Odległość między szafkami w kuchni

Odległość między szafkami w kuchni

Podczas planowania zabudowy kuchennej, należy zwrócić uwagę na to, aby wszystkie niezbędne sprzęty umieścić blisko siebie, zgodnie z zasadami ergonomii. Dzięki temu zapewnimy sobie komfort pracy i zmniejszymy odległości, które trzeba pokonać podczas wykonywania różnych czynności związanych z przygotowaniem posiłków. Taką kuchnię też łatwiej i szybciej się sprząta, aby każdego dnia wyglądała ładnie i czysto.

www.abra-meble.pl, kuchnia Alvico 260 antracita BB

Strefy w kuchni

Niezależnie od tego, czy kuchnia jest duża czy mała, w każdej wyróżnia się kilka stref roboczych, co jest związane z czynnościami, które są w nich cyklicznie wykonywane. Pierwsza z nich to strefa, w której przechowujemy produkty związane z bieżącymi potrzebami oraz zapasy. Sprzęty z nią związane to lodówka, zamrażarka. Czasami obok kuchni planowana jest też spiżarnia. Kolejna strefa to zmywanie, a więc tu umieszcza się zlew i coraz częściej zmywarkę. Potrzebna będzie również odpowiednia szafka kuchenna pod zlewozmywak. W ostatniej strefie, czyli tam, gdzie poddajemy żywność obróbce termicznej, potrzebna jest płyta grzewcza (kuchenka), piekarnik, ewentualnie kuchenka mikrofalowa. W ten sposób wykonywane prace układają się w tzw. trójkąt roboczy, którego wierzchołkami są najważniejsze sprzęty, czyli lodówka, zlewozmywak i płyta grzewcza. W trójkącie roboczym odległości między sprzętami powinny wynosić:

  • 120-210 cm – odległość pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem,
  • 120-270 cm – odległość pomiędzy lodówką a kuchenką,
  • 90 lub 120-210 cm – odległość pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką.

Bardzo ważne jest także, aby zapewnić odpowiednio długie odcinki blatu roboczego wraz z ciągiem dopasowanych do naszych potrzeb szafek kuchennych - dolnych i górnych.

Zabudowa kuchenna w odpowiednim kształcie

W zależności od wielkości kuchni i kształtu tego pomieszczenia zabudowa kuchenna może zostać zrealizowana w linii prostej lub na przykład na planie litery L, U. W dużych, przestronnych kuchniach można też zaplanować wyspę.

Kuchnia jednorzędowa

Uważa się ją za najmniej praktyczną i funkcjonalną, gdyż nie mamy możliwości ustawienia urządzeń w trójkąt. Należy jednak zachować ich prawidłową kolejność. Takie rozwiązanie najczęściej stosuje się w kuchniach o małym metrażu. Sprawdza się także we wnętrzu typu open space, gdyż w pomieszczeniach połączonych - na przykład kuchni z pokojem dziennym - daje wrażenie większej przestrzeni.

www.abra-meble.pl, kuchnia Next 260 daglezja bielona antracyt połysk bb

Układ kuchni w kształcie litery L

To bardzo popularna opcja. Dzięki takiej zabudowie szafek kuchennych i sprzętów nie ma kłopotu z zachowaniem trójkąta roboczego. Możemy też ciekawie zaaranżować kuchnię, łącząc ją z jadalnią lub salonem. Zwróćmy przy tym uwagę, aby w strefie narożnej umieścić odpowiednie dolne szafki kuchenne. Aby jak najefektywniej wykorzystać pojemność w tego typu szafkach wyposaża się je w półki obrotowe lub wysuwane i składane kosze.

www.abra-meble.pl, kuchnia narozna gardena grey 240x300 lakierowana

Ciąg kuchenny na planie litery U

Aby zastosować taki układ, musimy mieć dość dużą kuchnię. Świetnie pasuje on do pomieszczenia w kształcie prostokąta, wpisując się idealnie w wymagania trójkąta ergonomicznej pracy. Dwie dłuższe ściany oraz jedna krótsza umożliwia bliskie umiejscowienie stref względem siebie, co zapewnia wygodne poruszanie się między nimi, bez zbędnej krzątaniny.

Kuchnia z wyspą

Fachowcy podpowiadają, że takie rozwiązanie można zastosować w kuchni minimum 15 m2. Najmniejsza wyspa kuchenna zajmuje bowiem około 1 m2 powierzchni. Większe wyspy kuchenne (z bogatszym wyposażeniem, a przez to bardziej funkcjonalnie) potrzebują pomieszczenia mającego 25 m2.

