Kuchnia na poddaszu - jak ją zaaranżować? Zainspiruj się!

Kuchnia na poddaszu - jak ją zaaranżować? Zainspiruj się!

Urządzenie funkcjonalnej kuchni na poddaszu to spore wyzwanie, ale także szansa na stworzenie oryginalnego wnętrza, w którym z przyjemnością będziemy gotować oraz spędzać czas w gronie rodziny i przyjaciół. Wystarczy dobry pomysł na zagospodarowanie przestrzeni o nietypowym kształcie oraz zastosowanie kilku sztuczek, które ją optycznie powiększą. Zanim jednak przejdziemy do projektowania kuchni na poddaszu, upewnijmy się, że wybrane pomieszczenie jest odpowiednio usytuowane i pomimo skosów zapewni nam wystarczającą cyrkulację powietrza oraz dostęp do światła słonecznego.

Usytuowanie kuchni - na co zwrócić uwagę?

Jeśli kuchnia na poddaszu ma dobrze spełniać swoją rolę, musi być doświetlona, ale nie powinna być narażona na zbyt dużą ekspozycję słoneczną. Oznacza to, że najlepiej zaadaptować na kuchnię wnętrze z oknami wychodzącymi na północ - w przeciwnym razie latem upał może dać nam się we znaki. Dlaczego? Z jednej strony mamy do czynienia z szybkim nagrzewaniem się dachu domu, z drugiej – ciepło zgromadzone na niższych piętrach unosi się do góry i gromadzi na najwyższej kondygnacji. Dobrym rozwiązaniem wydaje się zamontowanie na poddaszu rolet, jednak ochronią nas one raczej przed oślepiającymi promieniami słonecznymi niż zbyt wysoką temperaturą powietrza.

W kuchni ze skosem nie należy bagatelizować także znaczenia odpowiedniej wentylacji. Jest to szczególnie ważne, ponieważ podczas gotowania wydzielają się nie tylko zapachy, ale także para wodna. Jeśli nie będziemy regularnie wietrzyć pomieszczenia, musimy liczyć się z zawilgotnieniem ścian skutkującym rozwojem pleśni i grzybów. Możemy odczuwać także pogorszenie samopoczucia oraz zauważyć u siebie objawy alergii. Na poddaszu zastosowanie standardowej wentylacji grawitacyjnej, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, jest zwykle utrudnione, z kolei okap pochłania  wilgoć z wnętrza jedynie w trakcie swojej pracy. W tej sytuacji warto pomyśleć o zaopatrzeniu okien w specjalne nawiewniki, które zapewniają stałą cyrkulację powietrza. Są one przydatne nie tylko w gorące dni, ale również zimą, kiedy nie chcemy zbytnio wychłodzić pomieszczenia.

Kuchnia ze skosami – na co jeszcze zwrócić uwagę

Aranżacja kuchni na poddaszu w dużym stopniu jest uzależniona od kształtu zadaszenia domu. Dach dwuspadowy daje architektowi znacznie większe możliwości niż wielospadowy, który oznacza liczniejsze skosy i mniej miejsca na meble. Równie duże znaczenie ma kąt nachylenia więźby dachowej – im mniejszy, tym przestrzeń jest niższa, a nasze zadanie trudniejsze. Jeśli dach jest stromy, a pomieszczenie odpowiednio wysokie, nie tylko zyskujemy więcej przestrzeni użytkowej, ale także możemy wykonać podwieszany sufit, który poprawi proporcje poddasza.

Aby przekonać się, czy nasza nowa kuchnia na poddaszu pomieści wszystkie potrzebne sprzęty i meble kuchenne, warto zmierzyć wysokość tak zwanej ścianki kolankowej, czyli ścianki dobudowanej na ostatniej kondygnacji budynku, biegnącej wzdłuż połaci dachowej. Czasem ma ona zaledwie kilkadziesiąt centymetrów – wówczas optymalnym rozwiązaniem jest wypełnienie powstałej wnęki schowkami. Jeśli jednak ścianka liczy co najmniej 90 centymetrów wysokości, możemy zamontować pod skosem na przykład szafki kuchenne stojące.

