Jakie meble do salonu z aneksem kuchennym? Jak oddzielić strefę do gotowania od wypoczynku?

Jakie meble do salonu z aneksem kuchennym? Jak oddzielić strefę do gotowania od wypoczynku?

Coraz częstszym rozwiązaniem, które można spotkać w  małych i dużych przestrzeniach mieszkalnych, jest salon z aneksem kuchennym. Otwarte przestrzenie są modne i funkcjonalne oraz nadają niepowtarzalny charakter mieszkania. Połączenie powierzchni kuchni i salonu wpływa pozytywnie na jakość życia rodzinnego i towarzyskiego. Toczą się one w głównej mierze właśnie w tych dwóch pomieszczeniach.  Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?

Połączenie w jednym pomieszczeniu kuchni i salonu zwiększa wrażenie przestronności mieszkania. Nie musi to jednak oznaczać, że przestrzeń pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami będzie całkowicie otwarta. Dzięki nim nie wszystko będzie pozostawać "na widoku" a tworzący się w kuchni bałagan nie będzie widoczny z salonu.

 Istnieje wiele ciekawych rozwiązań, które sprawią, że wizualnie kuchnia będzie oddzielona od salonu. Sprawdzi się tutaj na przykład popularna wyspa kuchenna, która wyznacza umowną granicę pomiędzy pomieszczeniami. Dzięki niej w dalszym ciągu będziemy mieć dwa osobne (choć w rzeczywistości połączone) pomieszczenia. Jak zaaranżować przestrzeń pomiędzy kuchnią, a salonem i uzyskać nowoczesny wygląd obu przestrzeni?

Nowoczesny salon z aneksem kuchennym

Nowoczesny salon, w którym znajduje się aneks kuchenny nie musi być w pełni otwarty. Przyjmując gości w salonie, niekoniecznie chcemy, aby widzieli oni wszystko, co dzieje się w tym czasie w kuchni. Na szczęście są sprawdzone pomysły i inspiracje, które mogą temu zaradzić.

Oddzielenie kuchni wysokimi i zdobnymi szafkami (na przykład marmurowymi) będzie praktycznym rozwiązaniem. Odseparujemy nimi aneks kuchenny od reszty pomieszczenia oraz pomieścimy w nich wszystkie niezbędne przy gotowaniu przedmioty. Oprócz tego, estetyczne szafki mogą być elementem, który w znacznym stopniu wpłynie pozytywnie na estetykę w naszym mieszkaniu. 

Innymi rozwiązaniami, pozwalającymi na symboliczne oddzielenie salonu do kuchni są: kontuar, wyspa, barek albo sofa. Decyzja o odpowiednim rozplanowaniu wszystkich niezbędnych elementów kuchennych i salonowych powinna zostać dokładnie przemyślana. Może nam w tym pomóc skorzystanie z usług projektanta wnętrz lub darmowych programów do projektowania online. Dzięki nim możemy zobaczyć, jak pomieszczenie będzie się prezentować, kiedy będzie już w pełni umeblowane.

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym: praktyczne rozwiązania i inspiracje

Połączenie salonu z kuchnią ma wiele zalet. Dzięki temu do dyspozycji dostępna jest o wiele większa przestrzeń, w której możemy wykonać pasujące do siebie aranżacje. Aby urządzona przez nas przestrzeń była nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna musimy pamiętać o kilku istotnych elementach. Dzięki temu korzystanie z obu przestrzeni będzie wygodne i praktyczne. Wspólne zaaranżowanie salonu i kuchni to duże wyzwanie, jednak istnieje szereg praktycznych i sprawdzonych rozwiązań, które są w stanie ułatwić nam życie i prezentują się bardzo estetycznie.Dzięki oddzieleniu aneksu kuchennego od salonu stołem, mamy do dyspozycji o wiele większą wolną przestrzeń do wykorzystania. Możemy ją zaaranżować według własnych upodobań i ustawić meble kuchenne tak, aby nie przeszkadzały nam w przemieszczaniu się.Dobrym pomysłem jest wyznaczenie granicy pomiędzy jednym i drugim pomieszczeniem przy pomocy wysokich kuchennych szafek. Ich tył można pomalować na kolor pasujący do ścian salonu lub ozdobić płytami z betonu czy imitującymi cegły. Do wykonania pozostaje nam jeszcze aranżacja kuchni w taki sposób, by zmieściły się w niej wszystkie niezbędne sprzęty AGD takie jak lodówka lub kuchenka. Pamiętajmy jednak, że do salonu z aneksem kuchennym o niewielkiej przestrzeni lepiej sprawdzi się płyta indukcyjna. Nie zajmuje ona sporo miejsca, ponieważ można ją postawić bezpośrednio na blacie.

