Meble kuchenne do małej kuchni - jakie wybrać?

Meble kuchenne do małej kuchni - jakie wybrać?

Umeblowanie kuchni w taki sposób, by stała się maksymalnie funkcjonalna oraz estetyczna jest nie lada wyzwaniem. Wydawać by się mogło, że najwięcej problemów przysparzają w tym zakresie niewielkie kuchnie. Nic bardziej mylnego! Mała kuchnia nie musi ograniczać naszej wyobraźni. Można zaplanować w niej wyspę, w kształcie litery L lub jednorzędowy panel z szafkami i wstawić wiele mebli na wymiar. O jakich zasadach pamiętać, aranżując małą kuchnię w bloku? Jakie meble najlepiej sprawdzą się w mocno okrojonych wnętrzach? Podpowiadamy!

Mała kuchnia

Projekt kuchni, meble, które do niej zakupimy stanowi istotne wyzwanie dla każdego, kto urządza swój dom. Tym bardziej że kuchnia jest jedną z najważniejszych przestrzeni w domu. Służy nie tylko do przygotowywania posiłków, ale także wspólnego ich celebrowania. Kuchnia jest specyficznym pomieszczeniem, sercem domu, które wymaga wyjątkowego podejścia aranżacyjnego. Świadome spojrzenie na to jak ma wyglądać kuchnia ma wpływ na wygodę użytkowania takiego pomieszczenia bez względu na jego kształt oraz wielkość. Urządzając małe kuchnie kierujmy się prostą zasadą: mniej znaczy więcej.

Urządzanie małej kuchni: najważniejsze zasady

Bez względu na metraż każda kuchnia powinna być urządzona na podstawie zasady tzw. trójkąta roboczego. Wydzielmy więc trzy najważniejsze strefy:

  • przechowywania zapasów,
  • przygotowania produktów lub półproduktów do posiłków oraz zmywania,
  • gotowania.

Meble kuchenne w jednorzędowej zabudowie pozwalają maksymalnie zagospodarować pomieszczenie oraz zaoszczędzić miejsce, szczególnie jeśli twoja kuchnia jest długa i wąska. W takim przypadku meble kuchenne ustawiamy wzdłuż jednej ze ścian, a po drugiej stronie organizujemy miejsce do spożywania posiłków. Równie dobrym rozwiązaniem do małych kuchni jest zabudowa kuchenna w kształcie litery L - zyskujemy wolną ścianę, przy której możemy ustawić stolik z rozkładanym blatem. Zabudowa jednorzędowa wybierana jest często do aneksów kuchennych, dzięki niej płynnie przechodzi się w jadalnię lub salon.

Rozmieszczenie mebli i sprzętów w takim pomieszczeniu powinno być starannie przeanalizowane. Duże i ciężkie elementy wyposażenia - lodówka i szafy - umieśćmy na krótszej ścianie, za nią przeznaczmy miejsce dla blatu, ustawmy zlew, piekarnik i płytę grzewczą. Wstawiając szafki do narożnika warto wyposażyć je w półki obrotowe lub wysuwane kosze.

Aranżacja małej kuchni

Meble w małej kuchni - dobór kolorów

 Oprócz kwestii rozmieszczenia mebli, szafek i sprzętów, w małej kuchni bardzo ważna jest również zastosowana przez nas kolorystyka. Do pomieszczeń o niewielkim metrażu poleca się jasną paletę barw. Możemy zdecydować się na delikatne beże, szarości czy pastele. Popularna i niezwykle efektowna, szczególnie do niewielkich wnętrz, jest również biała zabudowa kuchenna. Dodatkowo montując jasne blaty kuchenne stwarzamy poczucie przestrzeni, zwłaszcza jeśli kolorystycznie dopasujemy do nich zlewozmywaki kuchennebaterie kuchenne czy okapy kuchenne.

Urządzając wnętrze i wybierając odpowiedni zestaw kuchenny mebli, warto zwrócić również uwagę na połysk frontów od szafek. Dzięki nim uzyskamy efekt głębi oraz jasności, szczególnie w kuchni bez okna, gdzie jedyną dostępną opcją jest sztuczne światło. W małych kuchniach można oczywiście użyć ciemnych kolorów, pamiętajmy jednak aby stanowiły raczej niewielkie akcenty i nie zdominowały całości. W kształtowaniu przestrzeni bardzo ważną rolę odgrywa również światło. Zrezygnujmy z wiszących lamp rzucających światło na sufit na rzecz punktowego oświetlenia diodami LED. Zadbajmy aby każda część kuchni była należycie oświetlona. Dobrze oświetlone kuchnie sprawiają wrażenie przestronniejszych.

