Standard hotelowy przeniesiony do domu – szafki nocne

Standard hotelowy przeniesiony do domu – szafki nocne

Nim przejdziemy do opisu tego, jak dobrać dobrze szafkę nocną warto pochylić się chwilę nad historią. By zrozumieć, jak krętą drogę przebyły szafki nocne znane dzisiaj, trzeba cofnąć się w czasie do XIX wieku. Epoki wiktoriańskiej, gdy świat poznawał możliwości silnika parowego. 

Historia szafki, to historia hoteli

Zajazdy i miejsca noclegowe były znane światu od niemal początków handlu. Pierwsze tego typu obiekty powstawały XXX w. p.n.e., były to tzw. karawanseraje, czyli gospody dla karawan kupieckich.  Na przestrzeni wieków, zwykłe budynki przykryte dachem zaczęły zamieniać się w bardziej wykwintne gospody.  

Ale hotelarstwo, jakie znamy dzisiaj wywodzi się z XIX wieku, gdy rozpowszechniły się trasy kolejowe, po których pędziły pierwsze parowozy. To właśnie w tym wieku zaczęła rodzić się turystyka. Jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się luksusowe hotele, takie jak znane do dzisiaj Ritz, Bristol czy Mariott. Wraz z upowszechnieniem się kolei, podróżować zaczęły nie tylko elity, ale również mniej zamożne części społeczeństwa. Zaczęto więc budować mniej okazałe budynki o funkcji hotelu. Z czasem było ich coraz więcej i narodziła się potrzeba sklasyfikowania wszystkich rodzajów miejsc noclegowych. 

Najbardziej znaczący ówcześnie hotelarze wspólnie ustalili, jakie są minimalne standardy dla hotelu. By pokój hotelowy spełniał różnoraką funkcję. By dobrze czuły się w nim rodziny z dziećmi oraz biznesmen w podróży służbowej. Tak powstała, znana do dzisiaj klasyfikacja hoteli według gwiazdek. 

Hotel jednogwiazdkowy, czyli taki o najniższym standardzie musi oferować podróżnym wiele różnych przedmiotów, które powinny się znaleźć w pokoju. W tym jest również jedna szafka nocna na każde miejsce do spania. 

Jak dobrać szafkę nocną? 

Standardy hotelowe szybko zaadaptowały się w domach na całym świecie, gdy pozwalały na to warunki poszczególnych krajów. W okresie PRL-u niewiele osób mogło sobie pozwolić na posiadanie szafki nocnej, ponieważ mieszkania budowane w tym okresie były za małe, by mieściły się w nich łóżka wolnostojące. Dopiero druga połowa lat 90. to początek historii szafek nocnych w Polsce. 

Te szybko zaskarbiły sobie serca Polek i Polaków. Szafka nocna, to nie tylko mebel, na którym stoi lampka. To najczęściej miejsce na przedmioty osobiste gospodarzy domu. Telefon, zegarek, ulubiona książka, okulary – wszystkie te elementy chowa się najczęściej tuż przed pójściem spać. 

Rodzaje szafek nocnych

Rodzaje szafek mogą być bardzo różne. Najczęściej są to meble dysponujące dwiema szufladami bądź jedną szufladą i małą półeczką. Gdy planujemy trzymać na półce coś wyjątkowego, bądź większego niż głębokość szuflady, możemy przemyśleć o zakupie szafki nocnej z pojemną szufladą oraz półeczką.

Projektanci wnętrz doradzają, by blat szafki nocnej, znajdował się parę centymetrów wyżej ponad materacem łóżka. Jeżeli nasze łóżko jest całkiem wysokie, warto się zastanowić nad zakupem szafki posiadającej np. trzy poziomy.

Miłośnicy mebli klasyczny i retro mogą spróbować wybrać dla siebie mebel o bardziej oryginalnych kształtach.  Szafka Notte NT jest wsparta na czterech smukłych, metalowych nóżkach, a jej piękny kolor dodaje szlachetności. Ciekawym rozwiązaniem jest także szafka Luna. Poza oryginalnym kształtem może się pochwalić wysoką, otwieraną szafką, która jest w stanie pomieścić dużo więcej przedmiotów niż typowa szuflada.

A kiedy wybrałeś już szafkę nocną skompletuj inne dodatki do sypialni, jak toaletkędywanik czy materac.