Jeżeli zdecydujemy się na wyspę kuchenną, będziemy mieć do dyspozycji dużo wolnego miejsca pod jej blatem. Jeśli wyspa ma pełnić funkcję jedynie symbolicznej granicy, z powodzeniem można wykorzystać ją do skonstruowanie biblioteczki, składającej się z kilku półek. Dodatkowo, na jej blacie możemy rozstawić różne dekoracje - żywe kwiaty, ramki ze zdjęciami lub wakacyjne kompozycje. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu mają zostać urządzone oba pomieszczenia.

Jeśli chcemy uniknąć docierania do salonu zapachów z kuchni, dobrym wyjściem będzie zakup okapu. Nowoczesne modele nie zajmują dużo miejsca. Są bardzo minimalistyczne - wielkie i niezbyt kształtne bryły "rodem z PRL-u" nie należą już do popularnych rozwiązań. Niektóre z okapów z powodzeniem mogą pełnić funkcje dekoracyjne.

Salon z aneksem kuchennym – rozwiązanie do małego mieszkania

Łączony salon z kuchnią to idealny wybór do niewielkiego mieszkania w bloku lub kawalerki, w których przestrzeń jest mocno ograniczona. Aby stworzyć takie połączenie, wystarczy że wyburzymy ścianę, która oddziela pokój dzienny od kuchni. Stworzy to wizualną iluzję zwiększenia możliwego do aranżacji wnętrza. Dzięki temu rozwiązaniu możemy ustawić sofę na środku pomieszczenia, przemieścić stolik kawowy, biblioteczkę lub ławę, która do tej pory przeszkadzała nam w codziennym funkcjonowaniu.

Oddzielenie obu pomieszczeń w małej przestrzeni nie jest problemem, dzięki wykonaniu odpowiedniej aranżacji - wystarczy ażurowa przegroda, dopasowana kolorem do kanapy, szafki lub wyspa. Dodatkowo w obu przestrzeniach można zdecydować się na inny kolor podłogi, co widocznie oddzieli salon od kuchni. Powinniśmy jednak pozostać przy jednej estetyce urządzenia pomieszczeń - styl retro w kuchni nie do końca połączy się z tym skandynawskim, w jakim są wszystkie meble i akcesoria w salonie.

Salon z aneksem kuchennym – jak oddzielić kuchnię od pokoju dziennego?

Bardzo ważne jest wyznaczenie optycznej granicy pomiędzy salonem i kuchnią. W tym celu najczęściej wykorzystuje się najczęściej wyżej wspomnianą wyspę kuchenną, stół z wysokimi krzesłami, barek, murowane szafki lub ogromną sofę. Inną opcją jest dodanie drzwi przesuwnych, które będą bardziej widoczną granicą pomiędzy powierzchnią kuchni a salonem. Możemy też zdecydować się na model z niematowego szkła, który będzie przepuszczać odpowiednią ilość światła. Istotne jest tutaj także odpowiednie oświetlenie oraz współgrające ze sobą umeblowanie. Oddzielenie kuchni przy pomocy wyspy, drzwi lub szafy do salonu jest bardzo efektowne. Wybór odpowiedniej granicy zależy od całej aranżacji wnętrza - ważne, by współgrała ona zarówno z meblami, ale i ogólnym stylem, w którym urządzone są pomieszczenia.

