Co położyć na ścianę w kuchni między szafkami?

Co położyć na ścianę w kuchni między szafkami?

Mimo że przestrzeń między szafkami to stosunkowo niewielki fragment kuchni, to często właśnie ta ściana decyduje o tym, jaki styl zapanuje w całym pomieszczeniu. W wielu przypadkach będzie to idealna okazja do ocieplenia kuchennej przestrzeni oraz podkreślenia indywidualnego gustu i charakteru wnętrza. Oto sprawdzone rozwiązania na ścianę w kuchni między szafkami.

https://www.merkurymarket.pl/gfx/merkurymarket/_thumbs/pl/aranzacje/1730/plytki_do_kuchni_notte,ZYV0d9mcrGma19bo2plnaJ1liHt9mJmpbK6t-jpg.webp

Wypełnienie przestrzeni między szafkami w kuchni

Ściany nad blatem kuchennym to miejsca, które w szczególny sposób narażone są na częste zabrudzenia, a także oddziaływanie wilgoci i pary, warto więc zastanowić się jak zabezpieczyć ścianę, aby prezentowała się stylowo, była praktyczna i łatwa do utrzymania w czystości. Kiedy określimy już styl, w którym wybierzemy meble do kuchni, możemy zadbać o to, by wypełnienie przestrzeni między szafkami w kuchni było z nim spójne. Istotnym kryterium przy wyborze materiału będzie również odległość jaka dzieli szafki kuchenne wiszące od kuchennych blatów. Zazwyczaj wynosi ona ok. 55-60 cm. Pozostawiając tyle miejsca pomiędzy górnymi i dolnymi szafkami, spokojnie możemy pozwolić sobie na dowolne wykończenie tej powierzchni. Można pokusić się o wypełnienie łączenia między meblami a blatem przez tzw. listwy przyblatowe.

Szukając inspiracji w Internecie łatwo zauważyć, że do niedawna jedynym stosowanym materiałem były ceramiczne płytki ścienne, które stosowano niemal w każdych kuchniach ze względów praktycznych - łatwo było z nich zmyć wszelkiego rodzaju zabrudzenia i plamy. Obecnie mamy wiele materiałów, które spełniają te same warunki, co płytki. Co zatem położyć między szafkami na ścianę? 

Płytki ceramiczne do kuchni

Pytki ceramiczne to wciąż najpopularniejszy stosowany materiał. Położenie na ścianie glazury w znacznym stopniu ułatwia nam utrzymanie w czystości przestrzeni między szafkami. Kafelki są odporne na wodę, tłuszcz i wysokie temperatury, a przy tym stosunkowo niedrogie i dostępne w różnych kolorach, kształtach i wielkościach w niemal każdym markecie budowlanym. Glazura zapewnia również nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Kuchnie w stylu nowoczesnym i minimalistycznym to również nowoczesne płytki o jednolitej, monochromatycznej kolorystyce. Jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie do kuchni barw takich jak beż, biel, szarość czy w przypadku dużych powierzchni czerń, wykończenie płytkami będzie wyglądać elegancko i efektownie, szczególnie jeżeli zamiast drobnych kostek wybierzmy te wielkoformatowe, łączone bez użycia fug. Jeśli jednak decydujemy się na fugę zwróćmy uwagę na dobór odpowiedniego koloru. Spoiny w mocnych, nasyconych barwach pasują do nowoczesnych wnętrz. Kontrastowy kolor fugi może także podkreślić ciekawy układ płytek ceramicznych, a także wyeksponować wszelkiego rodzaju wzory.

Aranżując kuchnię w stylu klasycznym warto skusić się na ponadczasowe białe płytki w ceglaną kostkę. Biała kuchnia z dodatkami w postaci modnych ostatnio płytek w stylu marokańskim potrafi ożywić wystrój i przyciągnąć uwagę. Podobnie płytkowy patchwork czy mozaika — w kuchni sprawdzą się wszystkie wymienione wyżej warianty, grunt to harmonijne dopasowanie ich do kuchennych szafek i dodatków, które zadecydują o spójnym efekcie. Częstym i chętnie wybieranym połączeniem kolorystycznym są czarne meble i błyszczące czarno-białe kafelki lub przeciwnie - kuchnia wyposażona w białe szafki przełamane glazurową mozaiką lub kafelkami z dowolnym nadrukiem. Warto mieć na uwadze, że płytki w jasnych kolorach rozjaśniają kuchnię i optycznie ją powiększają, natomiast ciemne są doskonałe do większych powierzchniowo pomieszczeń i kapitalnie podkreślą metalowe sprzęty.

