Jaka wanna do łazienki w bloku będzie najlepsza?

Jaka wanna do łazienki w bloku będzie najlepsza?

Małe łazienki w blokach to miejsca, w których ze szczególną uwagą trzeba podejść do projektowania przestrzeni. Każdy element musi być dołożony do wnętrza po uprzednim przemyśleniu sprawy, inaczej w łazience szybko zrobi się nieprzyjemnie ciasno i wnętrze stanie się niepraktyczne.

Czy zatem do takiej przestrzeni można wprowadzić wannę? Tak, jednak trzeba podejść do tego z rozwagą, wybierając odpowiednie modele tych produktów. Zobacz, co sprawdzi się w niewielkiej łazience.

Wanna w małej łazience — czy to w ogóle możliwe?

Oszczędność miejsca jest ważna w mieszkaniach w bloku. Łazienki, które się tam znajdują, to zwykle bardzo małe pomieszczenia, a przecież muszą zmieścić się w nich najważniejsze elementy: miejsce do mycia (praktyczny prysznic lub wygodna wanna), toaleta, umywalka, a czasami również pralka oraz meble łazienkowe. Sprzętów i wyposażenia jest zatem dużo, sprytne aranżacje i nietypowe wykorzystanie przestrzeni będzie zatem jak najbardziej polecane.

Utarło się, że w małych łazienkach nie ma miejsca na wanny. Rynek wyszedł jednak naprzeciw projektantom i właścicielom łazienek w bloku, dzięki czemu nawet w niedużej łazience można umieścić teraz nawet wanny wolnostojące. Jakie modele będą najlepszym rozwiązaniem? Jak je ustawić, by odpowiednio wykorzystać miejsce i jak zaaranżować przestrzeń wokoło? Pytania mogą przyprawić o zawrót głowy, ale postaramy się odpowiedzieć na nie wszystkie.

Jaką wannę wybrać?

Małe wanny doskonale sprawdzą się w niewielkich łazienkach. Wanna może być niewielka, co nie oznacza, że nie będzie praktyczna. Mała wanna będzie miejscem nie tylko kąpieli dla zachowania higieny, ale również pozwoli na zrelaksowanie się po ciężkim dniu pracy. Na rynku dostępne są różnorodne małe wanny — zanim zdecydujesz się na konkretny model wanny, koniecznie sprawdź jej głębokość i zapoznaj się z co najmniej kilkoma ofertami.

Piękno wanny wolnostojącej w małej łazience

Wanna wolnostojąca to taki model wanny, który nie wymaga zabudowy przyściennej, ani żadnej dodatkowej osłony. Wannę wolnostojącą ustawisz praktycznie wszędzie i z każdej strony będzie ona prezentowała się ciekawie. Mała łazienka naprawdę może zyskać na montażu takiego produktu — wanny wolnostojące bez zabudowy będą wydawały się lekkie i optycznie będą zajmowały mniej miejsca, zatem w przestrzeni małej łazienki sprawdzą się znakomicie.

Z uwagi na szeroki wybór wanien wolnostojących można wybrać odpowiedni rozmiar produktu. W przypadku niewielkich łazienek doskonale sprawdzą się mniejsze wanny wolnostojące. Wanna wolnostojąca wymagać będzie odpowiednich baterii, dlatego przy zakupie wanny wolnostojącej zadbaj o dobranie praktycznej armatury do niej.

Aranżacja z wanną wolnostojącą we wnętrzach małej łazienki

Przy wannach wolnostojących dobrze jest w przypadku małych łazienek postawić na półki wiszące, które zamontować można na ścianie nad wanną. Łazienka zyska na dodatkowej przestrzeni do przechowywania kosmetyków lub ręczników, a ściana nie będzie pusta i nudna.

Wanny prostokątne, czy wanny narożne do małej łazienki?

