczającego powietrze i odprowadzającego wilgoć materiału. Warto w takiej sytuacji rozważyć zakup materaca z pokrowcem zawierającym włókna prawdziwego srebra, które mają silne antybakteryjne oraz antystatyczne działanie.

Jaki materac będzie najlepszy - twardy czy miękki?

Pamiętaj, że podczas snu, wybierając pozycję "na wznak", kręgosłup powinien przyjąć kształt lekko wygiętej litery "S", a układając ciało na boku - linii zbliżonej do prostej. W trakcie wyboru materaca, poproś osobę towarzyszącą o wsunięcie dłoni pomiędzy materac i plecy w części lędźwiowej - jeśli w tym miejscu przestrzeń jest duża, oznacza to, że materac jest za twardy, w sytuacji przeciwnej, gdy miejsca jest za mało - za miękki. Lekki opór wskazuje na dobrze dobrany materac.