Szklane panele na ścianie w kuchni

Użyte w kuchni szkło, podobnie jak płytki, pozwala na uzyskanie różnych efektów aranżacyjnych. Powszechnie dostępne są przezroczyste panele, które służą do zabezpieczenia ściany z cegły, betonu czy miękkiego kamienia. Dodatkowo szkło pięknie odbija światło, dodaje wnętrzu lekkości i tworzy w kuchni wrażenie przestrzeni. Szklany panel to zazwyczaj hartowane szkło o grubości 8 lub 10 mm. Ściana wykonana z tego typu szkła jest na tyle wytrzymała, że nie musimy obawiać się uszkodzeń. Dużą zaletą stosowania szkła w kuchni jest odporność na wilgoć oraz temperaturę. Dzięki gładkiej powierzchni łatwo usuwa się z niego wszelkiego rodzaju plamy i bez problemu utrzymamy je w czystości. Dodatkowo szklana ściana może być zabarwiona na dowolny kolor, w zależności od kolorystyki kuchni.

Kupując panele, zwróćmy uwagę na rodzaj zastosowanego szkła. Najlepsze właściwości posiada szkło hartowane. Dzięki specjalnej obróbce materiał ten staje się nawet 4-5 razy bardziej wytrzymały niż zwykłe szkło typu float. W razie rozbicia rozpada się na drobne kawałeczki, które nie stwarzają zagrożenia dla ludzkiego zdrowia i życia. Szkło hartowane możemy zastosować w pobliżu kuchenek gazowych oraz w miejscach, gdzie oddziałuje wysoka temperatura. Należy pamiętać, że ze względu na sposób obróbki tego typu materiału trzeba wcześniej przewidzieć rozmieszczenie otworów na gniazdka i włączniki – wszystkie nacięcia wykonuje się przed procesem hartowania. Szkło między szafkami w kuchni sprawdzi się doskonale na małym metrażu, gdzie będzie odbijać światło, powiększając optycznie wnętrze. Dodatkowo możemy mieć pewność, że szkło w kuchni będzie pasowało do błyszczących elementów wykończenia mebli, a także będzie stanowić doskonały kontrast dla ciepłych, drewnianych powierzchni. Popularne jest połączenie kolorystyczne - czerwone meble kuchenne i czarne płytki przeplatane szkłem.

Płyta laminowana na ścianę w kuchni

Kuchnia, w której użyte są drewniane blaty kuchenne jest nadal bardzo modnym i eleganckim rozwiązaniem. Drewno w kuchni można również położyć między szafkami. Jego dodatek wspaniale ociepli każdą aranżację i doda jej klasy. Jednak decyzja o użyciu tego naturalnego surowca w miejscu narażonym na dużą wilgotność i wysokie temperatury może wiązać się z problemami związanymi z jego konserwacją. Doskonałą alternatywą jest płyta laminowana układana między szafkami w kuchni, która z powodzeniem imituje drewno, a z drugiej strony jest znacznie łatwiejsza w pielęgnacji i utrzymaniu w czystości.

Cegła na ścianie w kuchni

Efektownym sposobem wykańczania ścian w kuchni są płytki ceglane z klinkieru lub stare, pocięte cegły z rozbiórek. Kuchnia będzie prezentowała się estetycznie i elegancko, jeśli ozdobimy nimi pojedynczą ścianę lub jej wybrany fragment, przykładowo miejsce między blatem a szafkami. Pamiętajmy jednak, że cegła to materiał, który chłonie wodę, tłuszcz i zabrudzenia. Jeśli zastosujemy ją blisko kuchenki lub w miejscu stale narażonym na zabrudzenie, należy ją koniecznie zaimpregnować za pomocą preparatu ochronno-dekoracyjnego, który pogłębia kolor cegły i nadaje jej mokre, połyskujące wykończenie, lub neutralnego impregnatu, który nie wpływa na wygląd powierzchni cegły. Do zabezpieczenia ceglanej ściany w kuchni można wykorzystać przezroczyste panele szklane, montowane na śrubach.