Popularnym wyborem w kwestii wanien w małych łazienkach są oczywiście tradycyjne wanny prostokątne. Wanna prostokątna w małej łazience może zająć nieco więcej miejsca niż wanna wolnostojąca, ale zabudowa pomoże utrzymać schludność i wrażenie minimalizmu. Duży wybór wymiarów wanny pozwoli dobrać odpowiednie produkty do praktycznie każdej łazienki.

W małej łazience lepiej zdecydować się na wanny w kształcie prostokąta niż na duże wanny narożne. W rogu łazienki co prawda jest więcej miejsca, ale wanna narożna to zazwyczaj duży model, który w małej łazience będzie zajmował zbyt dużo przestrzeni. Mała łazienka z wanną powinna być ostrożnie i z rozwagą projektowana. Dobrze, jeśli zdecydujesz się na modele krótkie wanien. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się komfortem kąpieli, a jednocześnie dobrze wykorzystasz dostępną przestrzeń.

Prostokątne modele wanien a aranżacja

Podobnie jak w przypadku wolnostojącej wanny, tak i przy modelach zabudowanych warto na ścianach zamontować półki. Ich funkcjonalność jest naprawdę duża, zapewnią one również komfort podczas kąpieli, gdyż znajdujące się tam przedmioty będą w czasie kąpania się w zasięgu ręki.

Mieszkanie w bloku - aranżacja łazienek

Wanna z prysznicem — ciekawe i praktyczne połączenie

Zarówno w przypadku wanny wolnostojącej, jak i wanny z zabudową możliwe jest w czasie aranżacji wnętrz łazienkowych zaprojektowanie przestrzeni tak, aby cieszyć się zarówno relaksującą kąpielą, jak i możliwością wzięcia szybkiego i orzeźwiającego prysznica. W przestrzeni Twojej łazienki zaprojektuj wannę z prysznicem.

Wanny czy prysznice? A jak zaaranżować obie opcje na raz?

Wystarczy, że do wanny dołożysz odpowiednią armaturę prysznicową — baterię prysznicową lub panel natryskowy. Strefę mokrą można oddzielić łatwo od pozostałej części łazienki z pomocą ścianek prysznicowych lub zasłonek prysznicowych. To zapobiegnie też nadmiernemu rozchlapywaniu się wody podczas kąpieli.

Bateria prysznicowa przy wannach — funkcjonalna łazienka dla każdego

Baterię prysznicową możesz zamontować przy wannie wolnostojącej lub wannie z zabudową — w obu przypadkach na pewno doskonale spełni swoją funkcję i pozwoli sprytnie zagospodarować przestrzeń. Takie rozwiązanie jest też idealne wtedy, gdy domownicy mają różne preferencje; jeśli część mieszkańców woli kąpiele, a część prysznic, tak zaprojektowana łazienka z wanną z prysznicem spełni oczekiwania wszystkich.

Sprytne rozwiązania na niewielkim metrażu

Małe wanny w małej łazience będą w stanie rozwiązać wiele problemów, ale warto pamiętać, czy liczą się przede wszystkim sprytne i praktyczne rozwiązania nie tylko w przypadku samych wanien, ale również pozostałych elementów pomieszczenia. Dzięki dobrej organizacji przestrzeni będziesz mógł naprawdę praktycznie wyposażyć małą łazienkę.

Meble łazienkowe do niedużego mieszkania

W przypadku małych łazienek dobrze jest postawić na półki i regały wiszące. Dzięki nim zaoszczędzić można nieco miejsca, wykorzystując ściany, zamiast podłóg. Dobrym rozwiązaniem będzie też zamontowanie okazałego lustra, które optycznie będzie w stanie powiększyć przestrzeń. Oprócz luster ważne będzie też dobre oświetlenie. Ciemne pomieszczenie wydawać się może o wiele ciaśniejsze, dużo światła powiększa łazienki podobnie zresztą, jak jasne lub białe kolory wykończenia ścian i podłóg oraz mebli.

Dobrze jest też postawić na wiszący model umywalki. Korzysta się z niego bardzo wygodnie, a dodatkowo wprowadza on do wnętrza uczucie lekkości.