Konstrukcja i wykończenie drzwi wewnętrznych - o tym powinieneś wiedzieć!

Konstrukcja i wykończenie drzwi wewnętrznych - o tym powinieneś wiedzieć!

Drzwi wewnętrzne są tym elementem wystroju, na który nie zwracamy szczególnej uwagi, mimo to pozostają z nami wiele lat, często bez większych zmian. Jeśli już musimy zdecydować jakie drzwi wybrać, to warto zastanowić się nad tym głębiej. Wybór decyduje o estetyce przestrzeni mieszkania, ale też o komforcie korzystania z pomieszczeń, bezpieczeństwie i poczuciu intymności.

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Nowoczesne sposoby aranżacji wnętrz kierują się zasadą dopasowania. Elementy rzadko wymieniane lub odnawiane powinny być stylowo neutralne i w jak najlepszym gatunku.

Projektanci doradzają ujednolicenie stolarki okiennej, drzwiowej i podłóg w naszych wnętrzach. Wprowadzimy w ten sposób więcej elegancji i spokoju do domu lub mieszkania.

Drewno lite lub klejone jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji drzwi wewnętrznych. Nowoczesne klejenie warstwowe wzmacnia wytrzymałość i odporność na uszkodzenia nawet kilkukrotnie. Sosna, dąb, mahoń, jesion i buk to najbardziej popularne gatunki drewna, które wykorzystuje się do produkcji skrzydeł drzwiowych.

Bardzo popularne są też gładkie lub tłoczone płyty drewnopochodne:

  • wiórowa;
  • pilśniowa zwykła;
  • MDF – średniej gęstości płyta pilśniowa otrzymywana z przerobienia włókien drewna świerkowego lub sosnowego;
  • HDF – bardzo twarda płyta pilśniowa o dużej gęstości, wytwarzana ze zrębków drewna. Gęstość płyt HDF jest około 50% większa niż produktów z litego drewna.

Wykończenie powierzchni drzwi

Sposób wykończenia zależy przede wszystkim od rodzaju materiału i wykonania. Naturalne drewno często pozostawia się tylko wstępnie przygotowane, tak aby klient miał możliwość zdecydowania o ostatecznym wyglądzie. Cenioną ozdobą drewna jest rysunek słojów i jego naturalny kolor więc zwykle wykończenie podkreśla tylko stan pierwotny i zabezpiecza materiał przed czynnikami zewnętrznymi.

Drzwi wewnętrzne z nowoczesnych płyt mogą być wykończone farbą, lakierem, fornirem, laminatem lub naturalną okleiną. Dostępne są w niezliczonej ilości kolorów, również naśladujących wszystkie gatunki drewna, nawet egzotycznego. Niewiele różnią się od tradycyjnych drzwi drewnianych.

Wybierając drzwi wewnętrzne, często nie myślimy o sprawdzeniu parametrów technicznych takich jak np. izolacyjność akustyczna. To duży błąd. Warto zastanowić się wcześniej, które pomieszczenia wymagają pełnego wyciszenia, a w których wystarczy wstawić drzwi z tańszym wypełnieniem. 

Drzwi wewnętrzne dostępne w sklepie Abra zapewniają wystarczające wyciszenie przy codziennym funkcjonowaniu. Jeśli pracujemy w domu i lubimy ciszę albo muzyka z pokoju nastolatka niesie się po całym domu, warto zainwestować w drzwi ramiakowe, o podwyższonej izolacji akustycznej.

Ze względu na bezpieczeństwo w łazience i toalecie zadbajmy aby drzwi wewnętrzne drewniane lub nowoczesne miały podcięcia czy otwory wentylacyjne. Jest to bardzo ważne z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników.

Klamki do drzwi i akcesoria

Większość drzwi wewnętrznych zawiesza się na dwóch zawiasach  Pozwala to na korygowanie zawieszenia skrzydła względem ościeżnicy. Wiele firm oferuje zawiasy, które nigdy nie skrzypią.
Klamki do drzwi zwykle dokupuje się osobno, podobnie jak zamek. W drzwiach łazienkowych, zamiast tradycyjnych zamków na klucz stosuje się pokrętła. Często ten typ zamknięcia ma zabezpieczenie umożliwiające otwarcie z zewnątrz. Pomaga to w szybkim dostaniu się do środka pomieszczenia w razie jakichkolwiek problemów.