Tapicerowanie łóżka. DIY - Zrób to sam.

Tapicerowanie łóżka. DIY - Zrób to sam.

Sypialnia to serce domu, oaza spokoju i relaksu. Miejsce w którym w przyjemnej atmosferze odpoczywasz i nabierasz sił do codziennych wyzwań, jakie stawia przed Tobą życie. Sypialnia to również wygodne, eleganckie łóżko, które jest gwarancją komfortowego odpoczynku. Nie od dziś wiadomo, że jakość snu ma ogromny wpływ na nasze życie i zdrowie. Dlatego tak ważne jest odpowiednie urządzenie i zaaranżowanie sypialnej przestrzeni. W tym wnętrzu wszystko ma znaczenie.

Wygodne i funkcjonalne meble do sypialni, wyjątkowo wygodne łóżko tapicerowane, idealnie dobrany materac, eleganckie i przytulne poduszki ikołdry, koce i narzuty, ale także klimatyczne oświetlenie i miękkie dywany. Każdy z tych elementów tworzy w całości klimat sypialni - pokoju, który jest Twoją prywatną wyspą chilloutu.

Tapicerowane łóżko - pomysł na elegancką sypialnię.

Łóżko tapicerowane do sypialni

Jednym z absolutnych hitów aranżacyjnych ostatnich lat są tapicerowane, pikowane i elegancko zdobione łóżka. Na czym polega ich fenomen? Dlaczego cieszą się tak wielką popularnością? Wydawać by się mogło, że wszystko, to zasługa elegancji i przytulności, które w sobie łączą. Tapicerowany i dodatkowo pikowany zagłówek, potrafi odmienić każde wnętrze i sprawić, że z nudnej nijakiej przestrzeni, staje się królestwem luksusu i nowoczesnego designu. Coraz częściej w internecie pojawiają się instrukcje i porady, jak samodzielnie odświeżyć sypialniane łóżka. Jednym z najczęściej powtarzających się sposobów jest właśnie tapicerowanie.

Coraz częściej zwykli ludzie w zaciszu swojego domu zgłębiają tajniki trudnej sztuki tapicerowania, chcą odnowić stare, wysłużone sofy, kanapy, narożniki, fotele i krzesła. I tym samym sprawić by te antyki odzyskały dawną świetność i ekskluzywny charakter. Jest wśród nas duża grupa ludzi, którzy cenią ideę recyklingu, a tapicerowanie jest dla nich czymś więcej niż próbą zdolności manualnych - to przejaw bycia eko i miłości do natury. Bez względu na przesłanki, odnawianie staroci przez tapicerowanie jest godne uwagi i uznania.

Skoro tapicerowanie, to tak szeroko rozwinięty trend, może warto rozważyć samodzielne wykonanie ozdobnych tapicerowanych elementów sypialnego łóżka. Masz ochotę spróbować? Doskonale, mamy dla Ciebie krótki poradnik, który przeprowadzi Cię krok po kroku, przez kolejne etapy renowacji mebla.

Tapicerowanie, to wyjątkowa umiejętność, polegająca nie tylko na wyściełaniu łóżka właściwie dobranym materiałem, ale również na nadawaniu mu stylu i połączeniu elementów wnętrza w jedną spójną całość. Dlatego osiągnięcie ostatecznego sukcesu uzależnione jest od tego, czy wnikliwie przeanalizujesz własne potrzeby i konieczność zmian w sypialni. Przed przystąpieniem do pracy warto zadać sobie pytanie: czy tapicerka ma odmienić całe wnętrze czy ma być jedynie elementem drobnej metamorfozy łóżka.

Łóżko tapicerowane - jak obić stelaż?

Odnawiamy łóżko- krótki poradnik

Każdy tapicerowany mebel w tym łóżka młodzieżowe, po pewnym czasie użytkowania, płowieje i wyciera się. Naturalna kolej rzeczy sprawia, że trzeba go odnowić i odświeżyć. Jak to zrobić?

Zacznij od przygotowania narzędzi i materiałów, które będą Ci potrzebne podczas pracy.

Przygotuj:

  • taker;
  • rozszywacz tapicerski;
  • odpowiedni kawałek tkaniny, przygotowany na wymiar mebla;
  • ostre nożyczki;
  • ozdobne guziki, pompony i frędzle;
  • igła i nici tapicerskie.