Kuchnia na poddaszu - aranżacje, pomysły, inspiracje

Kuchnie na poddaszu mają zwykle niewielki metraż, ale istnieje kilka sprawdzonych sposobów na ich optyczne powiększenie. Ściany oraz sufit najlepiej pomalować półmatową farbą na jasne kolory, a na podłodze położyć stonowane płytki ceramiczne lub panele. Fronty kuchenne do szafek powinny się niemal zlewać ze ścianą, dzięki czemu nawet liczne meble nie przytłoczą pomieszczenia.

Wrażenie przestronności w kuchni ze skosami dają również okna dachowe - tak zwane okna połaciowe oraz kolankowe. Te drugie montowane są w ściance kolankowej i stanowią przedłużenie okien dachowych, zapewniając panoramiczny widok i umożliwiając posiadanie parapetu. Co istotne, wysokość okien jest zależna od kąta nachylenia dachu – im większy, tym okno powinno być krótsze.

Kuchnia na poddaszu, poza powierzchnią roboczą, musi posiadać funkcjonalną przestrzeń do przechowywania. W pomieszczeniu o małym metrażu raczej nie sprawdzą się gotowe zestawy mebli kuchennych, dlatego lepiej pomyśleć nad zastosowaniem nieoczywistych rozwiązań. Rosnącą popularnością cieszą się szafki żaluzjowe z aluminiowymi, rozsuwanymi frontami, idealnie nadające się do pomieszczeń na poddaszu, w których każdy centymetr jest na wagę złota. Możemy nimi zastąpić tradycyjne szafki kuchenne wiszące lub postawić je na blacie kuchennym, którego spora jego nadal pozostaje użytkowa.

Jeśli decydujemy się postawić we wnęce przy ściance kolankowej dolne szafki, pomyślmy o ukryciu w nich na przykład zmywarki albo szafki pod zlew. Kuchenkę zdecydowanie lepiej zamontować pod ścianą bez skosów, co pozwoli nam na umieszczenie nad nią okapu. W kuchni na poddaszu dobrze sprawdzi się także zabudowa słupkowa, polegająca na montażu jednego sprzętu AGD nad drugim, na przykład kuchenki mikrofalowej nad piekarnikiem.

Innym patentem na niewielką kuchnię na poddaszu jest rozkładany stół, który na co dzień zajmuje bardzo mało miejsca. Jeśli mamy taką możliwość, postawmy go w pobliżu okna, aby był dobrze oświetlony. Światło dzienne powinno również padać na blaty kuchenne, z których będziemy najczęściej korzystać podczas gotowania.

Nowoczesna kuchnia na poddaszu

Jeśli chcemy urządzić kuchnię na poddaszu nie tylko elegancko, ale też ergonomicznie, pomyślmy o nadaniu dolnej zabudowie kształtu litery L. Tam, gdzie jest to możliwe, wiszące szafki powinny sięgać do sufitu, przy czym w miejscach ograniczonych skosami, zostawmy otwartą przestrzeń, podzieloną na półki przeznaczone na dekoracje i akcesoria, po które często sięgamy. Sprzymierzeńcami małych przestrzeni są także lustra, pięknie rozpraszające światło dzienne i dodające pomieszczeniu co najmniej kilka metrów kwadratowych.

Obszerne poddasze daje nam znacznie większe pole manewru i inspiruje, aby tworzyć ciekawe aranżacje. Możemy na przykład poprawić proporcje pomieszczenia, zakrywając część skosów przy pomocy płyty kartonowo-gipsowej. W rezultacie ścianka kolankowa będzie wyższa i bardziej ustawna. Modne i przy tym wygodne w użytkowaniu są także wyspy kuchenne, które – odpowiednio zaprojektowane - mogą jednocześnie służyć jako obszerny stół lub część jadalna ze stołkami barowymi. W nowoczesnych kuchniach z wysokim i spadzistym dachem niezwykle klimatycznie będą wyglądały odkryte belki stropowe, nadające wnętrzu przytulności oraz unikalnego charakteru.