Ergonomia pracy przy komputerze

Ergonomia pracy przy komputerze

Odpowiednio dobrana pozycja naszego ciała w czasie pracy przy komputerze zapobiega licznym dolegliwościom, ale także w znacznym stopniu zwiększa komfort pracy. Dostosowując stanowisko pracy lub tworząc je według określonych zasad ergonomii pracy przy komputerze, możemy zminimalizować skutki długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej, wśród których najczęstsze to schorzenia układu mięśniowo – szkieletowego (m.in.: kręgosłupa) i wzroku. Jak stworzyć wygodniejsze i zdecydowanie bardziej ergonomiczne stanowisko pracy? Warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki.

Praca przy komputerze przez dłuższy czas

Doskonałe miejsce pracy przy komputerze - ergonomia

Niemal każdy, kto spędza przed komputerem więcej niż cztery godzinny dziennie czy to w biurze, czy podczas rozrywki w domowym zaciszu na pewno zetknął się z problemami takimi jak: bolący nadgarstek, kłucie w łokciu, obolałe nogi, zmęczone, piekące oczy czy ból w plecach. problemy te to wciąż kwestia ergonomii i braku dostosowania stanowiska pracy do anatomicznych potrzeb naszego organizmu. Przestrzegając kilku zasad i wytycznych, praca biurowa stanie się znacznie wygodniejsza, bardziej komfortowa i bezpieczniejsza dla naszego zdrowia.

Od czego zacząć? Zdecydowanie należy zadbać o ergonomiczne stanowisko pracy. Ergonomia pracy przy komputerze wpływa pozytywnie nie tylko na stan naszego zdrowia i samopoczucia, ale również na efektywność pracy. O komfort pracy zadba odpowiednie biurko, krzesła obrotowe oraz dopasowany do użytkownika sprzęt komputerowy.

Ergonomia biurka

Odpowiednie biurko to jedna ze składowych sukcesu właściwej ergonomii pracy. Wysokość biurka powinna wynosić 60-82 cm i powinno się dopasować ją do wzrostu i indywidualnych preferencji pracującej osoby. Najlepiej, aby blat biurka znajdował się na wysokości łokci lub nieco poniżej. W miarę możliwości wskazane jest korzystanie z nowoczesnego biurka typu sit-stand, czyli takiego, przy którym można pracować zarówno na stojąco, jak i na siedząco (w tym przypadku wysokość powinna wynosić 60-125 cm). Pracując przy biurku typu sit-stand mniej się męczymy, potrzebujemy znacznie mniej czasu na odpoczynek, a dzięki temu możemy pracować dłużej i wydajniej.

Ergonomia pracy przy komputerze to zatem dobrze dobrane biurko. Idealnym rozwiązaniem będą biurka regulowane oraz z podnoszonym blatem. Zakres regulacji może być różny, a im jest większy, tym większa będzie ergonomia stanowiska komputerowego. Dostosowanie stanowiska pracy przy komputerze do indywidualnych potrzeb pracowników pomoże im osiągnąć wysokie wyniki w pracy.

Stanowisko pracy przy komputerze - krzesło

Ergonomia pracy przy komputerze to nie tylko biurko. Podczas pracy z komputerem podstawą kształtowania odpowiedniej pozycji jest właściwy dobór i możliwość regulowania krzesła, z którego korzystamy. Fotel powinien przede wszystkim mieć możliwość płynnej regulacji wysokości siedziska oraz wysokości i kąta nachylenia oparcia względem siedziska. Siedzisko należy ustawić na takiej wysokości, aby nogi pozostały ugięte w kolanach pod kątem prostym, a stopy były ułożone płasko na podłodze. Dobrze dobrane do pracy fotele to takie, których oparcie jest dostosowane do naturalnej krzywizny kręgosłupa. Aby zapewnić wygodne ułożenie rąk, a co za tym idzie — by ergonomia pracy przy komputerze była wysoka, należy ustawić podłokietniki tak, aby nasze ramiona były swobodnie opuszczone, a łokcie oparte na podłokietnikach znajdywały się na wysokości blatu biurka. Dla zapewnienia optymalnego ułożenia kręgosłupa oparcie należy wyregulować tak, by podpierało kręgosłup na odcinku lędźwiowym oraz odcinku piersiowym (na wysokości łopatek). Należy również zadbać, aby krzesło dawało możliwość oparcia głowy, zmniejszy to obciążenie kręgosłupa na odcinku szyjnym. Ergonomia stanowiska komputerowego zadba o zdrowie siedzącej osoby, pomoże w zapobieganiu wad postawy i zniweluje ból pleców.

Przebywanie przez wiele godzin w czasie dłuższej pracy w pozycji siedzącej ma negatywny wpływ zwłaszcza na kręgosłup. Żeby ograniczyć szkodliwe konsekwencje, warto zakupić podpórki na krzesło. Dzięki nim naturalne krzywizny kręgosłupa są wspierane z zewnątrz, a co za tym idzie, zmniejsza się napięcie pleców. Ułatwia to przyjmowanie prawidłowej postawy, przez co zapobiega garbieniu się. Wybierając odpowiednie dla nas podpórki, najlepiej decydować się na takie, które będą uniwersalne i możliwe do przymocowania praktycznie do każdego fotela. Na poprawę ergonomii pracy przy komputerze wpłyną też poduszki, które dodatkowo można zakupić do fotela.

