Jak umeblować kuchnię

Jak umeblować kuchnię

Jak umeblować kuchnię?

Kuchnia jest miejscem, które podczas urządzania wymaga nietypowych rozwiązań i ciekawych pomysłów. Aby kuchenna przestrzeń nie była nudna a funkcjonalna i designerska potrzebny jest dobry pomysł i profesjonalny projekt. Profesjonalny -nie oznacza jednak wykonany przez projektanta, a raczej przygotowany zgodnie z podstawowymi założeniami, panującymi trendami i koniecznie z uwzględnieniem tzw. "trójkąta roboczego".

Jak elegancko i funkcjonalnie urządzić kuchnię? Jakie meble, akcesoria i dodatki wybrać do jej aranżacji? Jakie trendy i style są aktualnie w modzie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z meblowaniem kuchni znajdziesz w tym artykule.

Nasi specjaliści przygotowali dla Ciebie ciekawe inspiracje i najmodniejsze kuchenne aranżacje. Z nami stworzysz kuchnie marzeń. Zachęcamy do lektury wszystkich, którzy stoją przed wyzwaniem jakim jest remont dużej lub małej kuchni.

wnętrze  szuflady - szafaka ze zlewozmywakiem  w kuchni

Trójkąt roboczy w kuchni

Zanim przedstawimy konkretne pomysły i rozwiązania aranżacyjne. Zanim opowiemy jak wybierać meble kuchenne i blat kuchenny, gdzie umiejscowić zlewozmywakokap kuchenny, czy piekarnik, musimy powiedzieć o sprawie najważniejszej, która jest gwarancją funkcjonalności każdej kuchni.

Jeśli chcesz by praca w kuchni była przyjemna, a otaczająca Cię powierzchnia praktyczna, podczas aranżacji wnętrza pamiętaj o zasadzie ergonomii mebli, ustawienie szafek kuchennych i urządzeń AGD.  Mowa o tzw. trójkącie roboczym, czyli układzie i wzajemnym powiązaniu lodówki, zlewozmywaka i kuchenki. Aby wnętrze było funkcjonalne między poszczególnymi urządzeniami powinna być zachowana odpowiednia odległość ok. 120 - 210 cm. Dzięki takiej arabizacji ograniczysz ilość kroków do minimum i zapewnimy sobie płynność i swobodę ruchów. Trójkąt roboczy oparty jest na kolejności prac wykonywanych podczas gotowania:

  • wyjmujemy produkty z lodówki,
  • myjemy je,
  • gotujemy lub pieczemy.

Pomiędzy tymi strefami powinien znaleźć się blat roboczy. Unikaj umieszczania kuchenki i zlewu tuż przy ścianach bocznych, ponieważ uniemożliwia to swobodne ruchy oraz wygodne odstawianie naczyń i produktów na blaty pomocnicze.

Nie ma znaczenia jaki kształt ma kuchnia, jak rozplanowane zostaną w niej meble, wszędzie można zastosować układ trójkąta roboczego. Oto kila przykładów.

Kuchnie z zasadą trójkąta - projekt rozmieszczenia blatu

Zrób projekt!

Najczęściej zadawanym pytaniem na forach internetowych jest - czy wato robić projekt kuchni? Oczywiście, że warto, pokusimy się o stwierdzenie, że nawet trzeba. Zaplanowana kuchnia, to klucz funkcjonalnego i praktycznego wnętrza. Warto podkreślić, że projekt możesz zrobić własnoręcznie, nie dysponując właściwie żadnymi specjalistycznymi narzędziami. Zmierz kuchnię, jej wymiary przenieś w skali na kartkę papieru i do dzieła! Próbuj rozplanować różne układy szafek oraz sprzętów i wybierz ten konkretny, który odpowiada Ci najbardziej. Przy planowaniu możesz wykorzystać darmowy program internetowy online, lub skorzystać z pomocy profesjonalisty. Wszystko zależy od Ciebie i Twoich możliwości finansowych.