Krok 1. Przygotuj miejsce pracy

Zorganizuj sobie odpowiednie stanowisko pracy. Takie w którym będziesz mógł swobodnie wykonać wszystkie prace związane z odświeżeniem wyglądu łóżka. Pomyśl o odpowiednim oświetleniu i dostępnie do wszystkich narzędzi. Staranne przygotowanie miejsca tapicerowania spowoduje, że nasza praca będzie czystą przyjemnością. Proces tapicerowania uzależniony jest od tego, czy masz do obróbki zupełnie nowy mebel, czy jest to antyk.

Krok 2. Usuwamy stary materiał

Przy pomocy rozszywacza, powoli i ostrożnie usuń stare zszywki, mocujące materiał do ramy łóżka. Kiedy skończysz, zdejmij materiał otulający łóżko tapicerowane. Nie wyrzucaj go pod żadnym pozorem. Posłuży Ci jako szablon do odpowiedniego przycięcia nowego materiału. Jeśli łóżko składa się z kilku elementów, z każdym postępuj według tego samego wzoru.

Krok 3. Wymieniamy gąbkę lub piankę

Po usunięciu starej tapicerki warto sprawdzić w jakim stanie jest gąbka lub pianka, znajdująca się pod nim. Może się okazać, że podobnie jak sam materiał, tak i gąbka z upływem czasu uległa tak daleko posuniętemu odkształceniu lub zniszczeniu, że nie nadaj się do dalszego użytkowania. W tej sytuacji konieczna będzie jej wymiana. Jeśli zdecydujesz się wymienić również gąbkę, zachowaj się tak samo jak podczas usuwania materiału. Ostrożnie i bardzo delikatnie wyjmij gąbkę i zrób z niej szablon dla nowej. Po odrysowaniu i wycięciu właściwego kształtu umieść nową gąbkę w miejscu starej. Możesz ją dla pewności przykleić do ramy łóżka.

Sypialnia, Łóżko, Ściany, Ozdoba

Krok 4. Przygotowujemy nowy materiał

Zanim prace przy tapicerowaniu ruszą pełną parą, musisz zaopatrzyć się w materiał, który zastąpi stare obicie. W tym celu zmierz łóżko. Nie musisz tego robić bardzo precyzyjnie. Szablonem będzie dla Ciebie stary fragment materiału. Chodzi raczej o to, by kupić kawałek, który wystarczy na nowe obicie. Nie zapomnij o zakupie dodatków, takich jak nici, taśmy tapicerskie, głowacze, galony i krajki. Wymiary tkaniny obiciowej powiększamy o co najmniej dziesięć centymetrów, by dać sobie margines błędu i przestrzeń na właściwe ułożenie materiału.

Wskazówka! Szczególnie ważny jest zagłówek łóżek, odpowiednio tapicerowany nadaje sypialni wyrazisty charakter i designerski klimat.

Materiał na nową tapicerkę rozłóż na płaskiej powierzchni. Przyłóż do niego usunięte uprzednio, stare obicie. Odrysuj kształt, a następnie wytnij zgodnie ze wzorem. Tak przygotowany element możesz zacząć mocować do ramy łóżka.

Krok 5. Tapicerowanie

Najważniejszym etapem pracy jest samo tapicerowanie. Trzeba je wykonać starannie, dokładnie i bardzo precyzyjnie. Przyłóż materiał i wyrównaj tak, by objął całą powierzchnię. Mocuj materiał do stelaża za pomocą takera. Naciągając i wyrównując przed każdą kolejną zszywką. Tapicerowanie to zajęcie wymagające cierpliwości i dokładności.

Łóżko tapicerowane - szybkie i tanie tapicerowanie

Krok 6. Wykończenie i zdobienie

Ostatni etap pracy to zdobienie i dekorowanie łóżka. Aby łóżko tapicerowane wyglądało efektownie możesz wykonać eleganckie pikowanie. Możesz również ozdobić samo łóżko, jak i zagłówek eleganckimi frędzlami, kryształkami lub krajką. To jak ostatecznie będzie wyglądało Twoje łóżko zależy wyłącznie od Ciebie i Twojej wyobraźni.

Jeżeli chcesz pięknie i elegancko urządzić swoją sypialnię odwiedź nasz sklep Abra Meble. Mamy w ofercie szeroki wybór wygodnych i eleganckich mebli tapicerowanych, które odmienią każde wnętrze. Pamiętaj, że łózko tapicerowane, to nie tylko wygoda i komfort spania, ale również element nowoczesnego designu.