Meble kuchenne – obalamy mit, że najlepsze są te przygotowane na zamówienie

Meble kuchenne – obalamy mit, że najlepsze są te przygotowane na zamówienie

W ostatnich latach królują w kuchniach meble wykonane na wymiar. Specjalnie przygotowane pod konkretną kuchnię i według pomysłów aranżerów wnętrz, bądź właścicieli nieruchomości. Obalamy mit dotyczący tego, że najładniejsza kuchnia składa się z mebli przygotowanych na zamówienie oraz podpowiadamy czego nie powinno w kuchni zabraknąć!

Kuchnia to wyjątkowe pomieszczenie w domu. Spędza się w niej ogromnie dużo czasu i jeżeli jest źle zaaranżowana to zamiast spokojnego pichcenia pasty przy włoskiej muzyce możemy szaleć ze złości w poszukiwaniu patelni. Oto co powinno się znaleźć w kuchni. 

Meble kuchenne na zamówienie 

Od kilku sezonów dużym wzięciem cieszą się meble kuchenne przygotowane na zamówienie. Coraz więcej firm oferuje takie usługi, bo przecież, gdzie klient tam i towar. Czy w takim razie klasyczne meble kuchenne mają jeszcze rację bytu? Oczywiście, że tak! A lista ich atutów nad tzw. kuchnią w zabudowie jest długa. Ale zacznijmy od historii...

Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma latami... była sobie Polska lat 90. Właśnie w tym okresie przedsiębiorczy Polacy zaczęli budować swoje domy z większą fantazją, gdyż przepisy regulujące, to jak wyglądają domy przestały istnieć wraz z poprzednim ustrojem. 

Pomysłów budowlanych nie sposób wyliczyć nawet w serii książek, dlatego ograniczmy się do stwierdzenia, że kuchnie w nowopowstałych budynkach miały przeróżne wymiary, były wykonane na poddaszach – pod skosami. Często dopiero po wykonaniu instalacji wodnokanalizacyjnej, twórcy tych wspaniałości zdawali sobie sprawę, że kuchnia w przeciwieństwie do salonu bądź sypialni musi posiadać określone cechy i meble. Ponieważ jest to powierzchnia użytkowa. 

Właśnie wtedy narodziła się potrzeba wykonywania specjalnych mebli na zamówienie. Ponieważ w wielu przypadkach takie zestawy, jak dzisiejsze komplety Iconic 260 czy Sara po prostu by nie pasowały. W nowych kuchniach Polaków wystawały szachty, pojawiały się filary podtrzymujące strop czy po prostu występowały skosy. 

Jeżeli więc nasza kuchnia jest dobrze zaprojektowana i ustawianie mebli nie nastręcza problemów to nie musimy korzystać z usług firm przygotowujących meble na zamówienie. Te są znacznie droższe niż meble katalogowe, a ponadto, w przypadku wyprowadzki nie ma sensu ich zabierać ze sobą, bo najczęściej nie będą pasować w nowym miejscu. Z tego samego powodu odpada również możliwość ich sprzedaży. Dużym ryzykiem w przypadku wykonania na zamówienie jest ich jakość i sam pomysł aranżacji. Wiele firm oferujących swoje usługi w przygotowaniu takiej zabudowy nie ma zbyt dużego doświadczenia i kończy się to kuchnią ładną, ale nie funkcjonalną. 

Co powinno się znaleźć w kuchni

Jeżeli nie czujemy w sobie architekta wnętrz, nic nie stoi na przeszkodzie by skorzystać z gotowych rozwiązań i kupić po prostu gotowe zestawy, takie jak Costa Rica. Posiadają one uporządkowany układ, eleganckie wykończenie pasujące do maksymalnej liczby styli. 

Natomiast, jeżeli mamy odwagę i chęci eksperymentowania, możemy spróbować zaprojektować sobie własną kuchnie z udostępnionych przez producentów gotowych elementów, które będą do siebie pasować. Wśród nich są wszelkiego rodzaju szafki kuchennefronty, różnorakie blaty czy panele dekoracyjne. Z wymienionych elementów możemy wymalować sobie kuchnię naszych marzeń i to trzy razy taniej, niż gdybyśmy skorzystali z mebli wykonywanych na zamówienie. 

Co powinno znaleźć się jeszcze w kuchni poza sprzętem AGD, licznymi szafkami i sporym blatem? Stół kuchenny. Nie da się ukryć, że jest to mebel bardzo istotny w tym pomieszczeniu, ponieważ każdy kto organizował w domu przyjęcie wie, że najlepsza jego część zawsze odbywa się w... kuchni. Ale blat, przy którym można usiąść to nie tylko potrzeba imprezy, ale również wspólnych posiłków. W codziennym życiu, gdy wszyscy jesteśmy zabiegani możliwość zjedzenia wspólnego śniadania w kuchni, jest nie do przecenienia. 

Jeżeli mamy dostępną niewielką powierzchnię możemy przemyśleć mały stolik, taki jak ST33, który jest nieduży, ale za to elegancki. Do małych powierzchni można wybrać też narożnik kuchenny, zajmujący niewiele miejsca. Dobrym wyborem będzie w takiej sytuacji Merkury II, sprawdzony już przez wielu rodaków. 

Meble kuchenne dla każdego!