5 pomysłów na funkcjonalne ustawienie narożnika w salonie

5 pomysłów na funkcjonalne ustawienie narożnika w salonie

Narożniki to bardzo funkcjonalne meble, więc są chętnie kupowane zarówno do pokoju dziennego w bloku, jak i do przestronnego salonu w domu jednorodzinnym. Jeśli właśnie stoisz przed decyzją, jaki narożnik do salonu wybrać i jak ustawić narożnik w pokoju, podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby mebel ten pasował do aranżacji wnętrza, a w razie potrzeby służył jako wygodne łóżko.

Jak ustawić narożnik w pokoju?

Jeśli szukasz pomysłu jak ustawić narożnik w salonie warto zajrzeć do pism wnętrzarskich i na strony portali internetowych związanych z tą tematyką. Ponadto wiele gotowych aranżacji w różnych stylach znajdziesz w katalogach sklepów meblowych. Trzeba przy tym pamiętać o tym, że wielkość narożnika i jego ustawienie należy dopasować do metrażu i kształtu salonu. Jeśli zatem czujesz się na siłach zobacz bezpłatne programy i aplikacje, które pomogą Ci znaleźć odpowiednie miejsce na narożnik. Inna opcja to zatrudnienie architekta wnętrz, który podpowie jak ustawić narożnik w salonie i dopasuje cały układ funkcjonalny pomieszczenia do oczekiwań użytkownika.

Jaki narożnik do salonu wybrać?

Jak już wspomniano wybór narożnika związany jest z wielkością i kształtem wnętrza, w którym ma stanąć. Ale znaczenie ma też to, jak dużą mamy rodzinę i ile czasu będziemy spędzać w salonie. Z kolei rodzaj narożnika zależy od funkcji jaką ma pełnić – czy planujemy go wykorzystać tylko jako mebel wypoczynkowy czy też ma służyć jako podstawowe lub dodatkowe miejsce do spania. A może marzy nam się droższy model, na przykład z miejscem na barek lub inny schowek albo z tzw. funkcją relaksu, zapewniającą bardzo wygodne oglądanie telewizji czy odpoczynek z książką w ręku, dzięki możliwości zmiany kąta nachylenia oparcia i siedziska.

W dużym, przestronnym salonie sprawdzą się większe narożniki. Dzięki temu cała rodzina będzie mogła wygodniena nim zasiąść, spędzając wspólnie czas. Duża narożna kanapa może być także częścią kompletu wypoczynkowego, wyposażonego również w fotele lub pufy. Wtedy zestawiając odpowiednio te meble i stolik kawowy stworzymy przestrzeń, która pozwoli nam wygodnie podjąć znajomych.

Wbrew pozorom narożnik to dobre rozwiązanie także w małym pomieszczeniu zamiast kanapy czy sofy i dodatkowych foteli. Pozwala bowiem jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń, a przy tym tak urządzić mały pokój tak, aby nie było w nim zbędnych mebli, które utrudniłyby nam poruszanie się po nim. Do małego mieszkania lepiej wybrać kompaktowy model, dzięki czemu nie przytłoczy wnętrza. 

Możemy też postawić na narożnik modułowy. Zgodnie ze swoją nazwą składa się on z kilku modułów (elementów) i to my decydujemy, czy będzie duży czy mały oraz jaki będzie jego ostateczny wygląd. W każdej chwili masz więc możliwość zmiany jego konfiguracji dopasowując do aktualnych potrzeb.

Pamiętajmy też o tym, że narożna sofa z funkcją spania szybko zamieni się w wygodne łóżko w razie wizyty niespodziewanych gości. Sprawdza się szczególnie mebel z pojemnikiem na pościel. Dzięki temu nie trzeba będzie szukać odpowiedniego miejsca na poduszki i kołdrę w szafie czy komodzie z głębokimi szufladami.

Kolor narożnika ma znaczenie

Jeśli już określiliśmy nasze wymagania co do wielkości narożnej kanapy i udogodnień jakich oczekujemy, przyszedł czas na wybór jej koloru i wzornictwa. Powinna ona oczywiście pasować do stylistyki, w jakiej planujemy urządzić salon oraz do pozostałych mebli. Na rynku mamy duży wybór narożników, których kolor obicia utrzymany jest nie tylko w jasnych, stonowanych odcieniach, ale też w ciemnych, nasyconych barwach. Standardem jest tapicerka jednokolorowa, ale znajdziemy też narożną kanapę lub sofę dwu- i wielokolorową.

Jeśli w naszym mieszkaniu mamy nieduży salon, to warto w nim postawić jasne meble, które optycznie powiększą przestrzeń. Możemy też zdecydować się na ciekawe rozwiązanie, jakim będzie narożnik w wyrazistej tonacji - będzie on wtedy głównym elementem dekoracyjnym we wnętrzu.

Ciemny narożnik w pokoju

Wielu z nas uważa, że ciemna kanapa narożna jest praktyczniejsza, bo mniej widać na niej zabrudzenia. Dlatego często jest wybierana przez rodziny z małymi dziećmi, a także wtedy, gdy mamy w domu zwierzęta. W takiej sytuacji większe znaczenie ma  jednak to, z jakiego materiału została wykonana tapicerka. Jeśli jest to obicie, które można szybko i skutecznie wyczyścić (na przykład domowymi sposobami), to kolor mebli najlepiej wybierać kierując się własnym gustem.  Warto jednak pamiętać o tym, że duży narożnik, a do tego ciemny zdominuje salon, którego pozostała aranżacja utrzymana jest w jasnej tonacji.

Moda na stonowane barwy

Wielbiciele stylu skandynawskiego z łatwością znajdą w sklepach narożniki w stonowanych kolorach - a przede wszystkim w różnych odcieniach szarości i beżach. Meble pasujące do tego designu wyróżniają się prostym, ale gustownym wzornictwem. Sprawdzą się zatem także w salonach urządzonych w stylu nowoczesnym.

Ustawienie narożnika w salonie

Standardowe ustawienie tego mebla w salonie - to zgodnie z jego nazwą - róg pokoju. To polecana opcja zwłaszcza dla właścicieli małych mieszkań. Dzięki temu zyskujemy więcej miejsca na środku pomieszczenia.

Wygodny, obszerny narożnik można umieścić w centrum przestronnej przestrzeni, dzieląc w ten sposób pokój dzienny na strefy. Wybierając model do takiego ustawienia zwróćmy uwagę, aby efektownie wyglądał z każdej strony - niektóre mogą mieć półki na tylnej lub bocznej ściance. Poza tym, przy takim  usytuowaniu narożnika, pamiętajmy o odpowiedniej odległości od ścian i innych mebli, aby zapewnić wokół niego swobodne przejście. Siedząc na takiej narożnej kanapie możemy  obserwować na przykład palący się ogień w kominku czy rośliny za oknem w ogrodzie.

A jeśli chcemy za pomocą narożnika wydzielić w salonie miejsce do pracy lub nauki, to ustawmy za jego plecami biurko lub stolik.