Jaka szafa do sypialni: małej i dużej? Inspiracje

Jaka szafa do sypialni: małej i dużej? Inspiracje

Sypialnia to przede wszystkim miejsce relaksu i wypoczynku, ale często również przestrzeń do przechowywania. W blokach metraż rzadko pozwala nam na posiadanie garderoby, nie każdy również może sobie pozwolić na wstawienie szafy do przedpokoju. W takiej sytuacji pozostaje nam trzymanie ubrań i innych tekstyliów w sypialni. O ile dobór ładnych i wygodnych w użytkowaniu mebli do dużego pomieszczenia nie powinien stanowić problemu, o tyle funkcjonalne urządzenie niewielkich pokoi to zwykle spore wyzwanie. Na szczęście nie możemy narzekać na brak wyboru. Jeśli jednak nie znajdziesz w sklepie modelu spełniającego Twoje wymagania, możesz skorzystać z opcji personalizacji.

Szafa do sypialni: szeroki wachlarz możliwości

Biorąc pod uwagę zaskakujący swoją różnorodnością asortyment szaf dostępnych na rynku, możemy urządzić nasze wnętrze w dowolnie wybranym stylu. To do nas należy decyzja, jak ma wyglądać wymarzona sypialnia i jakie meble do przechowywania w niej umieścimy. Do wyboru są szafy gotowe, modułowe oraz robione pod wymiar – szczególnie polecane do niewielkich bądź trudno ustawnych pomieszczeń. Pamiętajmy, że mogą one stanowić jedynie dyskretne dopełnienie przestrzeni sypialnej lub już od progu przyciągać uwagę swoim unikalnym wyglądem. Zupełnie inaczej na zewnątrz oraz w środku będą też wyglądały na przykład szafy młodzieżowe oraz przeznaczone do pokoi dziecięcych.

Jaka szafę do sypialni wybrać?

Taki wybór zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji oraz tego, czy masz już jakieś inspiracje. W pierwszej kolejności zastanówmy się, ile osób będzie z niej korzystać i wybierzmy odpowiedni rozmiar. Niewątpliwą przewagą szafy nad komodą jest jej wysokość (zwykle 210 cm), niemal podwajająca ilości miejsca do zagospodarowania. Jeśli chodzi o szerokość, ogranicza nas tylko dostępna przestrzeń. Zastanówmy się, co chcemy przechowywać w sypialni i jaka powierzchnia nam to umożliwi. Im więcej elementów garderoby i rzeczy pochowamy, tym łatwiej będzie nam utrzymać porządek i krócej potrwa sprzątanie. Pamiętajmy przy tym o podstawowej zasadzie: w pokoju o kształcie innym niż kwadratowy duża szafa powinna przylegać do krótszej ściany, co poprawia proporcje pomieszczenia.

Teraz zastanówmy się nad wnętrzem, jakie powinna mieć szafa w sypialni, aby spełnić nasze oczekiwania. Zwykle w większości składa się ona z półek, które zapełniamy poskładanymi ubraniami. Co ważne, półki powinny być oddalone od siebie o minimum 30 cm, żebyśmy mogli łatwo sięgnąć po odzież znajdującą z tyłu. Na wiszące sukienki, koszule i garnitury należy przeznaczyć przestrzeń o wysokości nie mniejszej niż 150 cm (na metr drążka standardowo przypada około 10 wieszaków). Zamiast jednego relingu możemy też zrobić dwa krótsze, ale upewnijmy się, że ubrania nie będą dotykały podłogi. Kolejnym nieodłącznym elementem szafy do sypialni są szuflady, w których znajdziesz zwykle bieliznę, paski oraz inne akcesoria. Na samej górze warto zamontować jedną długą półkę, do której będziemy sięgać jedynie od czasu do czasu. Taka przestrzeń z pewnością przyda się do trzymania sezonowych ubrań oraz walizek.

Kiedy już przeanalizujesz potrzeby swoje oraz innych domowników, pora wybrać się na zakupy w poszukiwaniu szafy wpisującej się w Twoje poczucie estetyki i pomysł na aranżację wnętrza.