Szukając odpowiedniego fotela do stanowiska pracy, warto zastanowić się nad korzyściami, które oferują dostępne na rynku fotele i krzesła gamingowe. Meble dla gracza są zwykle świetnie wyprofilowane, mają też możliwość wyregulowania wszystkich istotnych elementów takich jak siedzisko, oparcie, podłokietniki czy zagłówki. Bardzo dobrym wyborem będą fotele biurowe z regulowanymi zagłówkami, ponieważ prawidłowe ułożenie głowy oraz szyi podczas długich godzin spędzonych podczas pracy jest bardzo ważne. Dzięki temu krzesła gamingowe są nie tylko bardzo wygodne, ale też bezpieczne dla naszego zdrowia. Ergonomia stanowiska pracy z komputerem będzie o wiele prostsza z takim wyposażeniem.

Regulowane podłokietniki i wysokość siedziska w krześle

Monitor, klawiatura, myszka

Mówiąc o ergonomii pracy przy komputerze, nie sposób pominąć tak ważnej kwestii, jaką jest odpowiednie ustawienie monitora lub laptopa. Powinien on znajdować się przed nami w odległości ok. 60 cm tak, aby górna krawędź znajdowała się nieco poniżej linii oczu, a linia patrzenia powinna tworzyć kąt prosty z płaszczyzną oglądanego ekranu. Dobrze zatem zaopatrzyć się w monitor z regulowaną wysokością lub podstawę pod laptop, która umożliwi regulację.

Klawiatura powinna znajdować się co najmniej 10 cm od krawędzi blatu biurka tak, aby można było swobodnie oprzeć nadgarstki, co zapobiegnie nadmiernemu napięciu mięśni. Podczas długotrwałej pracy z komputerem niezwykle ważne jest, aby myszka była dostosowana do wielkości dłoni. Cała dłoń, zaczynając od kciuka, aż po końce palców, powinna leżeć wygodnie na całej myszy. Część myszki, na której leży dłoń, powinna być nieco wypukła, a przednia część musi być niższa od tej tylnej. Podczas pracy przy komputerze z nie należy przyjmować statycznej, ale nienaturalnej pozycji, np. wyciągać lub skręcać nadgarstka w nieodpowiedni sposób czy skręcać przedramiona.

Dla zwiększenia komfortu pracy warto wyposażyć stanowisko pracy w podkładki żelowe przy klawiaturze komputera i myszce. Obsługującym komputer zaleca się przerwy w pracy na odpoczynek wzroku i zmianę pozycji — po każdej godzinie pracy około 5 minut przerwy — najlepiej wykorzystać ją na ćwiczenia relaksacyjne. Duże znaczenie mają te przerwy zwłaszcza wtedy, gdy praca przy komputerze trwa kilka godzin dziennie.

Najbardziej ergonomicznym, produktywnym sposobem pracy z laptopem jest korzystanie z zewnętrznego monitora, osobnej klawiatury oraz myszki. Warto także zaopatrzyć się w podstawkę do laptopa. Podstawki pomagają utrzymać prawidłową pozycję ciała i zwiększają wygodę pracy. Ekran ustawiony w odpowiedniej pozycji w stosunku do linii naszego wzroku (na wysokości wzroku) zmniejsza bóle szyi podczas wykonywania dłuższych prac biurowych.

Ergonomia pracy przy komputerze

Podnóżek

Aby wykonywać naszą pracę w komfortowych warunkach, warto zatroszczyć się także o kończyny dolne. Doskonałym dodatkiem do odpowiednio dobranego krzesła oraz uzupełnieniem dla stanowiska pracy przy komputerze jest podnóżek. Dzięki niemu możemy ułożyć nogi w dogodnej pozycji, a tym samym zmniejszyć ryzyko zmęczonych, obolałych czy cierpnących ud i łydek. Podnóżek zapobiega także problemom z niewłaściwym krążeniem oraz pozwala zachować optymalny kąt między nachyleniem kręgosłupa i kolan. Podkładka pod nogi doskonale sprawdzi się w przypadku osób niskich, ponieważ pozwala na swobodne oparcie stóp. Dodatkowo jest użyteczna dla wszystkich, którzy mają problemy z żylakami, otyłością, bólem kręgosłupa czy nieprawidłową postawą ciała. Wybierając podnóżek, należy zwrócić uwagę na to, by posiadał kąt regulacji w zakresie co najmniej 0–15 stopni, a także wysokość dopasowaną do warunków pracy i wzrostu pracownika. Najlepiej, aby był wyposażony w antypoślizgową podstawę. 

Ergonomia pracy przy komputerze to bardzo ważna sprawa. Zadbaj o nią z naszymi produktami!