Poradnik

Kuchenne dodatki w stylu prowansalskim
Kuchenne dodatki w stylu prowansalskim

Kuchnia prowansalska to wyjątkowe miejsce pełne ciepła, przytulności, funkcjonalności i wygody użytkowania. Z tego względu jest coraz popularniejsza, a aranżacje z nią związane — coraz częstsze nawet w Polsce. Styl prowansalskiej kuchni zachwyca swoimi wyjątkowymi kolorami oraz niewymuszoną, ale elegancką prostotą.

W projektowaniu takich przestrzeni ważne jest wykończenie, wyposażenie oraz dodatki. To właśnie te ostatnie nadają prowansalskiej kuchni odpowiedniego charakteru, dlatego w tym artykule skupimy się głównie na nich. Jakie dodatki wprowadzić do kuchni, by podkreślić dekoracyjny styl prowansalski? Czego unikać, a co musi się znaleźć w takiej przestrzeni? Jakie kolory wybrać, jakie wzory będą najlepsze? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Kuchenne dodatki

Co jest najważniejsze w stylu prowansalskim?

Styl prowansalski wywodzi się ze słonecznej Francji południowo-wschodniej, a dokładniej z jej historycznej krainy — Prowansji — od której styl wziął swoją nazwę. W stylu tym liczy się zatem ciepło, przytulność, ale i elegancka surowość oraz prostota.

W stylu prowansalskim królują jasne kolory. Wszechobecna jest biel, której nudę i monotonność przełamuje pastelowa zieleń lub delikatny, lawendowy fiolet. Nie brak też tutaj nawiązań do podmiejskich rezydencji, które swoje inspiracje często czerpały z wiejskiego wyposażenia. Zestawy mebli do kuchni często wykonane są z drewna, na szafkach stać będą zatem pojemniki z drewnianymi sztućcami, a na parapetach rosnąć będą zioła w kolorowych doniczkach.

W kuchni styl prowansalski wprowadza wyjątkową atmosferę ciepła i przytulności, dlatego jest tak chętnie wykorzystywany również w aranżacjach w Polsce. Elementy kuchni prowansalskiej są przy tym bardzo funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu, czym dodatkowo styl zyskał sobie wielu zwolenników.

Dodatki w stylu prowansalskim powinny podkreślać piękno całej aranżacji. Zobacz, jakie elementy będą najważniejsze.

Jakie dodatki wprowadzić do kuchni prowansalskiej?

Bez dekoracji styl prowansalski wydawałby się pusty i monotonny, zwłaszcza że meble kuchenne prowansalskie mają najczęściej biały kolor. Jasne odcienie warto zatem przełamać kolorami dodatków.

Dobrze sprawdzą się elementy wykonane z drewna naturalnego, w przypadku których widać dobrze kolor i wzór drewna. Mogą być to pojemniki na sztućce z samymi sztućcami drewnianymi, drewniane pojemniki i koszyki na owoce lub pieczywo oraz drewniane opakowania na artykuły żywnościowe. Ciepły kolor drewna naturalnego sprawia, że kuchnia staje się przytulniejsza i chętniej spędza się w niej czas.

Częstymi dodatkami, które występują w aranżacji kuchni prowansalskiej, są też tekstylia. Ściereczki są kolorowe i często mają narysowane lub wyszyte motywy roślinne. Pięknym elementem, który podkreśla styl prowansalski, będą również obrusy z motywem lawendy. Dobrze jest postawić na bawełnę naturalną lub lniane ściereczki.

W stylu prowansalskim świetnie sprawdzą się też zioła posadzone w doniczkach, które ustawia się na parapecie lub kuchennych szafkach. Od takiej dekoracji styl prowansalski nabiera odpowiedniego charakteru. Dobrze wybrać zioła silnie pachnące, takie jak mięta i lawenda, aby kuchnia wypełniona zawsze była pięknymi zapachami.

W stylu prowansalskim dodatki grają wyjątkową rolę. Stoją na szafkach, parapetach, ozdabiają krzesła i stoły. Mogą też dekorować ściany kuchni prowansalskiej — tam dodatki występują często w formie sielskich obrazów lub grafik z motywem lawendy albo owoców.

Dodatki w stylu prowansalskim

Jakimi kolorami posługuje się prowansalska aranżacja kuchni?

Kuchnia prowansalska to miejsce, gdzie króluje biel. Sam biały kolor zdecydowanie byłby nudny, dlatego do aranżacji wprowadza się też inne barwy. Szczególnie popularne jest używanie pastelowej zieleni i lawendowych odcieni fioletu.

Dekoracją prowansalskiej kuchni mogą zatem stać się dodatki w tych odcieniach. W kuchni prowansalskiej sprawdzą się zwłaszcza tekstylia w tych odcieniach, ale kolory mogą pojawić się też w przypadku doniczek ozdobnych, osłonek lub kolorowych pojemników na sypkie produkty i artykuły żywnościowe.

Styl prowansalski preferuje pastelowe odcienie i biel, ale dla tych, którzy posiadają przestronne kuchnie i oczekują innowacyjności, polecamy oliwkową zieleń oraz ciemny fiolet. Z tymi kolorami dekoracją kuchni prowansalskiej mogą stać się nawet bardzo drobne przedmioty, które swoją intensywną barwą wyróżnią się na tle różnych odcieni bieli.

Dodatki — estetyka czy funkcjonalność?

Różne elementy stylu prowansalskiego wprowadzają funkcjonalność i wygodę użytkowania do kuchni. W stylu prowansalskim sprawdzi się zatem to, co ładne, ale i praktyczne. Cechy stylu prowansalskiego wymuszają bowiem funkcjonalność.

Jeśli zatem chcesz urządzić kuchnię prowansalską, postaw na takie dodatki, które spełniają jeszcze dodatkowe funkcje. Ściereczki przydadzą się w każdej kuchni, a zioła w doniczkach użyjesz do przyrządzania smakowitych potraw. Kolorowe lub drewniane pojemniki to dobry sposób na sprytną organizację przestrzeni, a drewniane sztućce zawsze sprawdzą się jako pomoc w czasie gotowania.

Nie oznacza to jednak, że klasyczna kuchnia prowansalska musi być pozbawiona elementów, które są czysto dekoracyjne. Do takich dekoracji należą obrazy lub ozdobne talerze, które również nadają kuchni prowansalskiej odpowiedniego charakteru.

Dodatki estetyka czy funkcjonalność

Ile dodatków umieścić w małej kuchni prowansalskiej?

Kuchnia prowansalska to miejsce przytulne, ale również oszczędne. Dodatki w klasycznym stylu prowansalskim nie pojawiają się zatem w dużej ilości, są raczej przyjemnymi akcentami, a nie główną myślą aranżacyjną. W prowansalskim stylu sprawdzi się elegancka surowość i atrakcyjny funkcjonalizm.

Prowansalskie meble kuchenne, zwłaszcza te wykonywane z drewna naturalnego, mogą być w takich kuchniach ozdobą samą w sobie. Gdy meble są ryflowane lub fornirowane, dodatków powinno być mniej, gdyż szafki będą bardziej dekoracyjne i nie warto ich piękna przysłaniać dodatkami.

Prowansalska kuchnia przywodzi na myśl ciepłe, francuskie wzgórza. W przypadku kuchni prowansalskiej zachwyca zarówno estetyka, jak i prostota, a odpowiednio dobrane dodatki na pewno pomocą w stworzeniu wyjątkowego pomieszczenia.

Zobacz więcej