Szafa do sypialni w stylu minimalistycznym

Obecnie bardzo modne są minimalistyczne sypialnie, które pozwalają nam się odprężyć i wyciszyć po ciężkim dniu. Dominują w nich odcienie bieli, beżu i szarości, a centralny punkt stanowi łóżko. Tego typu sypialnie pozbawione są różnych rozpraszających uwagę dekoracji, a meble stylistycznie wtapiają się w otoczenie. Idealna do takiego wnętrza jest szafa wnękowa, niemal zlewająca się ze ścianami. Taki mebel doskonale wpisuje się w dyskretną elegancję minimalistycznej sypialni, pod warunkiem, że ma jednolite fronty, pozbawione uchwytów i ram. Całość tworzy harmonijną, nieco ascetyczną kompozycję, zapewniając doskonałe warunki do relaksu. Jeśli marzysz o takiej sypialni i zastanawiasz się, gdzie znajdziesz inspiracje, możesz na przykład zasięgnąć porady u dekoratora wnętrz.

Szafa na wymiar w sam raz do małej sypialni

A co jeśli nasza sypialnia jest niewielka, a musimy pomieścić w niej ubrania i inne tekstylia? Można oczywiście szukać gotowej szafy, jednak bardzo trudno będzie nam znaleźć ją w takim rozmiarze i układzie, aby nie marnować cennej przestrzeni. Sytuacja komplikuje się w przypadku miejsca do spania znajdującego się na poddaszu, a więc ze skośnymi ścianami, znacznie ograniczającymi możliwości aranżacyjne. W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem jest zakup mebli skrojonych na miarę naszych potrzeb.

Decydując się na szafę personalizowaną, możemy zaprojektować ją przy pomocy fachowca niemal od podstaw. Samodzielnie wybieramy nie tylko wymiary i kształt mebla, ale także tworzywo, kolorystykę frontów, sposób otwierania oraz elementy wykończeniowe, takie jak gałki. To od nas zależy również wygląd wnętrza szafy do sypialni, dlatego warto zastanowić się na przykład, czy wolimy więcej półek czy szuflad oraz ile przestrzeni chcemy przeznaczyć na ubrania wiszące. Pamiętajmy, że w małych wnętrzach zdecydowanie najlepiej sprawdzą się przesuwane drzwi szafy, ponieważ nawet jeśli znajdują się bardzo blisko łóżka, nie ma problemu z ich otwieraniem.

Myśląc nad projektem nowej szafy do sypialni kierujmy się funkcjonalnością, ale nie zapominajmy, że nie wyklucza ona estetycznego wyglądu. Każdy mebel może być zarówno praktycznym miejscem do przechowywania, jak i designerską ozdobą, dzięki której sypialnia zyska rys oryginalności.

Kolor i materiał, czyli jaką szafę wybrać do małej sypialni

Najlepiej taką, która nie rzuca się w oczy. Dlaczego? O ile duże pomieszczenia dają nam spore pole do popisu, te mniejsze rządzą się swoimi prawami. Szafy o wyrazistej kolorystyce lub wykonane z niestandardowych materiałów mogą przytłoczyć małą sypialnię i optycznie ją pomniejszyć. Dlatego najlepiej wybierać meble stonowane, w pastelowych barwach lub z jasnego drewna. Świetnie sprawdzi się elegancka i ponadczasowa biel, dodająca wnętrzu przestronności oraz lekkości. Nie bez powodu znacznie większa będzie wydawać się sypialnia urządzona w stylu skandynawskim niż ta zdominowana przez styl glamour. Możemy natomiast ożywić naszą przestrzeń sypialną mocnymi akcentami dekoracyjnymi, bawiąc się przy tym kształtami, kolorami i fakturami tekstyliów. Uważajmy jednak, żeby zachować umiar – w przeciwnym razie możemy stworzyć wrażenie bałaganu.

Sprytnym rozwiązaniem w małej sypialni jest także zamontowanie szklanych drzwi do szafy, doświetlających wnętrze poprzez odbijanie promieni słonecznych. Lustrzane odbicie to najprostszy sposób na „oszukanie” wzroku i dodanie pomieszczeniu co najmniej kilku metrów kwadratowych.