Jak zrobić komodę z szufladami DIY

Jak zrobić komodę z szufladami DIY

Bezskutecznie poszukujesz idealnej komody na wymiar, szafki nocnetoaletkiszafy do salonu lub fantazyjnego regału do salonu na książki? DIY - czyli zrób je samodzielnie! Stworzysz w ten sposób niepowtarzalne meble w idealnej dla ciebie aranżacji. Poniżej podpowiemy ci krok po kroku, jak samemu zrobić komodę. Nie martw się, budowa prostego mebla to zadanie z którym zdecydowanie dasz sobie radę. Zacznij od dobrego planu i przygotowania materiałów. To świetny sposób na odstresowanie się oraz odkrywanie nowych zdolności.

Komoda - jak wybrać idealny mebel?

Nawet ogromny asortyment mebli dostępnych w katalogach producentów, nie zawsze w pełni spełnia nasze oczekiwania. Wymiary, które nie odpowiadają wielkości pomieszczenia docelowego, słaba jakość materiałów lub wykończenia, brak funkcjonalności sprawiają, że zakup idealnej komody potrafi trwać tygodnie, a nawet miesiące. Jeśli poszukiwanie twojej wymarzonej komody zaczyna ciągnąć się w nieskończoność może warto zastanowić się nad zrobieniem idealnego mebla samodzielnie.

Własnoręczne tworzenie mebli w tym komody do salonu, to przedsięwzięcie dla każdego. Nie wymaga dużych umiejętności manualnych czy specjalistycznych narzędzi. Czasem wystarczy dobry artykuł czy film instruktażowy znaleziony w internecie. Dzięki popularnemu w ostatnich latach trendowi DIY właściwie każdy z nas może zbudować sobie unikatowy element wyposażenia mieszkania. Samodzielne zrobienie komody nie wymaga też wydawania fortuny na stylowy mebel. Może natomiast pomóc stworzyć aranżacje rodem z magazynu wnętrzarskiego.

Meble na wymiar – jak samemu zrobić?

Najważniejsza jest oczywiście dbałość o szczegóły i wybranie odpowiednich produktów. Zastanówmy się też w jakim stylu będzie wykończony nasz mebel.  Aby zbudowana komoda była funkcjonalna, zdecydujmy wcześniej co i gdzie będziemy przechowywać – okaże się to przydatne w zaplanowaniu przestrzeni między półkami i wielkości szuflad.

Prace rozpocznijmy od przygotowania dobrego projektu komody. Należy przewidzieć nie tylko ogólny wygląd komody, kształt mebla, ale także dokładnie określić wymiary całości szafki i jej poszczególnych elementów. Podczas tworzenia projektu oceńmy jego funkcjonalność i rolę, jaką ma spełniać. Określmy też obciążenie szuflad oraz sposób łączenia poszczególnych elementów.

Komoda DIY – zaczynamy

Po wykonaniu dokładnego projektu czas na wybór potrzebnych materiałów, akcesoriów i sprzętu. Zastanówmy się z czego będzie wykonana nasza komoda Do wyboru mamy deski lub płyty drewnopodobne. Dokonując wyboru kierujmy się nie tylko odpowiednią długością materiału, ale zwróćmy uwagę na jego grubość. Pamiętajmy, że w miejscu zakupu zazwyczaj istnieje możliwość docięcia poszczególnych elementów na odpowiedni wymiar.

Większość materiałów konstrukcyjnych zamówmy wcześniej w sklepie budowlanym, składzie drzewnym lub stolarni, tam dostaniemy przycięte na wymiar kawałki. Nie potrzebujemy również żadnych specjalistycznych narzędzi.

Na liście zakupów uwzględnij także:

· kołki meblarskie, wkręty

· zaślepki;

· gwoździe;

· klej do drewna szybkowiążący;

· farba akrylowa w wybranym kolorze;

· lakier wodny matowy;

· prowadnice;

· gałki meblowe do szuflad;

· nóżki i kółka (opcjonalnie);

· płyty MDF na szuflady oraz obudowę komody;

· deskę drewnianą na blat;

· ozdobne listwy wykończeniowe, doklejane aplikacje (opcjonalnie);

·  papier ścierny, wkrętarka, piła kątowa, zaciski stolarskie.

