Jak zagospodarować szafki kuchenne?

Jak zagospodarować szafki kuchenne?

Gdy remont mieszkania zbliża się ku końcowi, meble ozdoby i dodatki, znajdują się już na swoich miejscach. Przychodzi czas na zaaranżowanie i poukładanie różnych akcesoriów wewnątrz mebli. Pomieszczeniem, które sprawia nasz szczególne problemy organizacyjne jest kuchnia. Jak zorganizować szafki kuchenne by utrzymać porządek w kuchni? Jakie organizery sprawdzą się najlepiej w szufladach i szafkach kuchennych? Które produkty przechowywać w dolnych, a które w górnych półkach? Jakie stoły z krzesłami do kuchni są najwygodniejsze? To najczęściej zadawane pytania w kontekście aranżacji i zagospodarowania kuchennej przestrzeni.

Jeśli potrzebujesz pomocy w praktycznym i funkcjonalnym rozplanowaniu kuchennych produktów, sprzętów i akcesoriów, zapraszamy Cię do przeczytania artykułu. Postaramy się podpowiedzieć Ci jak zaaranżować układ szafek kuchennych, jak zagospodarować szuflady w kuchni i półki wiszące by na co dzień i od święta utrzymać porządek.

Półki na akcesoria kuchenne

Funkcjonalna kuchnia - czyli jaka?

Wbrew pozorom urządzenie funkcjonalnej i ergonomicznej przestrzeni kuchennej nie jest wcale trudne. Istnieje prosty przepis, dzięki któremu każdy może stworzyć kuchnię idealną. Choć prosty i nieskomplikowany, wymaga dostosowania go do preferencji właściciela kuchni oraz wielkości samego wnętrza. Szukając najlepszych rozwiązań nie zmieniaj na siłę swoich przyzwyczajeń związanych z kuchnią, gotowaniem i przechowywanie. Jeśli to zrobisz prawdopodobnie szybko będziesz chciał do nich wrócić. Jaki jest przepis na funkcjonalną kuchnię? Wydzielenie stref i pogrupowanie wszystkich produktów, akcesoriów i naczyń w ich obrębie. Ergonomiczna i uporządkowana kuchnia - to jest możliwe!

Porządek w kuchni - ładnie wyeksponowane akcesoria kuchenne

Jakie strefy wyznaczają funkcjonalną kuchnię?

Wyróżniamy 5 stref, które w kuchni określają konkretne stanowiska pracy i wykonywane w nich czynności.

  • Strefa przygotowywania - centralna strefa dowodzenia kuchennego. To przygotowywane są posiłki, pieczone ciasta, parzona kawa i herbata. Strefa przygotowywania jest jedna z najważniejszych w kuchni. Warto zaaranżować ją w centralnym miejscu, do którego będzie łatwy dostęp. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, dlaczego strefa przygotowania wymaga dużego blatu. Tylko w kuchniach, których właściciele gotuj sporadycznie - wielkość blatu nie jest aż tak istotna. W pozostałych przypadkach warto zadbać o to by miejsce robocze było możliwie jak największe. Jakie meble powinny się znaleźć w strefie przygotowywania? Szafki stojące zakończone solidnym blatem. Szafki dolne i szafki narożne połączone ranem w jedną roboczą całość. Szafki wyposażone w szuflady, a w tych noże, sztućce i wszystkie te akcesoria, które służą do obróbki i przygotowania posiłku. Kieruj się zasadą "Dobrze mieć wszystko pod ręką". Jeśli zadbasz o to by wszystko było w zasięgu ręki idealnie zorganizujesz strefę przygotowywania.

Kuchnia- przyprawy, sztućce, garnki i tależe potrzebne do gotowania

Strefa gotowania - miejsce w którym powinny znaleźć się wszystkie urządzenia służące do pieczenia, smażenia i podgrzewania, czyli- kuchenka lub płyta grzewcza, piekarnik, kuchenka mikrofalowa. Warto w tym miejscu powiedzieć o jednej ważnej zasadzie, która powinna być zawsze uwzględniona podczas urządzania kuchni. Zasada trójkąta roboczego. Trójkąt roboczy określa, w jakim miejscu powinny zostać ustawione trzy podstawowe urządzenia AGD – lodówka, zlewozmywak, kuchenka – reprezentujące najważniejsze strefy funkcjonalne w każdej kuchni.

Dla zapewnienia pełnego komfortu poszczególne sprzęty powinna oddzielać określona odległość. Przyjmuje się, że wynosi ona:

  • 120-210 cm – odległość pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem,
  • 120-270 cm – odległość pomiędzy lodówką a kuchenką,
  • 90 lub 120-210 cm – odległość pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką.