Odległości między szafkami w poziomie i w pionie

Jeśli szafki kuchenne stojące mają standardową głębokość 60 cm i umieszczone są naprzeciwko siebie (na przykład w zabudowie U), to zalecana odległość między nimi wynosi 120 cm. Umożliwi to bowiem otworzenie drzwiczek obu szafek jednocześnie. Jeśli zajdzie taka konieczność - ze względu na metraż kuchni - odległość tę można zmniejszyć do 90-100 cm. Dolne szafki wyposażone są w nóżki z regulacją wysokości, dzięki temu blat roboczy można umieścić na wysokości dostosowanej do wzrostu osoby najczęściej pracującej w kuchni. Przy czym, aby wygodnie można było przygotowywać posiłki, blat kuchenny powinien znajdować się 10-15 cm poniżej zgiętego łokcia użytkownika. Głębokość szafek dolnych wynosi zwykle 56 cm. Ma to związek z tym, że za nimi muszą się zmieścić rury wodne, kanalizacyjne oraz podłączenie elektryczne. Poza tym, aby wylane przypadkowo na blacie płyny nie ściekały nam po froncie szafek, muszą być one nieco płytsze (o około 2 cm), niż głębokość blatu kuchennego. Szerokość szafek kuchennych to 15, 30, 40, 45, 60, 80, 90, 100 cm.

A jak dopasować szafkę dolną i jej wymiar do rodzaju zlewu? Wpływ na jej wielkość ma oczywiście rodzaj samego zlewu, który planujemy kupić. Jeśli ma to być szafka pod zlewozmywak jednokomorowy to musi mieć szerokość 40 lub 50 cm. Z kolei szafka pod zlewozmywak półtorakomorowy nie może być mniejsza 60 cm, a pod zlewozmywak dwukomorowy - 80 cm. Natomiast typowa szafka pod zlewozmywak narożny ma 90 lub 135 cm szerokości.

Odległość między blatem kuchennym a szafkami wiszącymi to najczęściej 60 cm. Standardowa głębokość szafek górnych zaraz nad blatem wynosi 32-34 cm, a wysokość 72 cm. Coraz częściej jednak szafki kuchenne wiszące montuje się aż do sufitu. Tak zaaranżowane kuchnie wyglądają efektownie, a jednocześnie zyskujemy sporo miejsca do zagospodarowania, umieszczając tam na przykład rzadziej używany sprzęt kuchenny.

Okapy kuchenne podobnie, jak szafki wiszące również powinny znajdować na odpowiedniej wysokości - zwykle 60-70 cm nad płytą grzejną. W małej kuchni popularnym rozwiązanym jest montaż pochłaniacza pod szafką wiszącą. Na rynku dostępne są też okapy montowane na szafce stojącej i wysuwane z blatu, ale to dość drogie rozwiązanie.

Jeśli mamy salon z połączony z kuchnią, w której planujemy zabudowę kuchenną z wyspą, wówczas musi się ona znajdować w odległości minimum 90 cm od szafek. W przeciwnym razie korzystanie z niej nie będzie wygodne.

www.abra-meble.pl, kuchnia artisan 260 cm bialy polysk bez blatu 9

Praktyczne wskazówki

Możemy skompletować własną kuchnię z udostępnionych przez producentów gotowych elementów z danej linii wzorniczej, dzięki czemu będą one do siebie idealnie pasować. Wśród nich są wszelkiego rodzaju szafki stojące i wiszące w standardowych wymiarach. Są też gotowe zestawy do zabudowy sprzedawane z konkretnym blatem, ale częściej trzeba go dokupić. Ma to tę zaletę, że jego materiał, grubość i kolorystykę można dobrać do zaplanowanej przez nas aranżacji. Można również zdecydować się na meble na wymiar, co jest najdroższą opcją, ale pozwala to zagospodarować każdy zakątek w kuchennym pomieszczeniu.

Bez względu na to, którą opcję wybierzemy, warto zajrzeć na stronę www.abra-meble.pl, do kategorii kuchnie. Znajdziemy tam nie tylko kuchenne inspiracjezestawy mebli kuchennychszafki pod zlew, ale także ciekawą ofertę niezbędnego wyposażenia do kuchni, w tym m.in. baterie kuchenne i zlewozmywaki kuchenne.

www.abra-mble.pl, kuchnia hana zielony polysklight gray260 bb

 

Podczas projektowania nie zapomnijmy o odległościach, jakie powinniśmy zachować między głównymi sprzętami (lodówką, zlewem i płytą grzewczą) i między szafkami, które stoją naprzeciw siebie (musimy mieć możliwość wygodnego otwierania ich drzwiczek). Aby przygotowywanie posiłków przebiegło sprawnie ważne są również odległości między górnym a dolnym ciągiem szafek oraz umieszczenie blatu roboczego na wysokości dostosowanej do wzrostu osoby pracującej w kuchni.