Stoły na każdą okazję

Stoły na każdą okazję

Stół w polskiej kulturze ma wymiar symboliczny. To nie tylko element umeblowania – to miejsce, w którym bliscy sobie ludzie spotykają się na wspólnych posiłkach, gdzie obchodzimy ważne dla nas święta, gdzie toczą się rozmowy i słychać śmiech biesiadników. Dlatego tak ważne jest, by stół był wygodny, funkcjonalny i cieszył oko pięknym wyglądem.

Stoły zbliżone wyglądem do tych współczesnych pierwszy raz pojawiły się w starożytnej Grecji między VI a IV wiekiem p.n.e. Początkowo był to mebel dostępny jedynie dla najbogatszych, wykonywano go z marmuru oraz innych drogocennych kamieni. Wraz z upływem wieków popularność zaczęły zdobywać najpierw niskie stoły drewniane, a później – kunsztownie zdobione meble na wysokich nóżkach, które zapewniały wygodną pozycję przy spożywaniu posiłku. Obecnie, jeśli pozwala na to przestrzeń, stoły umieszcza się w jadalniach. Jeśli nie – znajdują się w salonie lub kuchni.

Stoły rozkładane – maksymalna oszczędność miejsca

Współczesne trendy meblarskie dążą do tworzenia mebli maksymalnie funkcjonalnych, które jednocześnie nie zajmują zbyt wiele miejsca. Jednym z przejawów tego typu dążeń są stoły rozkładane. W zależności od wymiarów danego modelu, w wersji nierozłożonej mieści się przy nich od 4 do nawet 8 osób. Dzięki obecności dodatkowych, demontowanych blatów, a także specjalnego mechanizmu rozkładania blatu podstawowego, w każdej chwili można jednak powiększyć ich powierzchnię. Ciekawą odmianą stołu rozkładanego jest stół montowany przy ścianie z opuszczanym blatem – idealny do kawalerek, gdzie liczy się każdy centymetr zaoszczędzonej przestrzeni.

Stół prostokątny czy okrągły?

Jeśli chodzi o kształt, najpopularniejsze są stoły prostokątne, stoły kwadratowe i stoły okrągłe. Wybór odpowiedniego modelu zależy zarówno od dostępnej we wnętrzu przestrzeni, jak i indywidualnych gustów. Jednak co do zasady, stoły prostokątne i kwadratowe zawsze sprawiają wrażenie nieco większych i bardziej potężnych, z kolei stoły okrągłe mają bardziej subtelny charakter, dzięki czemu nie przytłaczają pomieszczenia. Z drugiej strony, stół kwadratowy na co dzień można dosunąć do ściany i korzystać tylko z jego dwóch boków. W przypadku stołu okrągłego nieco przestrzeni zawsze pozostanie niezagospodarowane.

Stoły w różnych stylach

Oprócz aspektów praktycznych, liczy się również wygląd stołu – mebel musi cieszyć oko i zachęcać do wspólnego spożywania posiłków. Uniwersalną pod względem aranżacji opcją są stoły utrzymane w przyjemnej kolorystyce naturalnego drewna. Pasują do wnętrz klasycznych i nowoczesnych, można do nich bez problemu dobrać dekoracyjne bieżniki czy serwetki. Miłośnicy elegancji mogą zdecydować się na ciemne stoły w kolorze sonoma czekoladowa. Na takim blacie pięknie prezentują się białe, koronkowe obrusy. Nutki nowoczesności wniosą do wnętrza stoły z przykuwającymi wzrok elementami metalowymi.