Jak umeblować kuchnię - najciekawsze rozwiązania

Jak widać na wcześniejszej ilustracji kuchnię urządzić można na wiele sposobów. Każdy z nich jest nieco inny i przystosowany do innego typu wnętrza. Do najpopularniejszych należą:

Kuchnia w kształcie litery I

Najprostszym rozwiązaniem na to jak urządzić kuchnię jest jej ustawienie mebli i sprzetu AGD w linii prostej pod jedną ze ścian. Takie rozmieszczenie mebli, ze względu na prosty kształt, określane jest mianem kuchni w kształcie I. Sprawdza się doskonale w małych pomieszczeniach np. w kuchni w bloku lub salonu z aneksem kuchennym. Warto podkreślić, że choć kuchnia na pierwszy rzut oka wydawać się może prosta i mało efektowna, można zaaranżować i ozdobić ją w taki sposób by zachwycała. Doskonałym sposobem na ożywienie i urozmaicenie prostej kuchni I są półki z ziołami zamontowane na ścianie, kolorowe przyprawy ustawione na ozdobnej półce, pięknie wyeksponowane talerze i filiżanki. Taki prosty zabieg, z jednej strony nie zabiera wiele miejsca, a z drugiej wnosi do kuchni przytulny, swojski klimat i sprawia wrażenie przemyślanej, profesjonalnej aranżacji.

Jak urządzić kuchnię I Kuchnia w kształcie litery L

Aby elegancko i praktycznie urządzić kuchnię w literę L, warto wcześniej przygotować projekt. Możesz skorzystać z jednego z bezpłatnych programów online, który pomoże Ci zaplanować rozmieszczenie wszystkich mebli tj. szafki kuchenne wisząceszafki kuchenne stojąceblaty kuchenneszafki pod zlewozmywak, szafki pod zabudowę piekarnika lub kuchenki, a także stół i krzesła lub ewentualnie wyspa. Układ kuchenny warunkuje ergonomię pracy, przechowywania oraz przygotowywania posiłków w kuchni, a także komfort związany z podstawowymi czynnościami, które wykonujemy każdego dnia. Przebieg zabudowy kuchennej zależy od wielkości i kształtu pomieszczenia. Układ szafek w kształcie litry "L" jest jednym z najbardziej popularnych, gdyż pasuje do wąskich i niewielkich wnętrz. W takim układzie warto pomyśleć o wykorzystaniu strefy narożnej.

Rozmieszczenie szafek kuchennych w litere L w nowoczesnej kuchni

SPECJALISTA RADZI

Urządzając kuchnię pamiętaj o trzech podstawowych strefach: gotowania, przechowywania i zmywania. Jedną z najistotniejszych kwestii jest zagospodarowanie strefy przechowywania i w tym pomocne są szafki kuchenne. Specjaliści radzą, by zastanowić się nad koncepcją zabudowanie całej ściany szafkami kuchennymi. Jeśli nie przekonuje Cię taki pomysł, pamiętaj, żeby dolne szafki kuchenne były meblami pojemnymi, które pomieszczą wszystkie sprzęty kuchenne. Do małej kuchni warto wybrać otwarte górne szafki, które sprawią, że wnętrze będzie się wydawać bardziej przestronne.

Kuchnia w kształcie U

Jak urządzić kuchnię w na planie litery U? Funkcjonalny rozstaw dużej kuchni wymaga dobrego rozplanowania. W zabudowie typu U zestawy mebli kuchennych są ustawione wzdłuż dwóch dłuższych ścian i jednej krótszej. Kuchenkę i lodówkę najlepiej umieścić naprzeciwko siebie, zaś zlew zamontować w narożniku. Jeśli kuchnia posiada okno, warto ustawić pod nim przy nim blat roboczy. Często spotykanym zabiegiem jest umieszczanie po jednej stronie kuchni mebli wysokich np. pod zabudowę piekarnika lub mikrofalówki i szafek wiszących, po drugiej zaś ustawienie szafek niższych, składających się wyłącznie z szafek dolnych. Układ kuchni typu U najlepiej sprawdzi się w przestronnym, prostokątnym, wyposażonym w okno wnętrzu typu - open space.