Aranżacja salonu z kuchnią: kuchnia schowana w ścianie

Bardzo innowacyjną opcją jest kuchnia, która jest schowana w ścianie. Dzięki temu nie pozostaje ona przez cały czas "na widoku". Przy takiej aranżacji, wszystkie używane na co dzień sprzęty kuchenne są schowane w powierzchni ściany, która z powodzeniem imituje umeblowanie. To bardzo nowoczesne rozwiązanie, wykorzystywane często we wnętrzach loftowych, w których aranżacja salonu i kuchni najczęściej jest połączona. W tym przypadku możemy dodać także rozwiązanie praktyczne. Możemy przekształcić wyspę kuchenną w powierzchnię, która idealnie sprawdzi się zamiast szafki rtv pod telewizor lub posłuży nam jako przestrzeń do przechowywania książek lub ozdobnych pudełek, które są w stanie pomieścić różne "szpargały".

Salon z aneksem kuchennym - w jakim stylu urządzić?

Odpowiednio wybrane inspiracje na aneks kuchenny w salonie w dużej mierze zależą od ilości miejsca, jakim dysponujemy do zagospodarowania. Ważne są także ich walory estetyczne, powodujące, iż w naszym mieszkaniu będzie przytulnie i funkcjonalnie. Do wyboru jest wiele rozwiązań - wybór tego jedynego zależy przede wszystkim od naszych osobistych preferencji. W przypadku salonu z aneksem kuchennym, najczęściej stosuje się kilka stylów. Do najpopularniejszych z nich należą :styl skandynawski, który cechuje się dużym minimalizmem i optycznym chłodem. Często występują tutaj białe meble do salonu lub kuchni oraz powierzchnie w odcieniach bieli, dzięki którym małe pomieszczenie wydaje się optycznie o wiele większe. Drewniane lub marmurowe blaty, szerokie koce z frędzlami, funkcjonalne meble lub krzesła do salonu - tego bez wątpienia nie może tutaj zabraknąć;styl egzotyczny - kojarzy się przede wszystkim z tropikami. To jednak nie tylko mnogość wysokich roślin, które świetnie będą wyglądać w donicach postawionych na podłodze salonu. To także ogrom ciekawych połączeń kolorystycznych. Meble z tropikalnego drewna, głębokie brązy na podłodze i dodatki w różnych odcieniach zieleni i beżu świetnie się tutaj sprawdzą;styl glamour - cechuje się dużą elegancją. Mile widziane są tutaj wszelkie zdobienia - salon można więc oddzielić od kuchni przy pomocy błyszczącej lub welurowej kanapy, sofy, wersalki lub połyskujących szafek. Meble o zdobionych nóżkach, lustra w złotych ramach, atłasowe tkaniny a nawet i szezlong. Przepych - jednak z odpowiednim wyczuciem;styl klasyczny - chyba nigdy nie wyjdzie z mody. To przede wszystkim przejrzystość, funkcjonalność, prostota oraz spokój i pełna spójność, jeśli chodzi o kolory. Wygodna kanapa i fotele do salonu do kompletu, stoliki do kawy i klasyczne barwy w raczej stonowanych odcieniach muszą się w nim znaleźć.

Urządzenie salonu jest sporym wyzwaniem. Do wyboru jest jednak wiele funkcjonalnych rozwiązań, które wyglądają bardzo estetycznie. Z łatwością więc możemy znaleźć dla siebie to odpowiednie. Najlepiej jest zacząć od wyboru konkretnego stylu a potem pomyśleć o tym, jak najlepiej oddzielić salon od kuchni. Salon z kuchnią powinien być nie tylko wygodny w codziennym użytkowaniu, ale i prezentować się odpowiednio estetycznie.