Jak zrobić szafę?

Jak zrobić szafę?

Samodzielnie zaprojektowana i wykonana szafa będzie nie tylko dopasowana do naszych potrzeb, ale też znacznie tańsza. A co najważniejsze zrobienie szafy nie jest takie trudne. Trzeba się jednak do tego dobrze przygotować. Podpowiadamy, jak zrobić szafę z drzwiami przesuwnymi oraz uchylnymi.

Budowa szafy w kilku krokach

Jak zrobić szafę? Podstawa to dobry plan. Najpierw musisz ustalić, gdzie będzie ona stała i co w niej będzie przechowywane, czy będzie to szafa wnękowa czy wolno stojąca oraz jak będą otwierane drzwi. To ułatwi aranżację pomieszczenia i optymalne dopasowanie szafy i innych mebli do naszych potrzeb.

Krok 1 - wyznaczamy wymiary

Wyznacz szerokość, wysokość i głębokość szafy. Pierwszy wymiar, czyli szerokość szafy, zależy od tego, ile mamy dostępnej przestrzeni we wnętrzu, a w przypadku szafy wnękowej - jest to odległość pomiędzy ścianami bocznymi. Kolejny wymiar - wysokość. W sypialni, większym przedpokoju oraz garderobie najczęściej robi się szafę do sufitu. Dzięki temu maksymalnie zagospodarowujemy przeznaczone miejsce na szafę i ma ona dużą pojemność. I ostatni parametr - głębokość. Standardowe szafy - w tym szafy do salonuszafy młodzieżowe - mają głębokość około 60 cm. Natomiast szafy do sypialni i szafy do przedpokoju mogą być głębsze (90 cm) pod warunkiem, że mamyw tych pomieszczeniach wystarczająco dużo miejsca i planujemy w tego typu szafach przechowywać na przykład zimowe płaszcze i kurtki, sprzęt sportowy lub turystyczny.

Po określeniu wymiarów szafy sprawdź za pomocą poziomnicy czy podłoga jest w poziomie. Jeśli będzie nierówna, a różnica wysokości  na całej szerokości szafy wynosi więcej niż jeden centymetr, szafę należy ustawić na regulowanych nóżkach.

Krok 2  - projekt

Jak zrobić szafę przesuwną, a jak mebel z drzwiami uchylnymi? Zrób rysunek szafy i nanieś poszczególne jej elementy - półki, szuflady, koszyki, drążki. Projektując wnętrze szafy, dopasuj ją do swoich potrzeb. Najlepiej już na tym etapie przewidzieć, jakie będzie docelowe przeznaczenie poszczególnych półek. Jeśli będą na nich ułożone ciężkie rzeczy, trzeba je wzmocnić na przykład za pomocą kątowników. Oprócz półek uwzględnij szuflady z pełnym wysuwem, dzięki którym łatwo sięgniesz po umieszczone w nich rzeczy. Poza tym pamiętaj o tym, że na drążek z wieszakami na bluzki, żakiety, koszule i marynarki potrzeba około 100 cm wysokości; natomiast na płaszcze i długie sukienki – około 150 cm. Zawieszone na takiej wysokości ubrania nie będą się gniotły.  Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać przestrzeń mebla zaplanuj pantograf - opuszczany drążek z uchwytem, na którym wiesza się wysoko rzeczy sezonowe lub rzadko używane.

Ponadto, jeśli szafa będzie miała drzwi przesuwne, to zaprojektuj szerokość skrzydeł tak, abyś mógł się wygodnie dostać do każdej części szafy (czy to z jej lewej czy z prawej strony). Pamiętaj także o pozostawieniu odpowiedniego miejsca na prowadnice - na ich zamontowanie potrzeba około 10 cm w zależności od grubości skrzydeł.

Krok 3 - wybór korpusu i frontów

Korpusy szaf najczęściej robi się z okleinowanej płyty wiórowej, która dostępna jest w wielu kolorach. Skrzydła podobnie, jak korpusy, także mogą być z niej wykonane. Zwykle są wykończone okleiną naturalną (fornirem), lakierem lub powłoką akrylową. Fronty robi się również z płyt HDF, paneli dekoracyjnych i bezpiecznego szkła. Zatem tworząc projekt szafy masz do wyboru wiele rozwiązań, aby jej wygląd jak najlepiej pasował do pozostałych mebli w pomieszczeniu.