Jak wykonać komodę z szufladami - krok po kroku

Proste meble DIY, o nieskomplikowanej konstrukcji, z reguły tworzy się bardzo szybko. Poniżej opis krok po kroku jak samodzielnie wykonać praktyczną szafkę .

Krok 1 - obudowa komody

Gdy posiadamy już wszystkie składniki należy zacząć od konstrukcji obudowy szafki. Najpierw nawierćmy otwory pod wkręty i kołki (nie przewiercaj tego otworu na wylot). Połączmy boki szafki oraz półkę górną i dolną za pomocą kołków meblarskich, kleju i ewentualnie wkrętów do drewna. Pamiętajmy, by konfirmaty były krótsze niż grubość płyty. Boki szafki możemy ozdobić listwą wykończeniową. Zanim zabierzemy się za wnętrze możemy na spokojnie położyć pierwszą warstwę farby na powstałą obudowę.

Krok 2 - szkielet komody

Kiedy mamy gotowe już boki i spód, przyszedł czas na dodanie podpór poziomych - stworzenie tzw. szkieletu, przegród do podtrzymania szuflad. Zmierz przestrzeń, do której zmieści się szuflada, i zbuduj szuflady tak, aby pasowały. Pamiętaj o zachowaniu kilku mm odstępu po lewej i po prawej stronie. Przegrody montujemy na wkręty od góry i dołu. W wnętrzu powstałych kieszeni mocujemy prowadnice na nasze szuflady.

Krok 3 - szuflady komody

Zaczynamy budowę szuflad. Wycięte wcześniej odcinki oraz fronty połącz ze sobą klejem. Dla wzmocnienia konstrukcji możesz wkleić małe kawałki kantówki 2cm x 2cm w każdym z miejsc gdzie łączą się odcinki. Do boków przykręcamy rolki.

Krok 4 - czas na malowanie

Kolejnym etapem jest pomalowanie nóg oraz szuflad. Możemy też nałożyć drugą warstwę farby na obudowę (jeśli oczywiście pierwsza warstwa jest już sucha). Gdy nogi wyschną przyklejmy je klejem do spodu szafki i przykręćmy wkrętami do dolnej półki obudowy.

Krok 5 - blat komody

Zadbajmy o odpowiednie wykończenie drewnianego blatu komody - można pokryć go bejcą uwydatniającą rysunek słojów, następnie przyklejmy klejem do górnej półki obudowy i ściśnijmy zaciskami stolarskimi.

Krok 6 - ostatni gwóźdź

Po skręceniu blatu pozostał jeszcze montaż tyłu szafki. Możemy użyć do tego cienkich desek tzw. plecówkę, wystarczy przybić ją gwoździami do konstrukcji. Jeżeli natomiast używamy płyty, należy wykonać kilka otworów i wprowadzić w nie wkręty (najlepiej z góry, dołu i boków).

Krok 7 - lakierowanie komody

Na koniec wystarczy tylko całość zabezpieczyć lakierem wodnym i przymocować gałki. Warto też zamaskować wkręty zaślepkami.

Jak zrobić szafkę z duszą?

Mam nadzieję, że nasza instrukcja okaże się być przydatna i spróbujecie swoich sił. Własnoręcznie zrobione meble nie wychodzą z mody. Szafka DIY to niepowtarzalny elementy wyposażenia domu, idealnie spełniający wszystkie Twoje potrzeby. Zbudowanie prostej komody młodzieżowejkomody do sypialni lub komody do przedpokoju  to dopiero początek. Możemy naddać jej określony styl. Nasza szafka nie musi być nudna. Wszystko zależy od pozostałego wyposażenia naszego salony czy odgórnej wizji artystycznej. Dobrym sposobem na zmianę posiadanej już przez nas komody są doklejane aplikacje, ażurowe panele lub lustrzane naklejki. To świetny sposób na uzyskanie w swoim wnętrzu modnego stylu vintage, glamour, hampton czy new york.