 kuchnia z wyspą - nowoczesne  pomieszczenie do przygotowywania posiłków

Kuchnia w kształcie litery G

Kuchnia na planie litery G to kuchnia z tzw. półwyspem. W takiej zabudowie szafki stoją wzdłuż wszystkich trzech ścian, a blat jest z nimi połączony i stoi przy ścianie czwartej. Może on się znajdować na podobnej wysokości co szafki, ale by urozmaicić pomieszczenie, można uczynić go znacznie wyższym. Rozwiązanie typu G jest zwykle rekomendowane do przestronnych wnętrz i pozwala na przechowywanie dużych ilości naczyń i urządzeń. Podobnie jak w układzie L, masz tu do dyspozycji dużo narożników. Jeśli kuchnia urządzona według tego układu jest naprawdę przestronna, na jej środku może zostać sporo wolnej powierzchni użytkowej– w takim wypadku warto wstawić tam stolik i w ten sposób połączyć kuchnię z jadalnią.

Rozstawienie szafek kuchennych G  do dużego pomieszczenia

Kuchnia dwurzędowa

W bardziej ergonomicznej kuchni dwurzędowej szafki są zlokalizowane w dwóch równoległych liniach - na wprost siebie. Pod jedną ścianą powinien znaleźć się zlew, blat i kuchenka, pod drugą zaś lodówka i blat dodatkowy. Odległość między dwoma rzędami szafek powinna wynosić co najmniej 90 centymetrów, co pozwala na swobodne otwieranie drzwiczek, wysuwanie szuflad i przemieszczanie się domowników. Rozstaw dwurzędowy jest odpowiednim rozwiązaniem do krótkich, ale szerokich kuchni. Małe pomieszczenie raczej nie będzie dobrym miejscem na aranżację dwurzędową.

Praktyczne zagospodarowanie przestrzeni, zlewozmywak, oświetlenie, duługa  strefa blatu, duża  i mała szafka+ wyposażenia

Stół i krzesła do kuchni

To jaki stół wybierzesz przestrzeni kuchennych będzie podyktowane kilkoma czynnikami. Zazwyczaj wpływ na to ma ilość wolnego miejsca, czyli wielkość samej kuchni. Kolejny czynnik to rodzaj umeblowania kuchennego. Aby dobrać odpowiedni stolik i komplet wygodnych krzeseł pasujących do całej kuchni, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na kolorystykę, rodzaj materiału oraz ewentualnej tapicerki. Ostatni element, który decyduje o wyborze konkretnego modelu stołu i krzeseł to Twoje konkretne upodobań i potrzeb. Stół powinien być dopasowany od ilości domowników, im jest ich więcej, tym większy powinien być blat. Jeśli nie masz zbyt dużej powierzchni, a zależy Ci na dużym stole, możesz wybrać taki z funkcją praktycznego rozkładania. Za każdym razem, gdy odwiedzą Cie goście będziesz mógł usadzić ich wygodnie przy rozsuniętym blacie.

80 cm zlewozmywak zlewozmywak zlewozmywak  należy należy należy blatem kuchenka posiłki cargo szerokości styl optymalne lodówka dużą domu  domu  kuchniach

Podsumowanie

Funkcjonalne i eleganckie urządzenie wnętrza kuchni dla wielu z nas stanowi nie lada wyzwanie. Planując to przedsięwzięcie rozważamy różne możliwości, szukamy inspiracji i pomysłów, które pozwoliłyby man stworzyć idealną kuchnię w przyzwoitej cenie.

Liczne wpisy blogowe, porady fachowców, inspiracje dekoratorów wnętrz bardzo często opierają się na meblach projektowanych na wymiar. Nie każdy jednak chce i może pozwolić sobie na taką inwestycję. Jeśli więc szukasz pomysłu na praktyczne i eleganckie zaaranżowanie kuchni odwieź koniecznie nasz sklep Abra Meble. Mamy dla Ciebie ciekaw propozycje zestawów kuchennych, dzięki którym zorganizujesz i urządzisz strefę kuchenną.