Krok 4 - montaż szafy

Jak zrobić szafę przesuwną wnękową? Zanim zaczniesz montować szafę, sprawdź za pomocą poziomicy, czy ściany wnęki są proste. Przy dużych nierównościach najlepiej dostaw dodatkową pionową ściankę z płyty meblowej. Płytę zamocuj do tylnej ściany wnęki oraz do podłogi i sufitu. Zrób to za pomocą metalowych kątowników i kołków rozporowych (przy podłodze z drewna zastosuj wkręty do drewna). W zależności od tego, jak zaprojektowałeś szafę i jaka jest szerokość półek, ustaw i zamontuj ściankę z płyty meblowej, która będzie stanowiła pionową przegrodę wewnątrz szafy. Jeśli masz szeroką szafę czeka Cię montaż kolejnej pionowej przegrody. Potem przechodzimy do montażu takich elementów jak półki i szuflady. Półki można mocować za pomocą kątowników (metalowych bądź plastikowych) lub kołków wkładanych w wywiercone wcześniej otwory w ściankach pionowych. Pierwsza opcja wzmacnia konstrukcję szafy i stabilizuje przegrodę pionową. Użyte w drugim rozwiązaniu kołki mogą być drewniane lub metalowe. Następnie na ściankach bocznych wnętrza szafy, przykręć prowadnice i zamontuj szuflady. Potem zamocuj do ścianek bocznych uchwyty do podparcia metalowego drążka na wieszaki.

Jak zrobić szafę wolno stojącą? Montaż szafy wolno stojącej tym różni się od wnękowej, że musisz dodatkowo zrobić jej górę i spód z płyty meblowej. Aby połączyć te elementy ze ściankami bocznymi do wyboru masz kołki drewniane lub złącza meblowe mimośrodowe.

Krok 5 - montaż drzwi przesuwnych

W szafie przesuwnej są minimum dwa skrzydła, aby mieć swobodny dostęp do wnętrza mebla. Każda z prowadnic musi zatem składać się z dwóch szyn jezdnych. Jeśli podłoga jest dobrze wypoziomowana, możesz prowadnice przymocować bezpośrednio do niej (gdy konieczne będzie zniwelowanie nierówności zastosuj listwę przypodłogową). Niektóre systemy wymagają prowadnicy górnej. Jej oś musi znajdować się dokładnie nad prowadnicą dolną (w przeciwnym razie skrzydła będą pochylone lub nie da się ich przesuwać). Potem montujesz kółka (rolki) jezdne na rogach skrzydeł. Tak przygotowane skrzydło umieszczasz na szynie jezdnej i sprawdzasz, czy porusza się ono równo i bez oporów. W razie potrzeby regulujesz położenie kółek na skrzydle.

Krok 6 - montaż drzwi uchylnych

Aby w szafie zamontować drzwi uchylne potrzebujesz odpowiednich zawiasów meblowych. Warto kupić takie, które pozwalają na korektę położenia skrzydła. Przykręcasz górny  i dolny zawias do skrzydła. Przystawiasz drzwi do ścianki szafy, gdzie mają być zamontowane i przykręcasz oba zawiasy. Tak samo postępujesz z drugiej strony. Na koniec sprawdzasz, czy drzwi się dobrze zamykają, a w razie potrzeby regulujesz położenie zawiasów na drzwiach.

Szafa DIY - podsumowanie

Własnoręcznie wykonana szafa wymaga bardzo dokładnego wymierzenia jej poszczególnych elementów, z uwzględnieniem nierówności podłogi oraz ewentualnie sufitu – zwłaszcza jeśli planujemy model z drzwiami przesuwnymi na pełną wysokość pomieszczenia. Znacznie ułatwi to późniejszy montaż oraz zapewni wygodne użytkowanie szafy. Jeżeli nie masz w tej materii żadnego doświadczenia, zobacz internetowe tutoriale, jest ich wiele. Dzięki temu z pewnością poradzisz sobie z samodzielnym zrobieniem szafy.