Sposób, w jaki zostaną ustawione lodówka, zlew i kuchenka, ma podstawowe znaczenie w projektowaniu kuchni. Ich rozmieszczenie musi być spójne z przygotowaną instalacją – przyłączem wodnym, elektrycznym i gazowym. Przestrzeń pomiędzy kluczowymi urządzeniami AGD wypełniają szafki kuchenne.

Szafki, szuflady, organizery na przyprawy - szafka na śmieci

  • Strefa zmywania - w funkcjonalnej kuchni powinna zajmować miejsce w okolicy strefy przygotowywania. Ponieważ to właśnie od tej strefy zaczyna się obróbka większości produktów i na niej kończy się proces przygotowywania. W strefie zmywania powinny znaleźć się: szafka pod zlewozmywak, baterie kuchennezlewozmywaki kuchenne oraz zmywarka. Bardzo często tuż pod umywalką znajdują się kosze na śmieci, przeznaczone do segregacji resztek produktów spożywczych oraz odpadków.
  • Strefa przechowywania - jest miejscem przeznaczonym do przechowywania sprzętów, garnków, talerzy, kubków, filiżanek i wielu innych akcesoriów kuchennych, które trudno tu wyliczyć z nazwy. Praktyczne przechowywanie najlepiej zorganizować za pomocą szuflad i szafek. W szafkach dolnych możesz poukładać garnki, patelnie i roboty kuchenne oraz miksery. Doskonałym rozwiązaniem do narożnych szafek kuchennych są półki obrotowe, ułatwiające dostęp do zawartości mebla. Szafki kuchenne wiszące to dobre miejsce na talerze, kubki i szklanki. Możesz wykorzystać zestawy mebli kuchennych, które ułatwią Ci zadanie i pomogą zorganizować kuchenną przestrzeń. W strefie przechowywania musisz zaplanować miejsce na produkty spożywcze oraz przyprawy. Do przechowywania tych pierwszych doskonale nadają się kosze cargo.

Jak zagospodarować szafki w kuchni pod blatem?

Szafki kuchenne stojące to dobre miejsce na przechowywanie produktów spożywczych tj. mąka, cukier, sól, płatki, makaron, ryz itp. Do przechowywania możesz użyć pojemników, które wprowadzą do wnętrza ład i pozwolą raz na zawsze pożegnać porozsypywane resztki.

Szuflady pod blatem zorganizuj wykorzystując przegródki. Dzięki nim elegancko i praktycznie ułożysz wszystkie sztućce, noże oraz drobne sprzęty kuchenne.

wnetrze szuflady  - sztućce w szufladzie - szuflada z drewna

Szafki wiszące i stojące do kuchni

Wiszącą zabudowę podzielić można na dwie części: szafki zamknięte i półki. W szafkach zamkniętych warto przechowywać wszystkie te elementy, które ze względu na mało atrakcyjny wygląd nie nadają się do wyeksponowania. Natomiast na półkach ułożyć można dekoracyjny zestaw filiżanek i talerzyków, zioła w doniczkach lub przyprawy w ozdobnych słoiczkach. W dolnych szafkach w kuchni warto pogrupować garnki oraz patelnie, naczynia do podawania posiłków oraz środki czystości. Te ostatnie koniecznie przechowuj w oddzielnej w zabezpieczonej szafce.

Pamiętaj, że ozdobą szafek stojących oraz wyspy są blaty kuchenne. Blat dopasowany do wystroju kuchni gwarantuje sukces aranżacyjny i elegancki wystrój pomieszczenia.

szafki na talerze, naczynia i patelnie, szafka cargo

Wyspa kuchenna - miejsce do przechowywania i pracy

Wyspa kuchenna stanowi przedłużenie szafek kuchennych i blatu roboczego. Dzięki niej zyskujemy nie tylko dodatkowe miejsce do pracy, ale również strefę w której można zjeść posiłek lub wypić poranną kawę. Wyspa nie może się oczywiście obejść bez odpowiednich krzeseł. Hokery lub inaczej krzesła barowe, to idealne siedziska do wysokiego blatu.

W wyspie zmieści się kilka szafek i szuflad, które pozwolą nam schować kuchenne zapasy. Ponieważ wyspa często stoi na granicy kuchni i jadalni lub salonu, w jej szafkach dobrze jest umieścić zastawę stołową.

kuchnia duży blat roboczy. Szuflada chowana pod blat

Co gdzie trzymać w kuchni?

W kuchni liczy się każda przestrzeń, którą można praktycznie wykorzystać i zaadoptować do przechowywania. Jeśli nie masz wygodnej zabudowy, która pomieści wszystkie akcesoria kuchenne, postaraj się, by każdą wolną przestrzeń przeznaczyć na przechowywanie. Dlaczego? Nawet w najpiękniejszej kuchni zbyt dużo rzeczy pozostających na wierzchu robi wrażenie nieporządku. Ład i porządek w kuchni to wizytówka każdego domu!

szafki kuchenne