Mała kuchnia w bloku

Mała kuchnia - zabudowa na wymiar

 W typowym bloku mieszkalnym zbudowanym z wielkiej płyty mała kuchnia może stanowić wąską i trudno ustawną przestrzeń lub stać się eleganckim i stylowym aneksem kuchennym w sąsiedztwie pokoju dziennego. W oparciu o wybrany przez nas wariant będziemy uzależniać wybór mebli. Mała kuchnia i jej umeblowanie to sztuka kompromisu. Decydując się na zabudowę kuchenną pod wymiar warto postawić na prostotę. Idealnym rozwiązaniem będą meble z dużą liczbą schowków, ale bez przesadnych dodatków czy o skomplikowanym wzornictwie frontów. Projektując małe kuchnie najważniejszą zasadą jest takie zorganizowanie przestrzeni aby poszczególne elementy wystroju nie kolidowały ze sobą oraz umożliwiały łatwy dostęp do każdego zakamarka. Najłatwiej osiągnąć to decydując się na meble tworzone na wymiar - dopasowane pod nasze indywidualne potrzeby i do konkretnej kuchni.

Sprawdzonym sposobem na optyczne powiększenie małej kuchni w bloku jest połączenie jej z salonem. Stworzenie aneksu kuchennego i wspólnej strefy dziennej sprawi, że całe mieszkanie wyglądać będzie znacznie przestronniej. Decydując się na takie rozwiązanie pamiętajmy o zachowaniu spójności podczas aranżacji wnętrza. W tym celu należy starannie skomponować ze sobą meble pokojowe i kuchenne. Warto mieć świadomość, że wyburzenie ścian to opcja, która może nie być dostępna w naszym mieszkaniu. Samodzielna ingerencja w konstrukcję ścian może mieć fatalne skutki, dlatego przed tak radykalnym działaniem powinniśmy koniecznie udać się do fachowcy.

wąska kuchnia w bloku

Meble do małej kuchni – polecane rozwiązania

Mała kuchnia i jej aranżacja wymaga dobrze przemyślanego planu zagospodarowania niewielkiej przestrzeni oraz uważnego wyboru mebli kuchennych. tak, aby nie tylko dobrze się prezentowało, ale było funkcjonalne. Kilka wymienionych poniżej zasad pomoże urządzić nam miejsce, w którym każdego dnia będziemy w komfortowych warunkach przygotowywać jedzenie oraz spożywać posiłki z domownikami.

W małej kuchni sprawdzą się zarówno nowoczesne, pozbawione uchwytów, gładkie fronty, jak również klasyczne szafki z ramkami oraz przeszkleniami. Ważne by meble nawiązywały do stylu pozostałych pomieszczeń w domu oraz były zgrane z wyposażeniem kuchni.

Doskonałym rozwiązaniem są mobilne meble, czyli takie, które możemy w dowolny sposób przestawiać czy przesuwać według potrzeby czy uznania. Mogą to być np. wózki kuchenne.

Małe kuchnie w blokach najczęściej są dosyć wąskie. Jeśli nie masz możliwości wstawienia do niej szerokiej szafki, warto wyposażyć się w mebel, w którym zamontujemy wysuwane, wąskie pudełka lub tzw. kosze cargo. Dodatkową metalową półkę możemy również przyczepić do górnej szafki np. z kubkami czy talerzami. Stoły kuchenne, zajmujące sporo miejsca można również zastąpić wersją składaną czy wysuwaną.

Wewnątrz szafek warto zamontować haczyki – np. w szafce pod zlewem, z powodzeniem powiesimy zmiotkę, rękawice lub inne akcesoria do sprzątania.

Oczywiście nie można przecenić roli klasycznych szuflad czy wysuwanych półek na prowadnicach, w których zmieścimy naprawdę sporo rzeczy czy przydatnych sprzętów. Szuflady tego typu wysuwają się zawsze do końca, więc ich zawartość jest dla nas łatwo dostępna. Doskonale nadają się do trzymania garnków, patelni czy pojemników na sypkie artykuły spożywcze.