Kuchnia dla singla – jak urządzić kuchnię w kawalerce?

Kuchnia dla singla – jak urządzić kuchnię w kawalerce?

Pomysłowe i dogodne urządzenie mieszkania nie jest łatwe. A kiedy zmniejszymy powierzchnię do wymiarów kawalerki – staje się to karkołomnym zadaniem… ale nie niemożliwym. Jak wyposażyć tak niewielką przestrzeń, żeby jej nie zagracić, a jednocześnie nie zapomnieć o czymś ważnym?

Na te pytania trzeba znaleźć odpowiedź, ale i tak najwięcej uwagi należy poświęcić kuchni. Aby można było cieszyć się gotowaniem, musimy ją funkcjonalnie urządzić. Jak to zrobić gdy nie mamy dużo miejsca?

Po pierwsze: bądź praktyczny

Kuchnia w kawalerce to zwykle aneks połączony z resztą mieszkania. Nie warto jej wydzielać, bo zamkniemy przestrzeń i dodatkowo ją zmniejszymy. Doskonały efekt da wtopienie jej w tło za pomocą kolorów. Fronty szafek kuchennych i płytki kuchenne nad blatami w zbliżonym lub identycznym kolorze, a różniące się tylko np. połyskiem lub fakturą, optycznie ją powiększą. Podobnie jest z kolorami – jasne odcienie są naszym sprzymierzeńcem jeśli chcemy dodać wizualne metry. Na rynku są dostępne zestawy mebli kuchennych, które mają tzw. cichy domyk i nie posiadają uchwytów – to rozwiązanie wymarzone dla nas. Jednolita powierzchnia wydaje się większa, a nam o to chodzi.

Po drugie: ukryj wszystko

Musimy ukryć wszystko co się da. Drobne przedmioty umieszczone na blatach dają wrażenie chaosu i nieporządku. Każdy, kto wejdzie do tak małego mieszkania, zobaczy co dzieje się w kuchni. Pojemne szafki kuchenne są koniecznością. Nie rezygnujmy z górnej zabudowy, chociaż to ostatnio bardzo modne.

Sprawdź nasze szafki kuchenne wiszące oraz szafki kuchenne stojące.

Po trzecie: świadomie wybieraj

Do tak małej kuchni, z której będzie korzystała na co dzień jedna lub dwie osoby nie wybierajmy dużych modeli AGD. Najmniejsza zmywarka, niewielka lodówka, ukryte za frontami szafek na pewno spokojnie wystarczą. Warto też zrezygnować z tradycyjnej kuchenki gazowej, a wybrać dwupalnikową płytę grzewczą, a nad nią obowiązkowo okap kuchenny. Unikniemy w ten sposób pary i zapachów kuchennych roznoszących się po całym pomieszczeniu, a dodatkowo takie rozwiązanie pomoże znacznie zaoszczędzić miejsce. Podobnie jak zlewozmywak kuchenny: mały, jednokomorowy w zupełności wystarczy. Ma to jeszcze jedną zaletę: nie potrzebujemy dużej szafki pod zlewozmywak, a zlew ukryjemy w blacie kuchennym.

Sprawdź nasze szafki pod zlew i blaty kuchenne.

Po czwarte: nie rezygnuj z wygody

Nawet w najmniejszym mieszkaniu powinien być zestaw stół i krzesła (stoły z krzesłami do kuchni). W kawalerce przyda się on jako dodatkowe miejsce do pracy (zastąpi biurko) albo blat kuchenny. Postawmy go pod ścianą – zajmie mniej miejsca i symbolicznie odgrodzimy część kuchenną od strefy wypoczynku. Jeżeli jeszcze ścianę, przy której stoi stół, okleimy tapetą 3D z przestrzennym wzorem, np. urokliwej rzymskiej uliczki lub z motywem lasu, to efekt może być naprawdę zaskakujący.

Nie musisz prosić o pomoc profesjonalnych projektantów. Gotowe rozwiązania znajdziesz w sklepach Abry! Zapraszamy!