Uniwersalne stoliki do każdego domu

Uniwersalne stoliki do każdego domu

W salonie pozwalają wygodnie odłożyć filiżankę z kawą czy piloty do telewizora, w sypialni razem z fotelem tworzą komfortowe miejsce do relaksu, w pokoju dziecka są przestrzenią do malowania czy wspólnych zabaw – niewielkie stoliki mają mnóstwo możliwych zastosowań! W jaki sposób wybrać model idealny? Podpowiadamy!

Zacznijmy od kształtów. Niewielkie, ale niezmiennie popularne stoliki mogą przybierać rozmaite formy. Najczęściej spotyka się stoliki prostokątne oraz stoliki kwadratowe – wykorzystywane bywają jako stoliki do salonu, a ustawia się je w pobliżu sofy, foteli oraz szafki RTV z telewizorem. Ciekawym rozwiązaniem są również stoliki okrągłe. Zajmują nieco mniej miejsca niż te kwadratowe czy prostokątne, a poza tym są pozbawione ostrych narożników, co może okazać się bardzo ważne w sytuacji, gdy w domu mieszkają również wszędobylskie, energiczne dzieci. Pięknie prezentują się także w sypialni – w towarzystwie niewielkiej, wygodnej pufy oraz stojącego lusterka doskonale zastępują niezbędną zwłaszcza kobietom toaletkę.

Drewno, szkło i dodatkowe funkcje

Stoliki zazwyczaj wykonane są naturalnego drewna lub płyt laminowanych utrzymanych w rozmaitych odcieniach drewna. Stanowią one doskonały dodatek do wnętrz urządzonych w wielu stylach, łatwo dobrać do nich pasujący obrus, serwetki czy wazon z kwiatami. Bez problemu znaleźć można jednak także stoliki wykonane z innych materiałów. Popularne są modele z metalowymi stelażami zamiast nóg, elementami chromowanymi, a także blatami wykonanymi z hartowanego szkła. Może to być tradycyjna, przezroczysta tafla szkła lub szkło ozdobione nadrukami.

Stoliki mogą posiadać również liczne funkcje dodatkowe. Bardzo praktyczne są modele posiadające wmontowane pod blatem półki i szuflady – pomagają one w przechowywaniu potrzebnych drobiazgów. W przypadku bardzo niewielkich wnętrz sprawdzają się natomiast stoliki-pufy (zamiast blatu znajduje się w nich wygodna, ale zarazem stabilna tapicerka) lub rozkładane ławy. W wygodny sposób można przy nich zjeść posiłek nawet w większym gronie.

Stoliki kawowe w różnych stylach

Stoliki kawowe występują w wielu stylach aranżacyjnych, dzięki czemu bez problemów można dopasować model do danego wnętrza.

  • Stoliki kawowe w stylu skandynawskim – są proste i funkcjonalne, pięknie prezentują się np. w towarzystwie futrzanego dywanu, charakteryzują się naturalnymi odcieniami drewna, np. w kolorze Dąb lefkas ciemny.

  • Stoliki kawowe w stylu shabby chic – ten sposób aranżacji cechuje się obecnością mebli z poprzednich epok lub na takie stylizowanych, sprawdzą się tu stoliki o pięknym odcieniu dębu lub pinii białej.

  • Stoliki kawowe nowoczesne – w tym przypadku pożądana jest obecność metalu, elementów chromowanych oraz błyszczących tafli szkła. 

Warto też pamiętać, że bardzo uniwersalnym wyborem jest również biały stolik kawowy, który sprawdzi się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych.